Město Cheb vidí ve spalovně příležitost, jak v budoucnu udržet, nebo dokonce snížit poplatky za svoz komunálního odpadu. Ilustrační snímek

Město Cheb vidí ve spalovně příležitost, jak v budoucnu udržet, nebo dokonce snížit poplatky za svoz komunálního odpadu. Ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Spalovna odpadu v Chebu životní prostředí neohrozí, tvrdí posudek

  • 2
Zastánci připravované stavby spalovny na Švédském vrchu v Chebu se dočkali dalšího argumentu. Rozsáhlý odborný posudek neodhalil žádná rizika pro zhoršení životního prostředí. Plány na Zařízení pro energetické využití odpadů, jak by se spalovna měla oficiálně jmenovat, rozdělily lidi v Chebu do dvou táborů.

Zvlášť někteří obyvatelé Švédského vrchu se bojí, že by spalování odpadů mohlo zhoršit kvalitu ovzduší nejen zplodinami ze spalovny, ale i z výfuků nákladních aut, která budou do lokality odpadky přivážet. Lidé se bojí i větší prašnosti a hluku.

Spalovna odpadu v Chebu

Pro: Po vybudování spalovny by se neměly zvyšovat poplatky za svoz domovního odpadu, vyprodukované teplo by mělo snížit náklady na vytápění městských objektů.

Proti: Obavy ze zhoršení kvality vzduchu, většího dopravního zatížení Švédského vrchu, zvýšení hluku a prašnosti a také strach ze zápachu ze skladovaných odpadků.

Zpracovaný posudek o vlivech záměru na životní prostředí je k nahlédnutí na Krajském úřadě Karlovarského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, na Městském úřadu Cheb a na webu http://www.cenia.cz/eia, kód záměru KVK458. K posudku se mohou lidé vyjádřit až do 12. prosince.

"Lidem se tady žije špatně, nejsou spokojení. Spalovna je poslední kapkou," argumentuje místní obyvatel Ladislav Petrovič.

Investor, společnost Terea, slibuje, že se kvalita ovzduší nezhorší. A město Cheb, které má ve firmě podíl, vidí ve spalovně příležitost, jak v budoucnu udržet, nebo dokonce snížit poplatky za svoz komunálního odpadu.

Kromě likvidace odpadů by měla spalovna dodávat i teplo přes nedalekou kotelnu v Riegrově ulici. Vyrobené teplo by pak mohlo ulevit lidem připojeným k centrálnímu rozvodu. "Ušetříme i na provozu veřejných budov. Například základních a mateřských škol, divadla nebo zimního stadionu," vysvětlil místostarosta Tomáš Linda.

Spalovna bude mít kapacitu až 20 tisíc tun za rok. Návratnost investice, která by měla být 200 milionů korun, odhaduje jednatel Terey Steffen Zagermann na 10 až 15 let.

Petici proti spalovně podepsaly stovky lidí

Lidem v Chebu by spalovna měla zajistit, že platby za svoz komunálního odpadu zůstanou na současné úrovni. Přidružená produkce tepla má navíc kompenzovat úhrady za teplo, které je závislé na cenách plynu. Dalším argumentem je, že spalovna nahradí lokální výtopnu v bývalém lokomotivním depu, kde se spaluje hnědé uhlí.

I přes ujištění, že hodnoty spalin budou průběžně monitorovat automatické senzory a s výsledky se budou moci lidé seznámit na internetu, podepsaly petici proti plánům stovky lidí z Chebu.

Záměr nevadí jen místním. Ozývají se i ekologové z Německa. Krajská radní z Wunsiedelu Brigitte Artmannová dokonce stavbu označila jako nebezpečnou pro životní prostředí.

Výhrady má i ekologické sdružení Arnika. Podle něj lze najít lepší řešení, stačí jen chtít. "Spalování komunálního odpadu rozhodně není ta nejlepší cesta," zdůraznil nedávno Matěj Man ze sdružení Arnika.