Torzo nedokončeného akvaparku v Bublavě na Sokolovsku.

Torzo nedokončeného akvaparku v Bublavě na Sokolovsku. | foto: archiv

Spor o akvapark v Bublavě pokračuje. Obec se s firmou Skanska nedohodla

  • 4
Ztroskotal další pokus, jak po deseti letech mimosoudně urovnat spor o nedokončený akvapark v Bublavě na Sokolovsku. Začátkem tohoto roku se tedy letité kauzy opět ujme sokolovský okresní soud.

Obec a dodavatelská stavební firma Skanska si na žádost soudce vyměnily návrhy, jak kauzu nedokončeného akvaparku vyřešit. Tedy domluvit se, komu torzo vodního ráje vlastně patří a kdo komu a kolik zaplatí. Nikam to však nevedlo. Bublava ani Skanska nechtějí příliš ventilovat, jak zněla jejich neúspěšná nabídka protistraně.

"Obdrželi jsme od právního zástupce Bublavy návrh dohody o narovnání. Některá ujednání pro nás nebyla přijatelná. Proto jsme zaslali návrh vlastní," uvedla mluvčí firmy Skanska Lucie Nováková s tím, že obsahy obou dokumentů nebude blíže komentovat.

Obec snad poprvé nabídla, že by chátrající nedokončenou stavbu převzala. Jenže kámen úrazu byl zřejmě v různých představách o finančním vypořádání. Skanska už deset let u různých soudů tvrdí, že jí Bublava dluží 38 milionů. Radnice chce zase zpět od firmy prostavěných 57 milionů s tím, že smlouvy jsou od začátku neplatné.

"Ztroskotalo to na různých finančních požadavcích. Skanska stále dokola omílá svou verzi, že nic nezkazila. My se opíráme o rozhodnutí Nejvyššího soudu, který řekl, že smlouvy jsou neplatné," shrnul argumenty starosta Bublavy Igor Jirsík.

Nejvyšší soud všechny rozsudky zrušil

Starosta dokončuje už třetí volební období a během jeho éry na radnici se případ nepohnul z místa. Původně soudy rozhodovaly ve prospěch firmy Skanska. Ta žalovala obec proto, že zaplaceno dostala 57 milionů, ale prostavěla ještě o 19 milionů víc (i s úroky žádala navíc 38 milionů).

Jirsík oponoval, že Skanska fakturovala část prací a materiálu dvakrát a že například tobogán, bazén, chrliče a nátěry v budově zcela chybí.

Nakonec se obec oháněla - a u Nejvyššího soudu uspěla - s tvrzením, že výběrové řízení a výběr dodavatele vůbec neschválilo obecní zastupitelstvo. Dožadovala se proto vrácení zaplacené částky 57 milionů korun s tím, ať si firma nedokončenou budovu ponechá.

Nejvyšší soud letos na jaře zrušil všechny dosavadní rozsudky a kauzu vrátil zpět na začátek k Okresnímu soudu do Sokolova. Spis dostal na stůl tentýž soudce Jaroslav Simet, který se netají tím, že je z případu už nešťastný.

"Obecní zastupitelstvo asi o věcech nerozhodovalo. Jen bralo na vědomí to, co udělal sám starosta (tehdy Bohumil Havel, pozn. red.). Musíme tedy znovu zhodnotit, jak obec dospěla k tomu, že si nechá postavit akvapark. A jestli byl porušen tehdejší zákon o zadávání veřejných zakázek," popsal soudce Simet, co se chystá zkoumat. Začátkem roku se pokusí spor znovu rozplést a rozhodnout.