Dominik Russ, prasynovec známého keramika Williho Russe, stojí vedle slavných...

Dominik Russ, prasynovec známého keramika Williho Russe, stojí vedle slavných kachlových kamen. Ta jsou nyní k vidění na Chebském hradě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kamna za miliony vám nevrátíme, zní chebský vzkaz do Lokte

  • 1
Loketští radní chtějí vrátit předměty z majetku kraje, které jsou součástí městské sbírky. Jedním z exponátů jsou i kamna na Chebském hradě. U zástupců města ale narazili. Ti je vydat nechtějí.

Až k soudu by teoreticky mohla dospět pře o pozůstalost po sochaři a keramikovi Willim Russovi, kterou si nárokuje město Loket, coby jednu část takzvané loketské sbírky. Tu hlavní mu před dvěma lety začal vracet stát a nyní je na řadě kraj.

Chebští radní už souhlasili s tím, že 255 předmětů, které se momentálně nacházejí v Chebu, změní majitele. Problémem jsou ale kachlová kamna za zhruba 5,5 milionu. Stojí na Chebském hradě a zástupci města jsou přesvědčeni, že Chebu také patří.

„Ta kamna se jmenují Chebská národopisná kamna a už z toho názvu plyne, že nejsou Lokte,“ řekl starosta Petr Navrátil.

Argumentuje přitom tím, že vznikla na objednávku tamního národopisného muzea, které se otevřelo roku 1940 v zadním traktu františkánského kláštera a na exponát se složila župní samospráva se sídlem v Liberci, umělecký spolek pro chebský okres a město Cheb.

Cheb potřeboval kamna schovat před bombardováním

Do Lokte se podle jeho informací dostala za války. Chebu hrozilo bombardování, a tak je Chebští ukryli v ateliéru Williho Russe v Krásně. Poté mu byl majetek na základě Benešových dekretů zkonfiskován a keramik šel do odsunu.

Takové důkazy však neuznává místostarosta Lokte a krajský náměstek pro kulturu Petr Zahradníček.

„Mrzí mě, že v Chebu stavějí nějaké platby nacistických spolků nad Benešovy dekrety,“ uvedl. Zároveň zpochybnil i jejich název, neboť jsou podle něj sice „egerlandská“, to ale neznamená z Chebu, nýbrž z Poohří.

Do Chebu se památka každopádně vrátila v roce 1982, kdy byla převedena na chebské muzeum. To postupem času přešlo, stejně jako muzeum sokolovské a karlovarské, pod Karlovarský kraj - proto o navrácení sbírky rozhodují právě jeho zástupci.

V Chebu nyní budou celou věc projednávat a Petr Navrátil si kvůli kamnům domluvil na příští týden schůzku s Petrem Zahradníčkem.

„V zásadě nemáme problém, aby byla sbírka Williho Russe převedena na Loket, ale Chebská národopisná kamna by měla být v Chebu a nikoli v Lokti. Měl by je vlastnit ten, kdo je zaplatil,“ řekl Petr Navrátil.

Petr Zahradníček ale považuje takový krok za nesmyslný. „Máme soupis sbírkových předmětů z pozůstalosti a její součástí jsou i kamna. Chtějí sbírku rozdělit a já nevidím důvod, proč by se měla ze seznamu vyjímat,“ uvedl Petr Zahradníček.

Zároveň upozornil, že dva roky poté, co stát vrátil loketský hrad městu, zástupci Chebu bez stavebního povolení a nevyhovujícím způsobem kamna sestavili. Domnívá se, že to bylo proto, aby je nemuseli městu vracet.

Petr Navrátil zase tvrdí, že Cheb o ně vždy stál, v padesátých letech o ně žádal a v Lokti se ocitla jen proto, aby je Chebští zachránili před bombardováním. Pokud nebude chtít Cheb kachlová kamna vydat, nevylučuje místostarosta ani soud. Trápí jej, že Loket mnozí lidé vnímají jako zloděje, když chce podle něj jen vrátit majetek.

Cena celé pozůstalosti Williho Russe je devět milionů korun.