Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary můžou po soudu zůstat bez KV Areny i miliardy, tvrdí právníci

  12:27aktualizováno  12:27
Právníci firem, které stavěly KV Arenu pohrozili, že pokud soud halu skutečně určí do jejich vlastnictví, okamžitě ji zavřou. "Vrátit" arenu jejím zhotovitelům chtějí Karlovy Vary prostřednictvím soudu. Následně bude magistrát chtít zpět více než miliardu korun, kterou stavba haly stála.

Podvod s losovačkou, za který je politicky odpovědné předchozí vedení magistrátu, se stal noční můrou města. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jen několik málo minut může ve středu 19. září trvat dlouho očekávané první soudní jednání o tom, jestli patří KV Arena za miliardu korun městu nebo žalovaným firmám, které ji postavily. Společnosti Syner, Metrostav a Bau-stav totiž zvažují, že k soudu nepřijdou a svoji neúčast vůbec neomluví.

Občanský soudní řád v tomto případě dovoluje vynést takzvaný kontumační rozsudek pro zmeškání. Vlastníky KV Areny by tak byly stavební firmy, což navrhuje město v žalobě.

Spor o KV Arenu

1. Proč se město vlastně soudí? Magistrát vychází z toho, že KV Arena byla postavena na základě podvodu a že je předražená. Oním podvodem byla takzvaná karlovarská losovačka. Zveřejněné záběry dokazují, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Antimonopolní úřad za to udělil v roce 2007 městu půlmilionovou pokutu.

2. O jaké spory jde? Jeden ze sporů je o určení vlastnického práva ke KV Areně. Žalující vychází z názoru, že pokud stavitelé stavěli na základě podvodu, neplatí smlouvy města s firmami, které postoupily do užšího výběru a nakonec uspěly. Stavbu, kterou postavily, by si měly podle magistrátu nechat. Anebo ji prodat městu za částku, která by odpovídala její hodnotě. Dalším ze sporů je proto spor o 1,063 miliardy korun za KV Arenu.

"Naše zvažovaná neúčast u soudu ve Varech je součástí zákonné taktiky," řekl MF DNES pražský právník Jaromír Bláha, který zastupuje jednu z žalovaných firem.

Právníci žalovaných stran oznámili, že jsou připraveni v okamžiku pravomocného rozhodnutí o vlastnictví karlovarské arény svůj majetek okamžitě uzavřít. Tvrdí, že by tak minimalizovali další náklady. To by v případě splnění pohrůžky znamenalo také to, že HC Energie nebude mít kde hrát.

"Snaží se tím upozornit na žalobu, která je pro ně nevýhodná. Musíme být připravení na všechny varianty. I na zavření arény," reagoval náměstek primátora Jaroslav Růžička.

Vedení magistrátu by se kontumačnímu rozsudku nebránilo, protože by městská pokladna ušetřila miliony korun za soudní výdaje. A místo měsíců čekání by mělo město požadovaný rozsudek okamžitě.

Město může zůstat bez KV Areny i miliardy

"Kdyby se jednalo o provázaný soudní spor, tak myšlení magistrátu rozumím. Jenže původní žaloba byla na zaplacení 1,063 miliardy korun a současně na určení vlastnictví. Teď existují dvě navzájem neprovázané žaloby. Karlovy Vary tak mají před sebou obrovské riziko, že v další žalobě soud řekne, že smlouva o dílo na arénu je platná, a proto žalobce nic nedostane. V tom případě přijdou o miliardu, s kterou počítaly. Nemít halu za miliardu a nemít miliardu na účtu, to jsou miliardy dvě," uvedl advokát Jaromír Bláha.

První chybu podle něj žalobce v soudním sporu udělal, když loni 23. května podal žalobu u nesprávného soudu v Plzni. Věcně a místně příslušný je však Okresní soud v Karlových Varech.

Chybu napravil loni v prosinci Vrchní soud v Praze. A karlovarský soud vydal letos v červenci usnesení, kterým byl k samostatnému řízení vyloučen spor o zaplacení částky 1,603 miliardy korun. O něm se bude jednat zvlášť.

Mluvčí Okresního soudu v Karlových Varech Jan Hostaš potvrdil, že rozsudek o zmeškání lze vydat. Musí však být splněné některé zákonné podmínky. "Je-li v jedné věci několik žalovaných, lze rozhodnout rozsudkem pro zmeškání jen tehdy, nedostaví-li se k jednání všichni tři řádně obeslaní žalovaní," vyjmenoval jednu z podmínek mluvčí soudu Jan Hostaš.

Sdružení firem Bau-stav, Syner a Metrostav je ale podle právníka Jaromíra Bláhy jednotné. Proto nehrozí, že by kontumační rozsudek zmařila svojí přítomností jedna ze tří žalovaných firem.

Náměstek primátora Jaroslav Růžička plně důvěřuje advokátní kanceláři, jejíž právníci město zastupují. "Každý může v rámci taktiky použít své zbraně. Je na našem právním zastoupení, jak u soudu rozstřílí možnost, že se žalovaná strana nemusí k soudu dostavit."

Jaroslav Růžička v minulosti řekl, že žaloba je geniální. Byl si také naprosto jistý, že by mělo být vítězství na straně města. A svůj názor nezměnil ani poté, co karlovarský soud ještě před začátkem prvního stání rozhodl, že místo jednoho sporu začne samostatné projednávání dvou žalob.

"Připadalo by mi hodně nelogické, kdyby soud rozhodl, že KV Arena patří firmám, které za stavbu inkasovaly peníze, a přitom je nemusely vrátit. Byl by to absolutně neprávní stav. Věřím, že tentýž soud rozhodne o tom, že za ni dostaneme zpět peníze, které jsme zaplatili," sdělil náměstek Růžička.

Vlastnictví haly ovlivní i provoz bazénu v jejím sousedství. "Pokud KV Arena změní z hodiny na hodinu majitele, město neotevře plavecký bazén, který je energeticky závislý na aréně," míní mluvčí žalovaných firem Petr Dušek.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz