Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o počet lidí na kandidátkách přibrzdil ČSSD v Karlovarském kraji

  15:01aktualizováno  15:01
Kuriózní spor přibrzdil sociální demokraty při sestavování kandidátky pro podzimní krajské volby. Svou konferenci museli přerušit, protože si nejsou jisti, zda okresní organizace měly podle stanov nominovat jen prvních dvacet lidí a pět náhradníků nebo zapsat na seznam úplně všechny navržené - tedy i desítky dalších lidí.

Starosta Ostrova Pavel Čekan má v ČSSD pověst rebela | foto: Martin Stolař, MAFRA

Výsledkem je to, že ČSSD bude mít kandidátku hotovou až 31. března. Nejasný výklad pravidel mají do té doby prověřit stranické kontrolní komise.

Sociální demokraté se budou muset nejspíš znovu sejít na okresních konferencích, aby se na seznamy doplnili.

Třeba stranický seznam jen z okresu Karlovy Vary může mít 80 jmen. Vynásobeno třemi okresy - až 240 politiků. Přitom v krajských volbách se volí pouze 45 zastupitelů.

"Hloupost. Nemá to logiku," myslí si krajský šéf ČSSD Jakub Pánik. "Ale necháme to raději přezkoumat, abychom pak výsledky náhodou nemuseli rušit," dodává.

Za těmito "tanci" bublá boj uvnitř karlovarské okresní ČSSD o nejvýhodnější přední místa na kandidátce. Na to, že seškrtaný seznam odporuje stanovám, si stěžovalo 26 politiků. Například ti z Ostrova, kterým se nelíbí, že jen jeden člověk z jimi navržené čtveřice se dostal na kandidátku.

Ostrovští se zlobí, že nemají nikoho z nominovaných v první šestce

Přestože je Ostrov druhým největším městem Karlovarska, nemá nikoho nominovaného v první okresní šestce. Vypadá to tedy, že po sestavení krajské kandidátky ztratí šanci mít zástupce za ČSSD v krajském zastupitelstvu.

"Ano, dali jsme podnět k revidování průběhu okresní konference. Nejméně dva z námi navrhovaných nebyli totiž zařazeni mezi kandidáty či mezi náhradníky," řekl Pavel Čekan, starosta Ostrova a člen ČSSD.

Ani on v primárkách v souboji s karlovarskými kolegy neuspěl. Přitom narozdíl od mnohých z nich je více vidět a na voliče by mohl v kampani zapůsobit. Jenže má pověst rebela, který do ČSSD vstoupil teprve nedávno.

Ostrovští neuspěli ani se snahou prosadit někam na přední místo kandidátky bývalého náměstka karlovarského primátora Tomáše Hybnera. Ten bývá spojován se skandály na magistrátu v minulém volebním období.

Předseda ČSSD na Karlovarsku Václav Larva vyloučil, že by se na opětovně svolané okresní konferenci změnilo pořadí kandidátů.

"Jde jen o formální chybu, která mě překvapila. Pod 25 jmen na seznamu dopíšeme dalších 55 jmen, čímž vyhovíme stanovám," uvedl Larva. Výraznější zastoupení Ostrova na kandidátce odmítl s tím, že pořadí už jednou delegáti schválili.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz