Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o stavbu parkovacího domu v sokolovské nemocnici hoří dál

  14:01aktualizováno  14:01
Spor krajské vlády a manažerů sokolovské nemocnice o parkovací dům připomíná šachovou partii. Neshodnou se, kdo je na tahu v případu stavby důležitého parkovacího domu, kterou krajští radní před měsícem zablokovali.

Studie parkovacího domu s centrálním registrem sokolovské nemocnice. | foto: Jurica, a. s.

Manažeři z firmy Nemos Sokolov, kteří si nemocnici od kraje před rokem a půl pronajali, už vědí, že jako nevýhodné odmítnou všechny tři varianty, jež jim hejtman Josef Novotný nabídl. Manažerům to doporučili právníci, kteří nabídku zkoumali.

Jde o to, že kdyby Sokolovská uhelná investovala přes Nemos do nemocnice v průběhu dvacetiletého pronájmu 400 až 500 milionů korun (včetně asi 60 milionů za parkovací dům), musel by jí kraj poté zaplatit zůstatkovou hodnotu přibližně 200 milionů. Čísla zmínil ve středu jednatel firmy Nemos David Soukup.

Co nabízí kraj

1. Sokolovská uhelná zafinancuje a postaví parkovací dům a po jeho dokončení ho daruje Karlovarskému kraji.

2. Sokolovská uhelná daruje finanční prostředky kraji a ten nechá parkovací dům postavit.

3. Sokolovská uhelná daruje finance NEMOSu Sokolov, ten postaví parkovací dům a potom stavbu daruje kraji (pod smluvní pokutou pro kraj v případě, že by porušil smlouvu o nájmu).

Takové finanční zátěže se však krajská vláda lekla, stavbu parkovacího domu ze soukromých peněz zarazila a usiluje o změnu podmínek nájemní smlouvy. Na to Nemos ale nechce přistoupit.

"Na tahu je teď hejtman. Musí říct, jak to chtějí dál řešit. Potom by musel být kraj tím, kdo se o nemocnici postará. Přitom před rokem a půl to bylo opačně. Kraj nám říkal: Vezměte si do pronájmu nemocnici a investujte do ní," diví se jednatel firmy Nemos David Soukup.

Hejtman Karlovarské kraje Josef Novotný naopak tvrdí: "Na tahu je Nemos a Sokolovská uhelná. Ne já. Do 15. května by nás měly informovat, jak se rozhodly."

Úředníci už připravují pro radní a pro zastupitele materiál, na základě něhož se parkovací dům dostane do akčního plánu. Tedy mezi priority, které kraj hodlá zaplatit a postavit ze svého. Tím ale vrazí klín do dohodnuté spolupráce mezi firmou Nemos a Sokolovskou uhelnou.

Parkovací dům se podle hejtmana začne stavět na podzim

"Sokolovská nemocnice bude každopádně vzkvétat. Ať to bude z jakýchkoliv peněz. Když jsme uměli najít peníze na rekonstrukci karlovarské a chebské, najdou se i na sokolovskou nemocnici. Pokud Sokolovská uhelná přispěje, bude to jen dobře," řekl hejtman Novotný.

Podle něho se parkovací dům začne stavět na podzim nebo nejpozději na jaře příštího roku.

Kvůli sporům nevázne jen vznik parkoviště. Nemos chtěl s pomocí Sokolovské uhelné zateplovat pavilony, vyměnit okna, budovat rehabilitační oddělení pro iktové centrum, pracovat na venkovních úpravách areálu, opravit porodní sály. To vše letos za více než 100 milionů korun.

"Sice můžeme žádat o souhlas kraje, ale ten před nás postaví stejnou závoru. Kraj najednou dává najevo, že tyto peníze od nás nechce, ale sám je dát také nechce, protože má jiné priority," uvedl jednatel Soukup.
 
Podle něho se krajská vláda bojí zbytečně, že by za 20 let nezvládla zaplatit zbytkovou hodnotu investic.

"Když teď dává stovky milionů do pavilonu akutní medicíny v Karlových Varech a rekonstrukce nemocnice v Chebu, tak proč by za dvacet let nenašetřila 200 milionů? Zvlášť když by měl nemocnici opravenou a dalších dvacet let by do ní nemusel nic dávat," konstatoval David Soukup.

Tvrdí, že klíčové je nastavit pravidla pro investice na zbývajících devatenáct let pronájmu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz