Rodiče malých školáků si koncem prázdnin řádně provětrají peněženky. Jen za novou tašku dají stovky korun. (Ilustrační foto)

Rodiče malých školáků si koncem prázdnin řádně provětrají peněženky. Jen za novou tašku dají stovky korun. (Ilustrační foto) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Výbava prvňáků stojí tisíce, sociálně slabým rodinám pomáhají sponzoři

  • 1
Nákup školních pomůcek zatěžuje koncem prázdnin rodinné rozpočty. Jen kvalitní taška pro prvňáčka stojí až 3500 korun. Na pomoc v Karlovarském kraji proto přicházejí sponzoři, samotné školy, radnice a další.

Toužimsko je oblast s vysokou nezaměstnaností, což začátkem školního roku pociťují ředitelé škol.

"Většina našich žáků je ze sociálně slabých rodin. Kupování školních pomůcek tak bývá pro některé rodiče nadlidský úkon. Snažíme se to například řešit sponzorskými dary," řekla ředitelka Základní školy praktické a mateřské školy v Toužimi Ingrid Franková.

Škola je podle ní ráda, že žáci - autisté, děti se zrakovými a kombinovanými poruchami - mají díky sponzorovi, který nechce být jmenován, kreslící čtvrtky a další nezbytné věci denní spotřeby. Rodiče na to často nemají peníze.

Podobné zkušenosti má ředitelka Základní školy praktické Bochov Věra Sosnovcová: "Nemůžeme po rodičích chtít peníze na pracovní sešity, učebnice a podobně. Ze zákona je povinnost dávat prvňákům učební pomůcky v hodnotě 200 korun, u druháků to je o stokorunu méně. Nakupujeme to, co děti opravdu potřebují - například rýsovací pomůcky. Ostatní je z rodičů děsný problém dostat, protože se v bochovském výběžku většinou jedná o sociálně slabé rodiny a nezaměstnané. Rodičům i dětem to je trapné, ale mají snahu pomůcky obstarat."

Někdy pomáhají i sami učitelé

Jak ředitelka dodala, škola využívá provozní příspěvek od zřizovatele. Anebo si učitelé výtvarné výchovy shání věci pro své žáky sami.

Městský úřad v Bochově se snaží hmotně motivovat děti k dobrým známkám. "Když se dobře učí, tak od nás v pololetí a koncem roku dostávají peněžní poukázky v řádu stokorun. Potom si v místním obchodě se školními potřebami mohou vybrat, co chtějí," řekl bochovský starosta Miroslav Egert.

Starosta nevěří řečem, že někteří rodiče nemají peníze na školní pomůcky. Považuje je za módní, protože některé sociálně slabé rodiny jezdí auty, pijí alkohol a kouří. "Tak ať mně nikdo nevykládá, že nemají na školní pomůcky!"

Dobrý prospěch, slušné chování? Za tisícovku

Stejného zřizovatele má v Bochově i základní škola. "Jakmile žák má vyznamenání a je bez kázeňských problémů, tak si může přijít až na tisíc korun," říká o motivaci ředitel Václav Svoboda.

Finančně si mohou přilepšit i žáci a středoškoláci v Chebu, pokud uspějí při školních olympiádách.

"V Chebu pracuje Nadace Schola Ludus, která vyhodnocuje úspěšné chebské žáky a studenty. Tito žáci dostávají tři tisíce korun na podporu vzdělávání," uvedl tajemník nadace František Jindráček.

Majitelka karlovarského papírnictví Pasáž Blanka Korejsová odhaduje, že rodiče zaplatí za vybavení prvňáčka do školy od 1500 až 2000 tisíce korun. Bez aktovky.

"Ty dražší s odrazkami vyjdou i na dva a půl tisíce. Některé tašky s vybaveným penálem, pláštěnkou a obalem na cvičky stojí i tři a půl tisíce korun. Rodiče by měli sáhnout po odlehčené školní tašce, i když je drahá," sdělila podnikatelka.

Rodiny, které momentálně nemají peněz nazbyt, upozorňuje, že každé lepší papírnictví má na výběr. Nabízí výrobek třeba za pětistovku, ale i ve značkovém provedení za trojnásobek. Jenže všechno má své meze. "Ale když koupím dvanáct pastelek za dvacet korun, tak musí děti hodně tlačit, aby něco vůbec nakreslily," řekla.