Z průzkumných cest ve vesmíru létají kosmonauti do Karlových Varů

  15:06aktualizováno  15:06
Na rekonvalescenci kosmonautů po návratu z vesmírných misí se zaměřuje luxusní karlovarské lázeňské sanatorium Spa Hotel Schlosspark. Po svém návratu na zemi už tam odpočívalo osm posádek ruských kosmických lodí, další kosmonauti přijedou čerpat léčebný program v prosinci.

Ruský kosmonaut Alexandr Misurkin v lobby karlovarského čtyřhvězdičkového sanatoria Spa Hotel Schlosspark. Rekonvalescenci po půlročním pobytu v kosmu absolvoval v sanatoriu na přelomu října a listopadu 2013. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jak vůbec vypadá výběrové řízení na služby pro Středisko přípravy kosmonautů v Hvězdném městečku u Moskvy? Nejdříve musela ředitelka hotelu Simona Sůvová prezentovat sanatorium v Moskvě, kde následně podepsala rámcovou smlouvu.

"Kvůli každé posádce se účastním výběrového řízení. Dávám cenovou nabídku, soutěžím s jinými hotely a touroperátory. Osmkrát už jsme vyhráli," pochlubila se ředitelka na úvod rozhovoru.

Simona Sůvová, ředitelka karlovarského sanatoria Spa Hotel Schlosspark.

Simona Sůvová, ředitelka karlovarského sanatoria Spa Hotel Schlosspark.

Rusové chtějí posílat kosmonauty jen do České republiky a do Karlových Varů?
Ne, měli jsme jednoho, který chtěl do Jáchymova. Udělali jsme to tak, že jsme ho do Jáchymova vozili. Záleží, v jakém stavu přijede a jakou léčbu potřebuje. Ve Varech účinkují prameny, v Jáchymově je zase radonová voda dobrá na pohybový systém. Někteří kosmonauti měli problémy s nervovým systémem, takže rehabilitovali v Teplicích.

Posádka si vybírá konkrétní lázně?
Dělají to za ni lékaři. Ale bere se v úvahu i její přání. Někteří přijíždějí se svými rodinami. Já potřebuju vědět, jakou má posádka diagnózu, podle toho pak postavím léčbu.

V jakém stavu kosmonauti přijíždějí?
Poslední posádka přistála na Zemi 19. září a 16. října už byla u nás. Inkubační doba, kdy nesmí přijít do styku s ostatními, trvá měsíc. V kosmu tráví 90 až 180 dní, ve stavu beztíže pracuje jen horní polovina těla a dolní je téměř atrofovaná. Umíte si představit, jak asi vypadá člověk, který se třeba měsíc v nemocnici nehýbe. Svaly má jako bláto. Musí se po návratu aklimatizovat, společensky se zapojit a zrehabilitovat svalovou hmotu.

Co s nimi konkrétně provádíte?
Mají program zaměřený hodně na fitness, vany, masáže, elektroléčbu. Jsou úplně zdraví, jen ochablí, takže se je snažíme dostat do formy. Přijíždějí se svým lékařem, trenérem. Běhají po lese, hrají badminton, chodí do fitcentra, plavou. Vše velmi intenzivně, dvoufázově.

Jak vlastně vznikl nápad nabídnout služby lázeňského hotelu v Hvězdném městečku?
Dostala jsem kontakt od mé známé - ruské lékařky, která se účastnila výzkumného programu v Hvězdném městečku. Zkontaktovala mě s lékařem, který má na starosti projekt rehabilitace a stabilizace kosmonautů po návratu na Zemi. Pozorují, co vesmírný let dělá s jejich těly.

V čem tedy tkví vaše šikovnost, že dokážete zakázku od Hvězdného městečka získat?
Jsem u zdroje. Vím přesně, kdo o tom rozhoduje. To je asi nejdůležitější a bez motivace nic nejde. Takhle to prostě chodí a myslím, že neříkám nic tajného. Jedna věc je cena a druhá splnění podmínek. Důležité bývají také reference od kosmonautů, kteří u nás už pobývali.

Kolik času kosmonauti ve Varech stráví?
Minimálně tři týdny. Důležitá je pro ně zdejší voda, potřebují nastartovat metabolismus, protože v kosmické stanici byli na suché stravě - jedli něco jako amarouny ze seriálu Návštěvníci (smích). Potřebujeme do nich dostat racionální stravu, ale postupujeme pomalu. Začínáme kaší a končíme kachnou. Za tři týdny jejich organizmus zregeneruje natolik, že pak jí klasická jídla - hodně masa, bílkovin, aby jim svalová hmota narostla.

Jsou mezi nimi v tomto ohledu rozdíly?
Nejmladšímu bylo 28 let, nejstaršímu 62. I když mají všichni dobrou fyzičku, tak je pro ně složité vrátit se do normálního stavu, kdy se cítí dobře. Jako vy po dvou týdnech, které proležíte s chřipkou.

Mívají zvláštní požadavky?
Věnuju se jim osobně, starám se jim o zpestření programu - například zorganizuju besedu s dětmi. Dělá jim dobře, když se v Evropě zviditelní. Fjodor Jurčichin, který se na televizních záběrech z vesmírné stanice objevil s olympijskou pochodní, k nám plánuje přijet 16. prosince. Už podruhé během tří let.

