Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská nemocnice se pře s nájemcem špitálu v Sokolově o daň

  16:05aktualizováno  16:05
Karlovarská krajská nemocnice tvrdí, že společnost Nemos Sokolov, která si pronajala nemocnici v Sokolově, jí za pronájem dává málo peněz. V částce prý chybí daň z přidané hodnoty, tedy více než šest set tisíc korun ročně. Spor bude řešit soud.

Spor o daň mez Karlovarskou krajskou nemocnicí a nájemcem špitálu v Sokolově vyřeší až soud. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarská krajská nemocnice tvrdí, že jí Nemos platí nájemné za přístroje 3,2 milionu korun, ale bez daně z přidané hodnoty. A dožaduje se tedy dalších 640 tisíc ročně.

Nemos je však přesvědčen, že DPH je už zakalkulována v nájemném, které firma krajské nemocnici hradí. "Máme k dispozici tři právní stanoviska a všechna podporují náš názor. K tomu navíc existují judikáty soudů, které už zkoumaly, kdy se DPH k nájemnému přidává a kdy nikoliv," tvrdí jednatel Nemosu David Soukup.

Svůj právní posudek, naprosto opačný, má i Karlovarská krajská nemocnice. Obě strany jsou si jisté a posílají spor k soudu.

"Tvrdíme, že daň se automaticky přidává k ceně, jinak by to bylo nelogické. Posudek jednoznačně potvrdil naši teorii. Soudního řešení se nebojíme. Byli bychom hloupí, kdybychom o DPH neusilovali," řekl ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Suma 640 tisíc korun ročně nevypadá nijak závratně. Při dvacetiletém pronájmu přístrojů se už ovšem vyšplhá na nezanedbatelných 12,8 milionu korun. "Je to pro nás dost zásadní věc. Není možné ji jen tak přejít," poznamenal šéf Nemosu Soukup.

Vyjednávání nikam nevedlo, spor rozsekne soud

Nemocnice vedly několik jednání, ale shodu a mimosoudní vyrovnání se jim vyjednat nepodařilo. Obě tvrdí, že spor je pouze v právní rovině a vzájemné vztahy nenarušuje.

Ředitel krajské nemocnice Nečesaný se opřel i do tvůrců nájemní smlouvy, kterou po svém příchodu do krajské nemocnice zdědil. Pronájem sokolovské nemocnice firmě Nemos připravovali úředníci a právníci Karlovarského kraje. "Pokud by smlouva byla napsána precizně, tak by k této diskusi vůbec nemohlo dojít."

Nejdéle do konce června chce mít Nečesaný zpracovanou žalobu. Už o tom informoval i radu Karlovarského kraje. Kuriózní je, že kraj má v dozorčí radě Nemosu svého zástupce - šéfku odboru zdravotnictví na krajském úřadě Alenu Šalátovou. Donedávna byl tímto zástupcem sám hejtman Josef Novotný.

Není to jediný spor mezi krajem a Nemosem. Firma chtěla s pomocí Sokolovské uhelné stavět v nemocnici za 100 milionů korun nový centrální vstup a parkovací dům, aby vyřešila neúnosnou dopravní situaci v areálu.

Krajská vláda jí to ale překvapivě nedovolila. Obává se, že po skončení nájmu by kraj musel Nemosu vracet vysokou zůstatkovou hodnotu soukromé investice. Politici se kvůli tomu snažili změnit nájemní smlouvu s Nemosem. Manažeři sokolovské nemocnice na to ale nepřistoupili (více čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz