Ve vnějším plášti trojobloukového přemostění se objevily praskliny. Musí se zaspárovat a fasáda natřít hydrofobním nátěrem. Zrenovovat potřebují i nosné konstrukce uvnitř.

Ve vnějším plášti trojobloukového přemostění se objevily praskliny. Musí se zaspárovat a fasáda natřít hydrofobním nátěrem. Zrenovovat potřebují i nosné konstrukce uvnitř. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Most přes Ohři v Lokti nechce kraj ani město. Spor skončil u soudu

  • 8
Karlovarský kraj jako vlastník se chce zbavit mostu v Lokti a město, kterému ho vnucuje, ho odmítá převzít. Neobvyklý spor dospěl tak daleko, že se jím ve čtvrtek začal zabývat Okresní soud v Sokolově.

Most pod hradem, dlouhý 120 metrů, patří k dominantám Lokte. Snímek hlavní přístupové cesty na náměstí chybí na málokteré pohlednici historického města.

Počátek kauzy, ve které se o most hraje, je třeba hledat v roce 2009. Karlovarský kraj tehdy uzavřel s městem zvláštní obchod. Loket ve smlouvě o smlouvě budoucí slíbil, že když dostane z ROP Severozápad evropskou dotaci na opravu chátrajícího mostu, převezme ho od kraje do svého majetku.

Ve vnějším plášti trojobloukového přemostění se objevily praskliny. Musí se zaspárovat a fasáda natřít hydrofobním nátěrem. Zrenovovat potřebují i nosné konstrukce uvnitř.

Vedení dotačního úřadu v roce 2011 skutečně dotaci 37,8 milionu korun pro Loket přikleplo. A to na soubor čtyř stavebních akcí nazvaných rozvoj cestovního ruchu. Kromě opravy mostu zahrnoval vybudování parkoviště, sportoviště a zvelebení amfiteátru.

Loket se dotace dobrovolně vzdal

Mezitím se vyměnilo vedení města a starosta Jaroslav Hlavsa, který projekt připravil, skončil po odvolání z funkce v opozici. Nový starosta Zdeněk Bednář připravenou akci zpochybnil jako megalomanskou. Zastupitelstvo se usneslo, že se Loket dotace dobrovolně vzdává a přípravy zastavilo.

Radnice byla tehdy ve finanční tísni, neměla dost vlastních peněz na spoluúčast. Hlavně se ukázalo, že je velmi riskantní evropské peníze přijmout, protože podle pravidel je nelze na opravu nemovitostí, tedy i mostu, použít.

Karlovarský kraj ale trvá na tom, že podmínka byla z jeho strany splněna, příspěvek z EU schválen a Loket tedy musí most jako dar převzít. Proto kraj podal na město žalobu a chce své argumenty prosadit u soudu.

"Smlouva o smlouvě budoucí nevykazuje žádné nedostatky. Tím, že Loket dotaci odmítl, záměrně podmínku ve smlouvě zmařil," uvedl ve čtvrtek v soudní síni právník kraje Richard Šendera.

Oprava, nebo technické zhodnocení?

Záměr spatřuje kuriozně i v tom, že se změnilo vedení Lokte a to pak pod novým starostou evropské peníze odmítlo.

Právní zástupce Lokte Petr Kišš jasně popsal, že jediným důvodem bylo stanovisko dotačního úřadu ROP Severozápad. Ten městu písemně potvrdil, že finanční podporu není možné na rekonstrukci mostu použít. "Nebyl to tedy vůbec záměr. Nenaplnila se podmínka, že by město získalo peníze na opravu mostu. Proto nemohlo finanční pomoc přijmout. Byl by to danajský dar," konstatoval. 

Soudkyně Radka Čepická vynese rozsudek zřejmě na konci listopadu. Za důležité považuje, jestli město zmařilo podmínku přijetí dotace záměrně.

Souhlasila s nápadem kraje, aby se jako důkaz příště četlo, co vlastně zastavený projekt rozvoje turistického ruchu obsahoval. "Pod pojem oprava lze totiž skrýt i technické zhodnocení, na které dotaci použít lze," snaží se dokázat právník Šendera.

Vedení kraje a Lokte se už dříve pokusilo spor urovnat mimosoudně. Jednání ke smíru ale nevedla.

"Že Loket peníze odmítl, je jeho věc. Podmínky smlouvy byly splněny. Právo je jednoznačně na naší straně," tvrdí náměstek hejtmana Petr Navrátil. Věří si i starosta Zdeněk Bednář: "Doufám, že soud rozhodne v náš prospěch. Tvrdí to naši právníci."