Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromá léčebna v Dolním Rychnově chystá žalobu na VZP

  16:22aktualizováno  16:22
Všeobecná zdravotní pojišťovna v rámci úspor odmítá platit za hospitalizaci lidí s demencí a Alzheimerem. Dům ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově ji kvůli tomu hodlá zažalovat, výsledek sporu může být precedentem pro ostatní zařízení svého druhu.

Dům ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově se kvůli chybějící sumě 3,5 milionu korun vloni propadl do ztráty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po revizi v soukromé léčebně v Dolních Rychnově totiž pojišťovna nečekaně řekla, že sedm z deseti pacientů nemá na hospitalizaci nárok a odmítla jí zaplatit za péči 3,5 milionu korun.

Nepomohla ani intervence hejtmana Josefa Novotného. Ten napsal řediteli VZP Pavlu Horákovi a upozornil ho, že pojišťovna pominula opačný názor odborníků z Asociace českých a moravských nemocnic a z České gerontologické a geriatrické společnosti.

O co ve sporu jde?

Spor se vede o to, zda chronicky nemocní s demencí nebo Alzheimerem mají právo na zdravotní péči v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Jde o pacienty, které do léčebny poslal nemocniční nebo praktický lékař. Neobejdou se bez 24 hodinové péče. Jejich pohyb je omezený, mají četné zdravotní potíže a jsou zmatení. Revizní kontrola přesto tvrdí, že se mají léčit doma, ambulantně nebo v sociálním zařízení - tedy v kterémkoliv domově pro seniory. Podle některých odborníků by se tím dostali do ohrožení zdraví nebo i života.

Horák odepsal, že si sice názoru odborníků váží, ale nesouhlasí s ním. Tvrdí, že jeho lidé při kontrole oprávněnosti účtování zdravotní péče v Dolním Rychnově chybu neudělali.

"U pacientů nebyly nalezeny důvody pro další pobyt na lůžku. Nepochybně bylo možné další péči zajistit a poskytovat ambulantně," uvedl šéf VZP Horák.

Léčebna v Dolním Rychnově našla zastání například u Ivy Holmerové, zakladatelky České gerontologické a geriatrické společnosti.

Podklady ke zdravotnímu stavu pacientů z Dolního Rychnova prostudovala. Konstatovala, že takto nemocní lidé nemohou být ze zdravotní péče vyloučeni jen proto, že jejich závažné až kritické onemocnění je dlouhodobé.

Léčebně nepomohlo ani odvolání. Pojišťovna ve smírčím řízení svůj tvrdý verdikt potvrdila. Léčebna postup při přijímání pacientů nezměnila.
 
Léčebna se kvůli chybějící sumě 3,5 milionu korun vloni propadla do ztráty. Musela snížit platy personálu a některé zaměstnance propustit, aby výpadek v příjmech ustála. Hodlá se s VZP soudit, už připravuje žalobu, kterou podá koncem února či začátkem března.

Soudní verdikt by mohl být precedentem také pro ostatní podobně postižená léčebná zařízení.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz