Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocniční pavilon chtějí stavět nejlevněji. V tendru ale mohou skončit

  9:33aktualizováno  9:33
Zvláštní okolnosti provázejí výběrové řízení na firmu, která přestaví pavilon B v karlovarské nemocnici, aby se sem přesunula a vešla další oddělení - dětské, ORL a infekční. Výběrová komise totiž doporučila vyloučit hned tři uchazeče, kteří nabídli nejnižší cenu.

Přestavba pavilonu B má zcentralizovat veškerou péči v karlovarské nemocnici pod jednu střechu do komplexu, jehož jádro tvoří nový pavilon akutní medicíny. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pokud krajská vláda, jež bude mít konečné slovo, komisi poslechne, nedostane zakázku první a nejlevnější Strabag s nabídkovou cenou 87,8 miliony korun, ale až čtvrtý Hochtief (ve spojení s Algonem) se 101,5 milionu. Pavilon by se přestavoval o 14 milionů dráž. Na akci už má kraj slíbenou evropskou dotaci z ROP Severozápad.

Nabídky firem na

přestavbu pavilonu B

1. STRABAG
87,845 mil. Kč

2. OHL ŽS
87,880 mil. Kč

3. BAU-STAV a SYNER
92,588 mil. Kč

4. Hochtief CZ a Algon
101,571 mil. Kč

5. Metrostav
107,389 mil. Kč

Politici sedící ve výběrové komisi dali přednost dražší nabídce prý kvůli obavě, že první tři společnosti podaly cenové nabídky takzvaně podseknuté. A že by si nakonec stejně naúčtovaly vícepráce, čímž by se zakázka zdražila.

Komise od prvních tří společností dodatečně chtěla, aby obhájily, že nabídnutou cenu dodrží. "Jejich vysvětlení ale nebylo důvěryhodné. To je také důvod, proč jsme je vyřadili," řekl člen komise a náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

Jedna ze společností podle něj navíc nedodala harmonogram prací. Další stavbaři zase uváděli, že počítají s nulovým ziskem a že vydělají na jiných zakázkách. "To nepovažuju za dostatečné, ale spíš za podezřelé zdůvodnění," dodal Havel.

Vyloučení se týká i třetího Baustavu, který šel do soutěže s částkou 92,5 milionu. "Naše cena je velmi nízká, ale když ji nabízíme, tak jsme přesvědčeni, že je reálná," uvedl ředitel firmy Petr Novák.

Připravili jsme se o dotaci, říká náměstkyně hejtmana

Případ vyvolává rozpory v samotné krajské vládě. Náměstkyně hejtmana Eva Valjentová (KSČM) komisi za vyloučení tří firem kritizuje, důvody pro jejich vyřazení nechápe a podivuje se jim.

"Zvláštní, divné. Totálně pokažená soutěž. Mám problém s tím, že se komise vůbec dodatečně firem ptala, proč daly tak nízké ceny. Dostaly se zhruba na 80 procent původně projektované ceny, což mi připadá celkem normální," řekla Eva Valjentová.

Zatímco Havel chce výběr dotáhnout v krajské vládě do konce a je v ní připraven hlasovat pro vyloučení první trojice, tak Valjentová míní, že stavět nakonec nebude nikdo, protože soutěž bude muset být zrušena.

Už teď je podle Valjentové jasné, že ať bude rozhodnutí jakékoliv, některá z firem se odvolá.

Tím se výběrové řízení protáhne a kraj nesplní dotační podmínku, že do 30. června musí být prostavěno aspoň 15 procent celkových nákladů akce. "To už se nedá stihnout. Připravili jsme se o evropskou dotaci," míní Valjentová.

Přestavba pavilonu B má zcentralizovat veškerou péči v karlovarské nemocnici pod jednu střechu do komplexu, jehož jádro tvoří nový pavilon akutní medicíny. Některá oddělení teď sídlí v samostatných zastaralých budovách.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz