Pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu v Šindelové Rudolf Kovařík.

Pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu v Šindelové Rudolf Kovařík. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ze Šindelové neodchází data o počasí. Slabý signál může stanici pohřbít

  • 29
Ze stanice Českého hydrometeorologického ústavu, která devětadvacet let stojí v Šindelové na Sokolovsku, už neodcházejí včas potřebná data. Může za to špatný signál. Důležité stanici tak hrozí zánik.

Kamera je dočasně mimo provoz. Takovou informací vítá už několik dní návštěvníky webu Českého hydrometeorologického ústavu záběr ze Šindelové. Online kamera přinesla poslední obrázek 4. července.

Spolupracovník ústavu Rudolf Kovařík, který se o tamní meteostanici stará, je z toho nešťastný. Za potížemi stojí dlouhodobé problémy se signálem, přičemž dominantním operátorem v této oblasti je O2.

Nyní hrozí, že hydrometeorologický ústav kvůli potížím jednu z nejznámějších českých stanic fungující od roku 1986 zavře. A prý se není čemu divit.

„Dočasně mimo provoz je nejen kamera, ale i stanice. Český hydrometeorologický ústav si platí za služby, které nedostává. Rozhoduje se o tom, že investici, kterou tady provedl, bude muset zlikvidovat, pokud to takhle půjde dál,“ řekl pozorovatel počasí.

Signál v dohledné době lepší nebude, říká operátor

Společnost O2 problémy s propustností signálu na některých místech Karlovarského kraje přiznává. Jde přitom zejména o interiéry domů nebo právě horské oblasti s členitým terénem.

„Pokrytí těchto oblastí lze zajistit za cenu velmi vysokých nákladů. Většinou zde neexistují vhodné stavby pro umístění základnových stanic, proto je třeba zajistit výstavbu vlastních stožárů, vybudovat dlouhé elektropřípojky a přístupové cesty. Situace je o to složitější, pokud se jedná o chráněné území,“ popsala mluvčí O2 Kateřina Mikšovská.

Návratnost zmíněných investic je podle ní mizivá a v dohledné době signál lepší nebude. Jeho kvalitu ovlivňuje jednak vzdálenost uživatele od takzvané základnové stanice, konstrukce budov, terénní nerovnosti i stromy.

Rudolf Kovařík ovšem říká, že na Šindelové nepotřebují stožáry. Chtějí, aby se signál vrátil na úroveň roku 2010, kdy na něj bylo relativně ještě spolehnutí. „Za ta léta se všechno zhoršilo o šedesát procent. Jak rostl les, přestalo to fungovat,“ podotkl.

Stanice, s níž v podstatě žije, má každých deset minut posílat řadu dat. Jednak z oblasti meteorologie, ale třeba také hydrologie. Ty využívá řada obcí k tomu, aby dostala včas výstrahu před velkou vodou. Jedním z měst jsou třeba Kraslice, které při varování spoléhají jednak na pět hlásičů umístěných na různých tocích, a pak na Rudolfa Kovaříka.

„Je pravda, že od něj dostáváme pravidelně informace, pokud by se na nás mělo něco hnát, a využíváme je, takže chápu, že je bez toho nahraný a že investice, která tam byla provedená, by se de facto zmařila,“ řekl tajemník kraslické radnice Viktor Semrád.

Varování z Českého hydrometeorologického ústavu dostává rovněž Sokolov. „Funguje to tak, že jakmile nám přijde SMS, rozešleme ji přihlášeným občanům,“ popsal Robert Doubek ze sokolovského pracoviště krizového řízení.

Pomoc může zajistit jiný operátor

Kovařík upozorňuje, že je stanice v Šindelové velmi důležitá, a to pro celé Krušné hory. Nejbližší podobné fungují jen na Klínovci a v Chebu. Kateřina Mikšovská však za společnost O2 vzkázala, že naděje na zlepšení situace je.

„Věříme, že k dalšímu zkvalitnění poskytovaných služeb v obci Šindelová pomůže sdílení sítí se společností T-Mobile i budoucí výstavba a rozvoj sítí čtvrté generace,“ uvedla s tím, že zákazníkům z této oblasti doporučují, aby si pořídili pevnou linku.

Podle pozorovatele počasí mají ale tamní obyvatelé spočítané, že z jednoho roku služby fungují jen 11 měsíců. „Tedy jako noty na buben,“ konstatoval.