Řeknou si občas o nějakou specialitu k jídlu?
Ani ne, ráno mají kaši, vejce, slaninu, ovoce. Chtějí mít velký přísun vody - dáváme jim vodu v PET lahvích na pokoje, aby dodržovali pitný režim. Potravinové doplňky si většinou vozí s sebou. Vytváříme jim pohodu. Když si odpočine jejich mozek, tak tělo potom také funguje. Nabízíme racionální evropskou kuchyň proloženou nějakým borščem, aby měli radost. Rusové už si zvykli, že z evropských surovin jejich jídlo neuvaříme. Máme ale kuchaře školené u Rusů. Taková drobnost - v Evropě se salát na talíř trhá, u nich se řeže na malé kousíčky.

Vy se ke kosmonautům během třítýdenního pobytu dostanete lidsky blíž?
Určitě, jsme přátelé, znají se s mou rodinou. Můj muž je původně také letec, studoval v Rusku, takže si popovídají o technických věcech. Kosmonauti jsou impozantní chlapi, takže děvčata z personálu je opečovávají víc než ostatní pacienty a chodí do práce s radostí. Měli jsme v poslední době štěstí na charakterově dobré klienty. Pak přijede ale borec, který má americkou manželku, tváří se jako nadčlověk, s nikým se nebaví a vychovává nás.

Vzpomenete si na nějaký zvláštní zážitek s nimi?
Třeba jak se mi ztratili v Paříži? (smích) Ukázali jsme jim třeba Halloween nebo jak slavíme mezinárodní den žen, který jsme v našem hotelu nezrušili. Pořádáme večírky, na které oni rádi přijdou. Devadesát devět procent naší klientely pochází z bývalého Sovětského svazu, takže dámy se na kosmonauty vrhají.

Kdy přijedou další?
Možná v prosinci, ale výběrové řízení zatím ještě není uzavřeno. Ti další z mezinárodní posádky jedou jinam, třeba do Řecka. Ale tři ze čtyř ruských posádek, které ročně přistanou, přijíždí k nám.

Vypráví vám i nějaké historky z orbitální stanice?
Oni jsou na vše dobře připraveni. Ale překvapením třeba pro ně bylo, když při stěrech na stanici v teplotě minus 200 stupňů objevili živé bakterie.

Viděli někteří film Gravitace?
Všichni. Říkali, že z filmu je reálných tak 40 procent. Jinak by asi byl pro diváky nezajímavý. Je to práce jako každá jiná, pořád něco montují, opravují, odebírají vzorky, dělají biologické rozbory, sami sebe sledují. Orbitální stanice existuje už třicet let a oni ji už třikrát přestavěli.

Jak mluví o Karlových Varech?
Historicky mají všichni Karlovy Vary rádi. Nostalgicky jsou k nim připoutaní od 18. století. Milují nás, protože máme podobné myšlení. Já říkám: Kdyby tu netekla léčivá voda, můžeme to zabalit. Můžeme vytvářet iluzi, že lidi léčíme, ale funguje jen ta voda. Náš hotel je domácký, malý, s 35 pokoji, nabízíme klientům dobrou atmosféru, klid a oni rehabilitují.

Jsou tyto zakázky pro vás ekonomicky výhodné nebo spíš prestižní?
Ano, jsou velmi lukrativní. Máme z nich větší profit než z touroperátora. Prestiž je důležitá také. Mám co napsat do aktualit na webové stránky.

Jak se daří hotelu?
Odpracovali jsme čtvrtou a zatím nejlepší sezonu. Ale žádná sláva, pokud jde o vizi. Ceny vstupů se za tu dobu zvýšily o 30 procent a prodejní ceny ne. Přece jen je ve Varech šedesát sanatorií, která si konkurují.

Jaká je obsazenost lůžek?
Průměrně 74 procent, což je slušné.

Říkala jste, že 99 procent hostů přijíždí z bývalého Sovětského svazu. Jak je lákáte?
Jezdím po workshopech v ruských regionech. Každý rok navštívím dvě tři města společně s touroperátorem, který učí své agenty prodávat české lázně.

Autor:

Volby 2018 - výsledky

Volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu PČR proběhly 5. a 6. října. Přirpavili jsme pro vás přehledné zpracování výsledků, statistiky a komentáře.

Výsledky komunálních voleb 2018 jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do Senátu

V Karlovarském kraji ve druhém kole voleb do Senátu vyhrál v obvodu 2 - Sokolov Miroslav Balatka.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Karlovarská krajská nemocnice dluží stále víc, ve hře je její pronájem

Den otevřených dveří v dokončeném pavilonu akutní medicíny v karlovarské...

Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou patří špitály v Karlových Varech a v Chebu, padá do dluhové pasti....

Na Sokolovsku roste v Česku ojedinělá fabrika na výrobu mýdla

Nová hala továrny na výrobu mýdla v Citicích na Sokolovsku.

První v nové průmyslové zóně a zároveň v Čechách ojedinělá fabrika vyrůstá v Citicích na Sokolovsku. Nedaleko tamní...

Další z rubriky

Nový senátor za Sokolovsko Balatka chce pomoci postiženému regionu

Miroslav Balatka kandidát na senátora, očekává výsledky voleb v hospůdce...

Pomoc strukturálně postiženému regionu je jednou z priorit nového senátora za Sokolovsko Miroslava Balatky. Zároveň si...

Stěhování technického srdce karlovarského Vřídla nabírá zpoždění

Důležitým argumentem při řešení otázky, zda Vřídelní kolonádu zbourat nebo...

Zhruba měsíční zpoždění bude mít druhá etapa opravy Vřídelní kolonády v Karlových Varech. Z budovy, která je v...

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Najdete na iDNES.cz