Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudkyně obrátila, exstarostce Nové Vsi zrušila podmínku za zpronevěru

  18:03aktualizováno  18:03
Jako den a noc se liší dva rozsudky, které nad exstarostkou Nové Vsi Miloslavou Egerovou vynesl sokolovský okresní soud. Letos v květnu ji za zpronevěru 150 tisíc korun potrestal dvouletou podmínkou. Při opětovném projednávání však stejná soudkyně překvapivě Egerovou obžaloby zprostila.

Miloslava Egerová, bývalá starostka Nové Vsi, obžalovaná ze zpronevěry u okresního soudu v Sokolově. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

K projednání zpět do Sokolova kauzu vrátil odvolací Krajský soud v Plzni.

"Nic jsem neudělala a přitom jsem měla ostudu po celé republice," slzela ve středu Egerová na odchodu ze soudní síně. Déle než rok chodila na výslechy na policii a sedávala na lavici obžalovaných.

Její trápení ale ještě není u konce. Tentokrát se proti verdiktu odvolal státní zástupce a případ míří znovu do Plzně.

Co se vlastně stalo? Napoprvé soudkyně Dana Kordíková nezapochybovala, že Egerová si obecní peníze v letech 2006 až 2010 nechala. Měla je přitom podle rozhodnutí zastupitelstva předat místním lidem jako dar za to, že pomáhali v obci se sekáním dřeva, při pořádání kulturních či sportovních akcí.

Státní zástupce tvrdil, že ve 32 případech dala lidem z obecní kasy mnohem méně nebo vůbec nic. Většinou jen tisíc korun místo schválených pěti tisíc.

Jako důkaz viny Egerové posloužil soudu seznam založený v obecním účetnictví. Vyplacené částky neodpovídaly. Starostka ale celou dobu tvrdila, že jde o nedorozumění. Kdyby prý se připočítaly k darům pro občany také peníze, které dostali i zastupitelé, vzniklý rozdíl 150 tisíc korun by se smazal.

Za sekání trávy nedostal ani korunu

Právě k tomuto vysvětlení se ve středu soudkyně Kordíková přiklonila. "Výpověď bývalé paní starostky podpořili i jiní zastupitelé. Není tedy důvod jí nevěřit. Prokázalo se, že si neponechala částky, které měly být rozděleny mezi občany," řekla soudkyně v odůvodnění osvobozujícího verdiktu.

Nevypořádala se ale s faktem, že při hlavních líčeních jako svědci vypovídali lidé, kteří dostali méně peněz, než podle seznamu dostat měli.

Třeba František Vincenc. "Sekal jsem trávu, odměnu jsem nedostal. O darech pro obyvatelstvo jsem neslyšel," vylíčil Vincenc.

V roce 2008 měl obdržet pět tisíc korun. Dozvěděl se to až loni od policie, která případ vyšetřovala. Na nesrovnalosti upozornil současný starosta Pavel Straka, který do funkce nastoupil na konci roku 2010.

Egerová tvrdí, že policie při vyšetřování pracovala s jinými seznamy, než podle kterých ona odměny opravdu vyplácela. Jiné dokumenty se ale nezachovaly. Jisté je, že v dokladech měl obecní úřad velký nepořádek.

Sokolovský soud tento týden v pondělí znovu podrobně vyslýchal novoveskou účetní Martinu Šteklovou.

"Ta na přímý dotaz řekla, že částky byly do koruny vyplaceny občanům i zastupitelům. Ovšem seznam, který měla založený v účetnictví, tomu neodpovídal. Chybí v něm za celá ta léta jména obdarovaných zastupitelů," upozornila Zdenka Lokajíčková, advokátka Egerové.

Starostu Nové Vsi Pavla Straku zvrat v případu šokoval. Soudkyně Kordíková odkázala obec, aby škodu, pokud k ní došlo, vymáhala od exstarostky v občanskoprávním řízení.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz