Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výbava prvňáků stojí tisíce, sociálně slabým rodinám pomáhají sponzoři

  12:49aktualizováno  12:49
Nákup školních pomůcek zatěžuje koncem prázdnin rodinné rozpočty. Jen kvalitní taška pro prvňáčka stojí až 3500 korun. Na pomoc v Karlovarském kraji proto přicházejí sponzoři, samotné školy, radnice a další.
Rodiče malých školáků si koncem prázdnin řádně provětrají peněženky. Jen za novou tašku dají stovky korun. (Ilustrační foto)

Rodiče malých školáků si koncem prázdnin řádně provětrají peněženky. Jen za novou tašku dají stovky korun. (Ilustrační foto) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Toužimsko je oblast s vysokou nezaměstnaností, což začátkem školního roku pociťují ředitelé škol.

"Většina našich žáků je ze sociálně slabých rodin. Kupování školních pomůcek tak bývá pro některé rodiče nadlidský úkon. Snažíme se to například řešit sponzorskými dary," řekla ředitelka Základní školy praktické a mateřské školy v Toužimi Ingrid Franková.

Škola je podle ní ráda, že žáci - autisté, děti se zrakovými a kombinovanými poruchami - mají díky sponzorovi, který nechce být jmenován, kreslící čtvrtky a další nezbytné věci denní spotřeby. Rodiče na to často nemají peníze.

Podobné zkušenosti má ředitelka Základní školy praktické Bochov Věra Sosnovcová: "Nemůžeme po rodičích chtít peníze na pracovní sešity, učebnice a podobně. Ze zákona je povinnost dávat prvňákům učební pomůcky v hodnotě 200 korun, u druháků to je o stokorunu méně. Nakupujeme to, co děti opravdu potřebují - například rýsovací pomůcky. Ostatní je z rodičů děsný problém dostat, protože se v bochovském výběžku většinou jedná o sociálně slabé rodiny a nezaměstnané. Rodičům i dětem to je trapné, ale mají snahu pomůcky obstarat."

Někdy pomáhají i sami učitelé

Jak ředitelka dodala, škola využívá provozní příspěvek od zřizovatele. Anebo si učitelé výtvarné výchovy shání věci pro své žáky sami.

Městský úřad v Bochově se snaží hmotně motivovat děti k dobrým známkám. "Když se dobře učí, tak od nás v pololetí a koncem roku dostávají peněžní poukázky v řádu stokorun. Potom si v místním obchodě se školními potřebami mohou vybrat, co chtějí," řekl bochovský starosta Miroslav Egert.

Starosta nevěří řečem, že někteří rodiče nemají peníze na školní pomůcky. Považuje je za módní, protože některé sociálně slabé rodiny jezdí auty, pijí alkohol a kouří. "Tak ať mně nikdo nevykládá, že nemají na školní pomůcky!"

Dobrý prospěch, slušné chování? Za tisícovku

Stejného zřizovatele má v Bochově i základní škola. "Jakmile žák má vyznamenání a je bez kázeňských problémů, tak si může přijít až na tisíc korun," říká o motivaci ředitel Václav Svoboda.

Finančně si mohou přilepšit i žáci a středoškoláci v Chebu, pokud uspějí při školních olympiádách.

"V Chebu pracuje Nadace Schola Ludus, která vyhodnocuje úspěšné chebské žáky a studenty. Tito žáci dostávají tři tisíce korun na podporu vzdělávání," uvedl tajemník nadace František Jindráček.

Majitelka karlovarského papírnictví Pasáž Blanka Korejsová odhaduje, že rodiče zaplatí za vybavení prvňáčka do školy od 1500 až 2000 tisíce korun. Bez aktovky.

"Ty dražší s odrazkami vyjdou i na dva a půl tisíce. Některé tašky s vybaveným penálem, pláštěnkou a obalem na cvičky stojí i tři a půl tisíce korun. Rodiče by měli sáhnout po odlehčené školní tašce, i když je drahá," sdělila podnikatelka.

Rodiny, které momentálně nemají peněz nazbyt, upozorňuje, že každé lepší papírnictví má na výběr. Nabízí výrobek třeba za pětistovku, ale i ve značkovém provedení za trojnásobek. Jenže všechno má své meze. "Ale když koupím dvanáct pastelek za dvacet korun, tak musí děti hodně tlačit, aby něco vůbec nakreslily," řekla.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz