Karlovarská KV Arena.

Karlovarská KV Arena. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Spor o miliardu kvůli KV Areně rozhodne definitivně až soud

  • 3
O více než jednu miliardu korun jde v soudním sporu, který vedou Karlovy Vary proti stavitelům KV Areny. Město požaduje, aby stavitelé vrátili tuto nemalou částku do rozpočtu města. Tvrdí, že smlouva o dodávce haly je neplatná. Radní se nyní po rozepřích dohodli v soudním sporu o vlastnictví pokračovat.

"Rada přijala konečné rozhodnutí, že žalobu na KV Arenu ponecháme v současném rozsahu a spor bude pokračovat," řekl primátor Petr Kulhánek (KOA).

O co v případu jde

Žalobce: Město Karlovy Vary

Žalovaní: Syner, Bau-stav, Metrostav

Žaloba napadá platnost smlouvy o dodávce haly. Smlouva prý byla uzavřená v rozporu se zákonem a je neplatná.

Návrh rozsudku: Žalovaní jsou povinni zaplatit 1,063 miliardy korun a víceúčelová hala je jejich.

Žalobu, ve které šlo o určení vlastnického práva, podal letos v květnu na sdružení firem Bau-stav, Metrostav a Syner tehdejší náměstek primátora Jiří Kotek.

Proč by měla hala patřit stavitelům? Zjednodušeně vysvětleno, podle vedení magistrátu proto, že byla postavena na základě podvodu. Tím byla takzvaná karlovarská losovačka, za kterou antimonopolní úřad uložil Varům půlmilionovou pokutu. Proto by také neměly platit smlouvy města s firmami, které postoupily do užšího výběru a nakonec uspěly.

Stavbu, kterou postavily, by si měly nechat. Anebo ji prodat městu za částku, která by odpovídala její hodnotě.

Primátor: Prohra je z 99 procent nereálná

Primátor Petr Kulhánek uvedl, že podle analýz by tak město mohlo dostat zpět 150 až 300 milionů korun, což je rozdíl mezi fakturovanou cenou a cenou obvyklou.

"Jsou mezi námi zastupitelé, přesvědčení, že kdyby hala patřila dodavatelům, tak by si město zásadně oddechlo od poplatků, které jsou s provozem haly spojené," míní radní Otmar Homolka (O co jim jde?!). Celý problém nechce zúžit jen do případného cenového vyrovnání za předraženou stavbu.

Bývalý náměstek Jiří Kotek (Alternativa) je přesvědčen, že hala je stavebních firem a město dostane svou miliardu zpět. "Jen čekáme, že to soud potvrdí. Rozsudek otvírá prostor k jednání o tom, co se bude s halou dál dít. Dodavatelé ji mohou provozovat anebo si město koupí objekt zpátky za reálnou hodnotu. Podle mě by nestála miliardu, ale 500 až 600 milionů korun."

Žalobu podalo město 23. května ke Krajskému soudu v Plzni. Nyní jsou spisy u Vrchního soudu. Ten musí říci, kde se bude rozhodovat. V případě absolutní prohry by město podle jeho vedení zaplatilo soudní náklady ve výši 20 milionů korun.

"Tato varianta je z 99 procent nereálná," uvedl primátor Kulhánek. Magistrát ještě nebyl vyzván k uhrazení soudního poplatku ve výši milion korun, protože ještě není jasné, který soud bude žalobu projednávat. Otázkou zůstává také to, zda nebude muset město v případě úspěchu vracet dotace a DPH ve výši 350 milionů korun.