Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jenišov uspěl, soud zastavil těžařům kaolinu stavbu cesty k lomu

  9:05aktualizováno  9:05
Boj obyvatel Jenišova proti firmě Sedlecký kaolin a otevření jejího lomu v těsné blízkosti domů dál pokračuje. Jejich posledním úspěchem je soudní zastavení stavby části důležité komunikace k lomu.

Těžba společnosti Sedlecký kaolin. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ve sporu proti sobě stojí obec s necelou tisícovkou obyvatel a firma Sedlecký kaolin. Radnice i uskupení Zdravé životní prostředí - Jenišov chtějí zvrátit zahájení těžby ložiska kaolinu.

O tom ale firma nechce ani slyšet, už letos plánuje zahájení těžby. Podle ní jí v tom nezabrání ani současné předběžné opatření karlovarského soudu, které nařizuje zdržet se veškerých stavebních prací na budování příjezdové cesty k lomu.

O dolu v Jenišově

Povolení k hornické činnosti vydal Báňský úřad Sedleckému kaolinu 26. listopadu 2010.

V okolí Jenišova je největší ložisko kaolinu v Česku, těžba by tu podle odhadů mohla probíhat až 40 let.

Na podzim 2014 při komunálních volbách proběhlo v obci referendum, kdy se proti zahájení těžby vyslovilo 91 procent obyvatel.

Za důvod obrátit se na soud spatřuje radnice hned dvě stavby na svém území, a to ve vybudování přípojky na silnici a zahájení práce na cestě k lomu.

„Jede to ve dvou liniích. Jedna věc je sjezd na místní komunikaci třetí třídy 2226 a druhá je účelová komunikace pro lom Sedleckého kaolinu, a.s. Jeví se to jako jedna věc, ale není to tak, jsou to dvě linie a každá běží zvlášť,“ uvedla místostarostka Jenišova Pavla Zámková.

A právě v tom je zásadní problém. Sjezd totiž povolilo rozhodnutí karlovarského magistrátu, ale nikoliv stavebního úřadu, ale odboru dopravy, což je podle Jenišovských kámen úrazu.

„Nepovažují ho totiž za stavbu, vidí ho jako napojení komunikace k sousední nemovitosti. Sjezd je přitom zčásti vybudován na našem obecním pozemku, a přesto nás karlovarský magistrát nepřijal jako účastníka řízení. Proti tomu jsme už dvakrát podali odvolání,“ doplnila Zámková.

O odvolání Jenišova rozhodne krajský úřad

Karlovarský magistrát v tom ale nevidí žádný problém, podle mluvčího úřadu Jana Kopála postupoval správně.

„Silniční úřad povolil připojení pozemku ke stávající komunikaci. Neměl žádný zákonný důvod jej nepovolit. Účastníky takového řízení jsou majitel komunikace (v tomto případě kraj) a majitel pozemku (Sedlecký kaolin). Nejde o stavební nebo obdobné řízení, sjezd z komunikace na pozemek vůbec neřeší stavební úřad, je to záležitost dopravní,“ odvětil na dotaz Kopál. Dodal, že o odvolání Jenišova bude nyní rozhodovat krajský úřad.

A právě nedokončené šetření odvolání přivedlo do Jenišova další zlost.

„Pokud nebude mít Sedlecký kaolin řádný sjezd, nemůže budovat účelovou komunikaci. A oni, i přestože jsme se v rámci sjezdu odvolali, a tím pádem ještě není rozhodnutí o něm pravomocné, už začali budovat účelovou komunikaci. A zčásti opět na obecním pozemku. Po poradě s advokáty jsme proto karlovarský soud požádali o předběžné opatření, který obratem vyhověl. Máme tak v rukou předběžné opatření o tom, že se Sedlecký kaolin, a.s., a ZEMA-KV, s.r.o., musí zdržet jakékoliv stavby na našem pozemku,“ vysvětlila důvod své žádosti na soud jenišovská místostarostka.

Cestu povolilo těžařům vystavět minulé vedení obce

Od 13. června se tak podle rozhodnutí soudu nesmí na pozemku 667, který patří Jenišovu, stavět.

„Přestože jsme přesvědčeni, že máme k vybudování účelové komunikace v Dobývacím prostoru Jenišov všechna řádná povolení, usnesení soudu plně respektujeme. Vzhledem k tomu, že nás momentálně rozhodnutí nijak zásadně neomezuje, počkáme na následné pravomocné rozhodnutí soudu v této věci,“ okomentoval celou situaci předseda dozorčí rady Sedleckého kaolínu Radomil Gold.

Cestu přitom těžařům povolilo vystavět před šesti lety minulé vedení obce. O kontrolu se stará sdružení Zdravé životní prostředí - Jenišov a vyzývá k tomu i další obyvatele obce.

„Pokud uvidíte na obecní cestě pohyb techniky nebo stavební činnost, volejte prosím obratem na obec a následně bude nezbytné, aby byla zavolána Policie ČR,“ vyzývá sdružení.

Vášně ale brzdí předseda dozorčí rady firmy. „Na předmětném pozemku obce momentálně nic nestavíme, ale budeme jej křížit účelovou komunikací pro přepravu suroviny. Takovéto řešení je plně v souladu s platným povolením, které máme k dispozici,“ upozorňuje dopředu obyvatele Gold s tím, že alternativní cestu k lomu těžaři zatím neřeší a stále platí, že chce firma začít s těžbou ještě v letošním roce.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Najdete na iDNES.cz