Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaři drahý pozemek pro parkovací dům v Sokolově nechtěli. Kraj sleví

  12:35aktualizováno  12:35
K dalšímu zvratu dospěla kauza parkovací dům v sokolovské nemocnici. Krajští zastupitelé ve čtvrtek po dohadech zrušili vlastní březnové rozhodnutí, podle něhož měl kraj prodávat pozemek pro garáže investorské firmě Sokolovská uhelná za 6 milionů korun. Těžaři považovali tuto cenu za přemrštěnou.

Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Perspektivní pohled na parkovací dům v pozadí s pavilonem A od sjezdu ze Slovenské ulice. | foto: studie: Jurica a.s.

Částka 1 500 korun za metr se zdála Sokolovské uhelné příliš, a tak společnost odmítla parcelu kupovat a parkovací dům se 130 místy pro auta za své peníze stavět.

Znalec na ceně trvá

Soudní znalec Jaroslav Chmelík trvá na tom, že cena 1 500 korun za metr v Sokolově je odpovídající. "Pro mě jde o komerční stavbu a není podstatné, jestli ji někdo bude provozovat bez vybírání parkovného." Spočítal, že roční výnosová hodnota garáží je 24 milionů korun. To šéf Sokolovské uhelné Štěpánek označil za šílené.

Kraj se teď snaží spor se Sokolovskou uhelnou urovnat. Aby mohl nabídnout pozemek levněji (už nikoliv pro komerční účely jako dosud), vyvěsí záměr prodeje znovu na úřední desce.

Sokolovská uhelná je ochotna zaplatit maximálně 400 korun za metr. Za tolik radnice v Sokolově obvykle pozemky pro stavby ve veřejném zájmu prodává.

"Nedohledali jsme za poslední dva tři roky v Sokolově ani jeden prodej, který by se blížil k ceně 1 500 korun za metr. Je mi smutno, že se kolem celé záležitosti diskutuje už půl roku. Dalo se tomu předejít. Bude to bohužel znamenat další zdržení stavby, která je určena pro pacienty," prohlásil šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Ten ve čtvrtek nečekaně přijel na zasedání krajských zastupitelů. V proslovu řekl, že znalec ve svém posudku s vysokou cenou 1 500 korun počítal s tím, že parkovací dům bude ziskový. Přitom Sokolovská uhelná chce vložit do stavby garáží až 60 milionů a desítky let do nich pouštět všechna auta zdarma.

Hejtman by dal parcelu zdarma

Levnější variantu podpořil také opoziční zastupitel a místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). "Je ostudou chtít za pozemek vůbec nějaké peníze," uvedl.

Nakonec i hejtman Josef Novotný (ČSSD) se nechal slyšet, že kdyby bylo po jeho, dal by parcelu zdarma. "Pak tedy nerozumím, proč kraj hází klacky pod nohy firmě, která se snaží pomoci občanům," podivil se zastupitel Miroslav Balatka (Alternativa).

Sokolovská uhelná se do nově vyhlášené soutěže znovu o pozemek přihlásí a nabídne cenu 400 korun za metr (celkem asi 1,6 milionu). Situaci ale vzápětí zamotal náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM), který prohlásil, že cena by měla začínat na třech milionech, protože SUAS je podnikatelským subjektem.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz