Nikdy nedostavený akvapark v Bublavě na Sokolovsku | foto: archiv

Vraťte Bublavě 57 milionů za akvapark, nakázal soud firmě Skanska

  • 36
Sokolovský okresní soud rozhodl v letitém sporu mezi Bublavou a společností Skanska. Soudce uložil stavební firmě vrátit na účet města 57 milionů za nikdy nedokončenou stavbu akvaparku. Peníze šly ze státních dotací.

Podle soudu byla smlouva mezi obcí a firmou od začátku neplatná, protože ji zastupitelstvo neschvalovalo, ale jen vzalo na vědomí. Soudce Jaroslav Simet tak rozehnal obavy představitelů města z toho, že budou muset firmě uhradit i dalších 19 milionů korun.

Kauza akvapark

  • květen 1997 - vznikl záměr výstavby
  • 21. 6. 1999 - obec prodala pozemky pod budoucím akvaparkem firmě Hard-Invest (později je vysoudila zpět)
  • 21. 7. 1999 - vydáno stavební povolení
  • 2. 8. 1999 - obec uzavřela s dodavatelskou firmou IPS (později Skanska) smlouvu o dílo na 94,9 mil. Kč
  • 12. 8. 1999 - ministerstvo financí přidělilo první dotaci 17 mil. Kč
  • 30. 5. 2000 - ministerstvo financí přidělilo druhou dotaci 20 mil. Kč
  • 2001 - třetí dotace ve výši 20 mil. Kč od ministerstva školství
Akvapark Bublava
Bublava

Nedokončený akvapark v Bublavě.

  • 2002 - další peníze nepřišly a stavba se zastavuje
  • 2002 - obec má kvůli chybám začít státu vracet dotace - po odpuštění části pokuty činí dluh 30,6 mil. Kč
  • 2012 - Bublava má zablokovaný majetek, dluh snížila na 20 mil. Kč

"Bývalý starosta Bublavy Bohumil Havel neinformoval zastupitele důsledně, jednal bez jejich zmocnění a proto jsou smlouvy o dílo na stavbu akvaparku od počátku absolutně neplatné," řekl soudce Simet.

Tím se obec oháněla už při předchozích jednáních u Nejvyššího soudu. Dožadovala se vrácení zaplacené částky s tím, ať si firma nedokončenou budovu ponechá.

"Skanska nikdy neměla v úmyslu stavbu vlastnit," ujišťoval tehdy právník firmy Jiří Fišera.

Soud podle vyjádření Jaroslava Simeta nikde nenašel ani zmínku o tom, že by zastupitelstvo Bublavy pověřilo starostu k úkonům. Starosta tak jednal jen podle své vůle.

"Obecní zastupitelstvo mělo vědět, jaké dotace bude obec čerpat, kolik bude akvapark stát, jaká to pro obec bude zátěž, jaká bude účelnost vynaložených dotací. Je otázka, jestli tyto informace měli," pokračoval v odůvodnění soudce.

Spor se táhne už celou jednu dekádu. Na jaře 2013 Nejvyšší soud překvapivě zrušil všechny dosavadní rozsudky a znovu je tak vrátil do okresní kompetence.

"Je to absurdní situace, být po deseti letech znovu na začátku. Straší mě délka řízení," povzdychl si tenkrát soudce.

Kuriózní je, že když soudce v roce 2009 zastupitele vyslýchal, nikdo z nich si nevzpomněl, kdo vlastně s myšlenkou stavět akvapark přišel.

"Jako svědci u soudu si zastupitelé na nic konkrétního nevzpomněli a ze zápisů z jejich zasedání nevyplývá, že by o stavbě akvaparku, vyhlášení soutěže a o uzavření smluv výslovně a veřejně rozhodli," dodal v pátek ke kauze Simet.

"V současné chvíli musíme počkat na písemné vyhotovení rozsudku, abychom se mohli seznámit s jeho podrobným odůvodněním. Poté se k verdiktu soudu budeme moci vyjádřit," řekla mluvčí společnosti Skanska Lucie Laňková.

,