Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrá debata o golfovém hřišti ve Varech skončila smírem

  17:35aktualizováno  17:35
Další kauza sporného městského majetku v Karlových Varech skončila. Zastupitelé po téměř dvouhodinové a velmi bouřlivé debatě odsouhlasili soudní smír se společností Golf Resort Karlovy Vary, které město v roce 2004 prodalo golf v Olšových Vratech fakticky za pět milionů korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Kabát

Tehdy ovládala radnici koalice složená z ODS, ČSSD a Karlovarské koalice. Zastupitelé však nebyli ve svém názoru ani trochu jednotní:- pro smír jich bylo osmnáct, proti jedenáct, zdrželi se čtyři a jeden nehlasoval.

Spor o areál

v Olšových Vratech

Golfový areál prodalo tehdejší vedení města Golf Resortu po letech nájmu. Minulé vedení radnice, v jehož čele už stál primátor Petr Kulhánek, zařadilo obchod na seznam sporných prodejů městského majetku.

Od té doby po firmě požaduje, aby doplatila peníze. Fakticky za něj tedy město obdrží 32 milionů korun. Soudní stání je plánované na 16. dubna a zástupci radnice na něm nyní předloží dohodu o smíru.

„Soudní smír je narovnáním původní kupní ceny. V roce 2004 za něj radnice utržila pět milionů korun, v prosinci loňského roku devět a nyní přidá ještě osmnáct,“ popsal primátor Petr Kulhánek (KOA).

Ani radní, kteří zastupitelům ukončení sporu doporučovali, nebyli všichni pro. Podle Petra Kulhánka šlo o kompromisní řešení, neboť kdyby soud skutečně uznal výhradu města, že je kupní smlouva neplatná, očekávala by radnice další žaloby ze strany Golf Resortu, který do areálu investoval už desítky milionů korun.

„S plnou odpovědností mohu prohlásit, že budeme dál udržovat běžecké stopy pro občany, a pokud nás město požádá o to, zda si u nás může uspořádat nějakou svou akci, vyhovíme mu. Žijeme přece všichni v Karlových Varech,“ slíbil zastupitelům Vlastimil Argman, předseda představenstva společnosti.

Mnoho zastupitelů cítí rozčarování

Řadě zastupitelů však jeho sliby nestačily. Upozorňovali na to, že cena golfového areálu je příliš nízká. Na přetřes tak opět přišly znalecké posudky, které si kvůli němu nechala radnice vypracovat.

První mluví o tom, že cena hřiště byla 80 milionů, další z dílny ČVUT operuje s částkou více než 100 milionů korun. Podle primátorovy náměstkyně Hany Zemanové (Karlovaráci) je ten druhý jen revizní a stojí v něm, že jej nelze považovat za odhad tržní hodnoty hřiště.

Jako směšnou vidí částku za golf například Jaroslav Fujdiar z hnutí O co jim jde?! Zastupitelům přednesl, že pokud soudní smír schválí, přijde si městská kasa na 63 korun za metr čtvereční. „Kde to tedy jsme?“ ptal se.

Rozhořčený byl i jeho kolega Otmar Homolka, který upozornil, že radnice vlastně vůbec nezná cenu, jakou hřiště mělo, a zdůraznil, že se zastupitelé dopouštějí stejné chyby, jakou udělali jejich předchůdci v roce 2004.

„Nechápu, proč bychom měli spor ukončovat, když ještě ani pořádně nezačal a měl narovnat morální škody, které tady byly,“ podotkl.

K soudním sporům, které radnice o majetek vede, se vyjádřil i primátorův náměstek Čestmír Bruštík z hnutí ANO. Zopakoval, že když společně s kolegy na radnici přišel, bylo to i s tím záměrem, aby je ukončili.

„V případě KV Areny máme podle rozsudku zaplatit 49 milionů korun, protože nejsme schopní domluvit se s dodavateli. Chcete dopadnout stejně i v případě golfu?“ ptal se.

Vzrušenou debatu se po více než hodině nepodařilo ukončit ani návrhem na zastavení diskuse, který přes zastupitele neprošel. Vlastimil Argman se několikrát zvedl a chtěl z jednání odejít, uklidňoval jej přitom právník Golf Resortu.

Poté, co zastupitelé smír schválili, si vzal slovo a všem za debatu poděkoval. „Mám radost, že vše dospělo k tomuto závěru, i když vím, že ji nemají všichni,“ rozloučil se.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Mladík surově zbil matku, policie jej obvinila z pokusu o vraždu

Muž v Karlových Varech brutálně napadl ženu

Karlovarská policie obvinila třiadvacetiletého násilníka, který surově zaútočil na svou matku. Zachránilo ji jen to, že...

Najdete na iDNES.cz