Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromá škola v Drahovicích po 17 letech končí. Žáci musí jinam

  14:50aktualizováno  14:50
Poslední dva týdny existence má před sebou 1. soukromá základní škola s rozšířenou výukou jazyků v Karlových Varech-Drahovicích. Po sedmnácti letech končí. Kraj chtěl její učebny jako zázemí pro vysoké školy, ty však o prostory ztratily zájem. Zůstat už ale nechce ani soukromá škola.

Všichni žáci soukromé drahovické základní školy usednou v září do lavic v jiných školách. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Krajští úředníci odmítli prodloužit škole nájemní smlouvu, neboť počítali, že se do jejích prostor přestěhují dvě vysoké školy - Bankovní institut a pedagogická fakulta. Ty nyní od svých plánů couvly.

Kraj tedy nabídl soukromé škole, že smí ještě jeden rok zůstat. Ředitelka školy Jana Jordanová a jednatelka Eva Juštíková však říkají, že je taková nabídka škole k ničemu.

"Jen jeden rok není pro školu perspektivní, máme řadu povinností, musíme věci dopředu plánovat, na to úředníci zapomínají," zlobí se Juštíková.

Kraj a karlovarský magistrát se snažil vyjít škole vstříc tím, že jí nabídl několik náhradních prostor. Třeba budovu v Doubí, kde by získala tříletou nájemní smlouvu. Vedení školy to však odmítlo kvůli penězům na rekonstrukci i rodičům, kteří nechtěli posílat své děti z Drahovic na druhý konec města.

V jedné místnosti bude posilovna, další nájemci se hledají

Stejné problémy mělo vedení i s dalšími nabídkami. Výsledek je tedy takový, že v září změní školu přes čtyřicet dětí a sedm pedagogických pracovníků. V jedné učebně bude posilovna karlovarské pedagogické školy, pro zbývajících osm místností se hledá nájemce.

Soukromá škola v Drahovicích

Sedmnáct let učili pedagogové 1. soukromé základní školy s rozšířenou výukou jazyků děti od první do páté třídy. V každé z nich bylo maximálně patnáct žáků, a to jak cizinců, tak místních.

Loni měla škola stoprocentní úspěšnost v přijímacích zkouškách do prim na gymnáziích.

Při testování žáků 5. tříd dostala certifikát potvrzující, že patří mezi 10 nejúspěšnějších škol v republice.

"Tohle není chování správného hospodáře. Kdyby nás nechali v klidu, mají nájemce, který včas a pravidelně platí. Navíc bychom akceptovali i zvýšení nájmu, který byl součástí poslední nabídky na jeden rok," řekla Eva Juštíková, podle níž kraj školu fakticky poslal ke dnu.

Poté, co pedagogové žili v nejistotě, co se školou bude, začali se rodiče poohlížet jinde. V Drahovicích tak začali ubývat žáci a letos škola raději ani neuspořádala zápis.

Eva Juštíková se nyní zlobí na krajské úředníky, že argumentují tím, že škole ubývají žáci a nenabrala nikoho do prvních tříd. Podle jednatelky proto, že rodiče ztratili jistotu, co se školou bude.

"Ani jsme nepořádali zápis, protože jsme nemohli rodičům nic slíbit," řekla.

Krajský radní pro školství Vratislav Emler si však stojí za svým. Jednatelka podle něj o výpovědi věděla rok a kraj jí vyšel vstříc tím, že se spojil s magistrátem, aby našel škole jinou budovu.

"Nikdy jsem na veřejnosti nekřičel, že škola přestane fungovat. Osobně navíc nemám nic proti soukromým školám, beru je jako doplněk školství," řekl.

Tři roky vyjednávání, výsledek žádný

Odmítnutí prostor po soukromé základní škole však bylo studenou sprchou i pro Emlera. Tři roky vyjednával s vedením vysokých škol, aby kývla na zřízení svých poboček v krajském městě.

"Za každou pobočku bychom byli velice rádi. Vysoké školy na nás tlačily, že tady chtějí své zázemí. Nyní je však situace taková, že ministr školství tlačí na rektory, aby nabrali o pět až deset procent studentů méně," konstatoval.

V praxi to podle něj znamená, že školy budou šetřit a o nějaké další pobočce už se může kraji nechat jen zdát. Přitom ještě nedávno vedení Bankovního institutu  chtělo v Karlových Varech zřídit denní studium, tvrdí Emler. "Propásli jsme příležitost, aby se v regionu ještě otevřela nějaká vysoká škola," řekl radní.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz