Na vysoký nájem v sokolovských bytech přispěje stát.

Na vysoký nájem v sokolovských bytech přispěje stát. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Sokolov chce čelit spekulantům, kteří využívají doplatky za bydlení

  • 6
Sokolov se potýká se spekulanty, kteří pronajímají za vysoké částky lidem na dávkách byty v neudržovaných domech. Většinu peněz dostávají od úřadu práce jako doplatek na bydlení, který činí až 80 procent z výše nájmů. Spekulant si tak dokáže měsíčně přijít na statisíce korun, aniž by do domu investoval.

„I přes vysoké příjmy je jeden takový evidovaný na úřadu práce,“ konstatoval při nedávné návštěvě ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové v regionu náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Podle jeho zkušeností z doby, kdy v Sokolově vedl městskou policii, roste ve městě počet sociálně slabých obyvatel, což podle něj může mít negativní vliv i na průmyslový rozvoj oblasti.

Dnes a denně má tristní situaci na očích i starosta města Jan Picka. „Kvůli spekulantům, kteří využívají existence nehorázně vysokých a nekonkrétních doplatků za bydlení, se stát stává dojnou krávou,“ poznamenal.

Zisky obchodníků s chudobou mohou být takřka neuvěřitelné. „V městském bytě o rozměru 60 metrů čtverečních je nájemné přibližně čtyři tisíce korun. Spekulant si klidně řekne i o deset,“ potvrdil Picka.

Město jako takové nemá moc pák situaci změnit. „Nemůžeme zasahovat do výše doplatků za bydlení, nemůžeme ani určit, komu a za jakých podmínek budou vypláceny,“ naznačil Picka.

Stát by měl platit jen obvyklé nájemné, říká starosta

Situaci by podle jeho názoru mohla změnit cenová mapa. „Stát by tak měl doplácet pouze obvyklé nájemné v místě. V případě Sokolova je to tedy 65 korun za metr čtvereční,“ doplnil.

Hlasy po změně čím dál hlasitěji zaznívají i z krajského úřadu.

„Nemůžeme si stále jen zacpávat oči a uši a dělat, že problém není. Je. A je obrovský. Je nutné jej začít okamžitě řešit,“ řekl náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Řešení chce hledat 25. dubna, kdy na krajský úřad pozval generální ředitelku úřadu práce, všechny poslance a senátory za kraj, největší zaměstnavatele i zástupce úřadu vlády a ministerstva práce a sociálních věcí.

„Budeme směrem k zákonodárcům křičet, že je potřeba situaci zastavit,“ naznačil Kubis, kudy se bude diskuse ubírat.

Určitou možnost dává krajům a městům nový zákon o hmotné nouzi. „Budeme ale chtít znát výkladová pravidla, která by nám měla umožnit zasáhnout do procesu doplatků za bydlení,“ řekl náměstek.