První soukromou základní školu zakládají v Karlových Varech učitelky, které přišly o práci. Ilustrační foto

První soukromou základní školu zakládají v Karlových Varech učitelky, které přišly o práci. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Učitelky přišly o práci, tak si založily soukromou základní školu

  • 7
Novou soukromou školu zakládají v Karlových Varech učitelky, které nedobrovolně přišly o práci. Jediné zařízení svého druhu v Karlovarském kraji nabídne dětem za čtyřtisícové měsíční školné především více hodin angličtiny.

Učitelkám Radce Husákové a Zdeňce Kyselové se v soukromé základní škole líbilo. Rády pracovaly v malém kolektivu žáků, kde cítily, že jejich práce má opravdu smysl a mohou každému dítěti věnovat tolik času, kolik jeho osobnost vyžaduje.

Nedobrovolný konec školského zařízení v karlovarské čtvrti Drahovice nakonec oplakaly. A protože nechtěly zůstat bez vysněné práce učitelky, zakládají si ve městě svoji Soukromou základní školu Karlovy Vary.

Konec školy byl smutný, ale pedagožky se nevzdaly

Teď jen pedagožky s napětím čekají, kolik rodičů bude ochotných investovat do školného každý měsíc čtyři tisíce korun a přijít s dětmi od 20. ledna do 3. února k zápisu do první třídy.

Jestli je o školu zájem, bude jasné ještě před samotným zápisem do prvních tříd - při setkání rodičů a žáků. V prostorách budoucí školy v areálu Dvorana v Chebské ulici se uskuteční 8. a 11. ledna odpoledne.

"Optimální je pro nás zapsat okolo deseti žáků. Z méně než pěti dětí se těžko tvoří kolektiv," řekla zřizovatelka školy pro 1. až 5. ročník Pavlína Kyselová, sestra Zdeňky Kyselové. Škola T. V. O. R (Tvořivost, Vědomosti, Osobnost a Radost) je svým způsobem běžná i výjimečná.

Školáci budou mít víc hodin angličtiny

Děti budou mít týdně oproti klasickým školám o dvě hodiny více angličtiny pod vedením zahraničního lektora. Výuka plynule přejde do odpoledního After school creative clubu - anglické družiny. Pedagog zajišťující tuto aktivitu bude s dětmi komunikovat převážně anglicky.

Aby jediná soukromá základní škola v Karlových Varech mohla zajistit každému žákovi individuální péči, jeden ročník naplní přibližně třinácti dětmi. Ty se budou během celých pěti let připravovat na přestup na víceleté gymnázium.

A v čem je škola běžná? "Je schválena ministerstvem školství a je zařazená do rejstříku škol. Školní vzdělávací program je vytvořený v souladu s rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání. Rodiče proto mohou například v případě stěhování plynule přeřadit své děti do jakékoliv jiné základní školy," vysvětlila zřizovatelka školy Pavlína Kyselová. Je přesvědčena, že zájemců se najde dost.

Ročně totiž k zápisům v Karlových Varech přichází kolem půl tisícovky dětí. A z nich by škole stačila k existenci něco přes dvě procenta.

"Výše školného, jehož součástí jsou náklady na českou a anglickou celodenní výuku, se nebojím. Věřím, že rodiče, kteří mají zájem o zdravý vývoj a stimulaci dítěte, peníze na školné najdou. A od primy na gymnáziu se školné neplatí," zdůvodňuje svůj optimismus.