Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud začne v září rozhodovat, komu patří KV Arena. Věří si obě strany

  15:11aktualizováno  15:11
Rozhodně zvítězíme, říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. Město s žalobou uspět nemůže, kontruje právní zástupce společnosti Baustav. Oba se vyjadřují k žalobě, kterou podal magistrát na sdružení firem, které postavilo KV Arenu. Ve sporu jde o jednu miliardu korun, kterou stavba haly stála.

KV Arena | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Je to velmi výjimečný spor," říká Dagmar Mikolášová, předsedkyně Okresního soudu v Karlových Varech, který začne ve věci už brzy rozhodovat.

Žaloba má ve svém petitu dvě části. První, ve které město požaduje zaplatit sumu 1,063 miliardy korun, byla vyloučena k samostatnému projednání a rozhodnutí. Přijde na řadu později.

"Jednání ke zbývající části žaloby, která se týká vlastnictví arény, plánuji nařídit v září," řekla soudkyně Dana Sobotková. Žalobu na sdružení firem Syner, Baustav a Metrostav podalo loni v květnu město Karlovy Vary.

První problémy

Jednatel městské společnosti KV Arena Roman Maleček upozornil, že soud ještě nezačal a už se objevily problémy. "Společnost Syner podala na karlovarský stavební úřad žádost ohledně své účasti v předkolaudačním řízení na krytý bazén. V návaznosti na žalobu poukazuje, že by se mohla stát majitelem arény, která je energeticky spojená s bazénem," uvedl Maleček.

Maleček plně souhlasí s tím, že je krásné být ověnčen tituly, jak se městu podařilo u soudu prokázat nepravosti. "Místo eskalace napětí na obou stranách jsem si představoval, že si s bývalou trojicí dodavatelů sedneme k jednacímu stolu. Bohužel k tomu nedošlo," řekl.

Žalobce tvrdí, že budova výstavního, sportovně kulturního a kongresového centra je předražená. A že smlouva o dílo je kvůli nechvalně známé karlovarské losovačce, za kterou dostal magistrát půlmilionovou pokutu, neplatná.

Proto chtějí Karlovy Vary od firem vrátit celkem 1,063 miliardy korun. A stavbařům vzkazují, že si můžou KV Arenu nechat.

Obě strany si téměř stoprocentně věří

Primátor Petr Kulhánek (KOA) loni v září i letos v únoru prohlásil, že prohra je na 99 procent nereálná. Opírá se o velmi podrobné posouzení dvou právních kanceláří Vrána - Pelikán a Hájek - Zrzavecký.

"Stojím si za tím. Chceme soudně napravit to, co je předmětem kritiky od samého začátku. Jedná se o vyhodnocení zakázky na stavbu KV Areny a její výslednou cenu," řekl primátor.

Konečná cena je podle vedení magistrátu vyšší přibližně o 400 milionů korun. Pokud by soud nakonec rozhodl, že aréna patří městu, Karlovy Vary by požadovaly rozdíl mezi hodnotou díla, určenou následným znaleckým posudkem, a prostavěnou částkou.

Karlovarský právník Petr Šindelář zastupuje prvního žalovaného, kterým je společnost Baustav. "Pokud jde o určení vlastnického práva, Karlovy Vary nemohou vyhrát. Trvám na tom, že žaloba nemůže v žádném případě dopadnout tak, že vlastníkem arény je trio Metrostav, Baustav a Syner," uvedl Šindelář.

Požadavek na vrácení miliardy korun do městské pokladny nevidí tak jednoznačně, protože celá věc je právně velmi složitá.

Ve zvláštní situaci je jako člen ODS první náměstek primátora Petr Bursík. V minulém vedení města to byla právě koalice Občanských demokratů a ČSSD, kterou tehdejší opozice kritizovala za karlovarskou losovačku a předraženou KV Arenu.

Když občanští demokraté letos vstoupili do koalice s KOA, TOP 09 a Klubem nezávislých zastupitelů, tak si řekli, že respektují již rozjeté kauzy a nebudou proti nim bojovat.

"ODS i já bychom si ale v první řadě nechali zpracovat nezávislý, znalecký posudek na cenu KV Areny. Teprve pak bychom rozporovali její hodnotu," uvedl Bursík. Do křesla náměstka usedl v době, kdy už byla žaloba podaná. Vedení města předpokládá, že v případě úplné prohry bude muset za právní služby zaplatit právníkům protistrany nejvýše sedm milionů korun.

Maximální výše všech nákladů při opravdu totální prohře je podle náměstka primátora Jaroslava Růžičky 21 milionů. I za tuto sumu stojí podle Růžičky podstoupit riziko.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz