Bochník ovčího sýra Arnika z produkce sýrárny Horského statku Abertamy.

Bochník ovčího sýra Arnika z produkce sýrárny Horského statku Abertamy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarský kraj opustil Regionální potravinu, založil konkurenční Dobrotu

  • 2
Svou vlastní značku místních potravin bude mít ještě letos Karlovarský kraj. Už nechce finančně podporovat tradiční anketu ministerstva zemědělství. Místní produkty tak už nebudou usilovat o vítězství jen v soutěži Regionální potravina, ale také v Dobrotě Karlovarského kraje.

Kraj novou anketu zakládá proto, že už nebyl se soutěží vyhlašovanou ministerstvem zemědělství spokojený. Léta ji pořádala Střední zemědělská škola v Dalovicích, kterou kraj zřizuje, teď už to však neplatí.

„Fungovalo to úplně bez problémů. V loňském roce ale ministerstvo udělalo výběrové řízení a organizátorství této akce dalo úplně jiné firmě,“ řekl krajský radní pro životní prostředí Karel Jakobec.

Ministerstvo podle něj vždy vybíralo pouze vítěze prvního místa, druhou a třetí příčku vyhlašovalo ze svých peněz hejtmanství. Kdyby to neudělalo, byla by soutěž chudší. Karlovarský kraj není podle Karla Jakobce jediný, kdo z Regionální potraviny couvá a paralelně si zakládá vlastní akci. Stejnou cestou se vydali i na jihu Čech. Radní předpokládá, že Dobrota bude lepší než Regionální potravina.

Ředitel Střední zemědělské školy v Dalovicích Zdeněk Perlinger nyní vyhlášení soutěže připravuje. Snaží se, aby příliš nezasahovala do Regionální potraviny. Očekává, že zájemců o účast se mu přihlásí dost.

„Předpokládám, že bližší košile než kabát. Tady nás všichni znají, takže když oslovím výrobce, tak výrobky pošlou spíš Perlingerovi, než nějaké marketingové organizaci z Hradce Králové,“ uvedl.

Naznačil přitom, že už se mu někteří producenti ozvali s tím, že se jim pořadatelství úplně nezdá. „Říkali, že to je o regionální potravině, a za chvíli nám to bude organizovat někdo z Bruselu nebo z Moskvy,“ uvedl.

Vznikne i mapa s karlovarskými dobrotami

Když Perlinger přemýšlel, co výrobcům za účast nabídne, napadla ho propagace prostřednictvím krajských delegací. Vozit by s sebou neměly dárky jen například ve formě porcelánu, ale právě také zdejší potraviny.

„Myslím, že jim budeme schopni nabídnout něco, co je bude zajímat. A hlavně jsme zjednodušili byrokratickou zátěž, takže to bude takové pohodové a karlovarské,“ ujistil.

Účast v regionální potravině producentům přinášela i marketingové povzbuzení a oceněný výrobek získal právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu.

Zdeněk Perlinger počítá stejně jako v loni s tím, že vznikne mapa s karlovarskými dobrotami.

„Lidi až tak nezajímá leták ke konkrétnímu výrobku. Zajímá je, když jim něco chutná a jsou tady na dovolené, aby si tam zajeli,“ řekl s tím, že marketing bude fungovat, jen do toho nebude podavatelům nikdo mluvit.

Vedení kraje předpokládá, že vítěze o největší dobrotu vyhlásí buďto koncem srpna, či začátkem září na akci věnované dětem, nebo na podzimním Festivalu jablek v Mariánských Lázních. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové dostanou vítězové ocenění včetně certifikátu výrobku.

„Bude pět kategorií, a to masné výrobky, mléčné výrobky, pečivo a cukrovinky, čtvrté bude pivo a nealko, pátý med, čaj a ovoce,“ vyjmenovala.

Na loňské Regionální potravině získalo ocenění 27 výrobců. K udělení značky Regionální potravina Karlovarského kraje 2016 navrhla hodnotitelská komise devět produktů.