Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v lázních jsou jako zapadlí vlastenci. Večer vlaky z Prahy nejezdí

  8:03aktualizováno  8:03
Jako zapadlí vlastenci si teď připadají kvůli špatnému spojení mnozí lidé z Karlovarského kraje. Stát sice nasypal miliardy korun do oprav železničních tratí, z Prahy se ale večer domů nedostanou. Nejhorší situace je na Mariánskolázeňsku.
Dostat se večer z Prahy do Mariánských Lázní vlakem je téměř nemožné. (Ilustrační snímek)

Dostat se večer z Prahy do Mariánských Lázní vlakem je téměř nemožné. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Večerní spojení mezi Karlovarským krajem a Prahou zcela chybí. Stát přitom investoval miliardy do obnovy železnic. Rychlíky už nezastavují ani v Lázních Kynžvart. Lepší není ani autobusové spojení.

"Byl jsem v šoku, když jsem zjistil, že poslední rychlík z Prahy do Mariánských Lázní odjíždí z hlavního nádraží v 18:15. Ten příští končí v Plzni a není k němu další přípoj," postěžoval si Pavel Strnad z Mariánských Lázní.

"Míváme v Praze pravidelné porady, které končí po 17. hodině. Vždycky jsem si po poradě zaběhl na dobrou večeři a v klidu vyrazil na rychlík. Teď mě čeká jen šílená stíhačka tramvají na nádraží. Mám jen několikaminutovou rezervu. Pokud mi vlak ujede, mám smůlu," dodal.

A s ním i velká část kraje. Do Karlových Varů nebo do Chebu se dá jet ještě rychlíkem přes Ústí nad Labem. Cesta je ale delší a hlavně dražší. Navíc vlak skončí v Chebu a směrem na Mariánské Lázně nebo do Aše už nic nejede.

Co by chtěl změnit Karlovarský kraj

Prodloužit denně kromě soboty, přinejmenším v pátek a neděli, vlak R752 z Plzně do Chebu.

Zavést denně kromě neděle vlak s odjezdem z Chebu asi v 5:33 a s vazbou v Plzni na vlak R773 (Klatovy - Praha). Tento vlak by v Chebu byl navázán na uzel regionální dopravy.

Prodloužit denně, přinejmenším v pátek a neděli, spoj R600 o úsek Chomutov - Cheb a prodloužit denně, přinejmenším v sobotu a v pondělí, spoj R603 o úsek Cheb - Chomutov.

Zavést vlaky mezi Chebem a Ústím nad Labem zhruba v tomto čase: Cheb 20:16 - Ústí n/L 23:07 a Ústí n/L 4:50 - Cheb 7:41.

K vedení vlaků SC Pendolino byl ze strany zástupce Karlovarského kraje vznesen dotaz na možnost projednat rozšíření nabídky spojů v trasách vlaků 753 a 754.

O nic lepší situace ale není ani v případě autobusové dopravy. Poslední autobusy z Prahy do Chebu jedou v 18:30 a ve 20:30 hodin. Do Karlových Varů pak poslední spoj vyjíždí ve 21:30.

Situaci se snaží vyřešit Karlovarský kraj společně s ministerstvem dopravy, které objednává vlakovou rychlíkovou dopravu. Jenže chybí peníze.

Kraj na konci února poslal ministerstvu dopravy sedm připomínek k jízdním řádům. Jednou z nich je například prodloužení trasy rychlíku č. 752 z Plzně do Chebu. Tento rychlík má v současnosti odjezd z Prahy ve 20:15.

Právě poslední změny v jízdním řádu loni v létě vysvětlovalo ministerstvo dopravy snahou ušetřit. Ušetřilo ale na úkor cestujících. Přitom do rekonstrukce železničního koridoru z Prahy přes Plzeň do Chebu investuje stát miliardy korun.

V roce 2011 skončila optimalizace trati z Plzně do Chebu a o rok později se rozběhly opravy na trase Praha - Plzeň. Ty mají skončit v roce 2018. Vznikne při nich čtyři kilometry dlouhý tunel, který má být nejdelší v republice.

Komplikace v dopravě způsobilo regionu i rozhodnutí Plzeňského kraje zrušit několik osobních vlaků ve směru z Plzně do Chebu. Navíc se na této trati dají čekat další změny.

Je třeba počítat s dalšími změnami

"Plzeňský kraj připravuje podle dostupných informací komplexní restrukturalizaci dopravy na rameni trati 170 Plzeň - Cheb. O její definitivní podobě nejsou relevantní informace," uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil.

Cestující v osobních vlacích mezi Chebem a Plzní musí navíc přestupovat buď v Mariánských Lázních, nebo v Plané.

V tomto případě jsou ale na vině dotační pravidla.

"Jedná se bohužel o nutnost vyvolanou čerpáním prostředků na pořízení vozidel z Regionálního operačního programu NUTS Severozápad. Vozidlo může dle pravidel jezdit pouze 10 procent výkonu mimo dotační území," vysvětlil Navrátil.

A protože oba kraje patří do různých oblastí, musí cestující ve směru na Plzeň přestupovat. Do Ústeckého kraje ale jezdí nové osobní vlaky přímo.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz