Sousedská setkání u hranic. Četla se výzva, zpívala se Včelka Mája

  • 12
Více než stovka lidí, dva koně, dvě lamy a dva psi. Tak to vypadlo v sobotu po obědě na turistickém přechodu mezi Jelení a saským Wildenthalem v Krušných horách, kde se konala jedna z akcí nově vzniklé občanské iniciativy Soboty pro sousedství. Lidé z obou stran hor se tam setkali, aby poukázali na sousedy, přátele a příbuzné rozdělené hranicí v důsledku pandemie koronaviru.

„První setkání se konalo už 2. května a hodláme v nich pokračovat každých čtrnáct dní, dokud se hranice neotevřou,“ uvedla jedna z účastnic setkání Helena Schiek. Zástupci iniciativy prohlásili, že nechtějí zlehčovat pandemii, ani zpochybňovat přijatá opatření. Chtějí ale upozornit na těžké a nedůstojné životní situace, které s sebou uzavření hranic nese a které dopadají na desítky až stovky tisíc obyvatel žijících v pohraničí.

„Myslíme si, že ve chvíli, kdy ve střední Evropě panuje obdobná epidemiologická situace a kdy jsou ve všech zemích přijata téměř totožná ochranná opatření, nemá uzavření hranic s nejbližšími sousedy žádný smysl a vede jen ke zbytečnému rozdělování rodin, přátel,“ vysvětlil jeden z neformálních mluvčích iniciativy a ústecký germanista Jan Kvapil. Vedle toho se organizátoři akcí také obávají nepříznivých dopadů izolace nejen v hospodářské, ale i v sociální a kulturní oblasti.

Právě zmíněné rozdělení rodiny se týká také Heleny Schiek. „Můj manžel je z Hamburgu, já původně z Prahy. V roce 2011 jsme se přistěhovali do Nejdku v Krušných horách. Rodinu v Hamburgu jsme neviděli od Vánoc,“ popsala.

Situace, kdy může v Čechách vyrazit například do Karlových Varů, ale nikoli třeba už do nedalekého saského Johanngeorgenstadtu, ač v nich panuje stejná epidemiologická situace, jí připadá absurdní.

Organizátoři a organizátorky uspořádali sobotní setkání na dvanácti místech takzvané zelené hranice. Šlo o pěší přechody nejen s Německem, ale také Rakouskem a Polskem. Ještě před akcí zveřejnili Výzvu za svobodné sousedství určenou vládám zemí ve střední Evropě, aby jednaly o jednotném postupu a opatřeních vedoucích k urychlenému otevření hranic i pro běžné občany.

V sobotu odpoledne oznámilo Rakousko, že o půlnoci ze soboty na neděli otevře všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem, přičemž Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že pro Česko se v podstatě nic nemění.

Iniciativa Soboty pro sousedství sdružuje v současné době na tisíc lidí z pohraničí České republiky, Německa, Rakouska, Polska a Slovenska.

Zpívali i Včelku Máju

Sousedská setkání se konala i na jiných místech.

Například na to v Českém lese na Domažlicku dorazilo zhruba 40 Čechů a Němců. Setkali se na značeném Česko-bavorském okruhu s desítkami kilometrů tras na obou stranách hranice. Lidé, kteří na místa dorazili, si tam udělali hodinovou odpočinkovou pauzu, nepřekračovali hranici a měli roušky a odstup. Zamávali sousedům, posvačili a vyměnili pár slov. Němci s kytarou zazpívali česky Včelku Máju.

U polských hranic bylo setkání o poznání komornější. K pěšímu hraničnímu přechodu v lesích nad Náchodem dorazilo v sobotu jen pět lidí. „Málo lidí přišlo kvůli slabé propagaci. Na facebooku jsem to zveřejnila až ve středu. Na Poláky také nemáme přímé sousedské vazby jako v česko-německém pohraničí,“ vysvětila organizátorka Tereza Silbernaglová.

Zdroj: ČTK