1. místo - návrh akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s panovníkovou jezdeckou sochou v nadživotní velikosti. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V soutěži o Karla IV. pro Vary uspěla nadživotní jezdecká socha

  • 4
Návrhy nových soch Karla IV. představili zástupci karlovarského Rotary Clubu a Galerie umění. Vzešly ze soutěže, kterou vyhlásili v závěru oslav 700. výročí narození českého panovníka. Lidé si mohou návrhy prohlédnout od pátku do 9. dubna v Galerii umění.

„Když jsme viděli, že se město snaží nabídnout k tomuto výročí program a nechalo zhotovit pískové sochy související s Karlem IV., řekli jsme si, že tu máme sochy tři a Karel IV. by si zasloužil i čtvrtou,“ zdůvodnil Ivan Thýn, člen Rotary Clubu, který s nápadem přišel.

Připomněl, že v osmnáctém, devatenáctém i dvacátém století tesaná památka na zakladatele města vznikla a jednadvacáté století by nemělo být výjimkou. Společně s Galerií umění pak Rotary Club obeslal šestnáct výtvarníků a dostal třináct návrhů od dvanácti z nich. Součástí bylo i místo, kde by se díla měla objevit.

Nejzdařilejší návrhy vybírala devítičlenná porota odborníků. První místo od ní získal nápad akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s panovníkovou jezdeckou sochou v nadživotní velikosti.

Druhou příčku obsadil Miroslav Páral s návrhem klečícího panovníka při korunovaci. O třetí místo se podělil návrh v podobě základního kamene akademického sochaře Karla Bečváře a pomník Pavla Opočenského.

Vítězní autoři dostanou i finanční odměnu v řádu několika desítek tisíc korun. Krom toho porota i Rotary Club udělily celkem tři čestná uznání.

„Městu čtyři vítězné návrhy předáme. Nechceme jej nijak svazovat. Jednou už jsme o soutěži s jeho širším vedením hovořili, aby nebyla naprostým překvapením,“ řekl prezident Rotary Clubu Bohuslav Peroutka.

Podle primátorova náměstka pro kulturu Jiřího Klsáka se bude vedení krajského města návrhy vážně zabývat. „Předložím je, projdou komisemi, radou města a zastupitelstvem. Ty k nim pak zaujmou stanovisko. Nemůžu předjímat, ale určitě to nebude tak, že by se k nim město apriori otočilo zády a ony skončily v šuplíku,“ řekl.

Zároveň zmínil osud dalších děl, který během jeho působení na radnici zatím není nejslavnější. Buďto je odmítli lidé prostřednictvím ankety, anebo zastupitelé.

V prvním případě šlo o sedícího čerta na Tržní kolonádě, ve druhém o obelisk Pavla Opočenského na prostranství Vřídelní kolonády. Nyní se hledá místo pro Strom života, který stával ve Vřídelní kolonádě.

Vítěznému návrhu jezdecké sochy z nerezového plechu vybral Michal Gabriel místo v parku před Alžbětinými lázně, a to vedle květinového data. Cena realizace díla je osm milionů korun. Podle ředitele Galerie umění Jana Samce je dohoda taková, že si zástupci Karlových Varů ze čtyř vítězných návrhů vyberou.