Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi zastupiteli v Nejdku to vře kvůli obří zakázce na úklid města

  9:06aktualizováno  9:06
O obří veřejné zakázce na svoz odpadu a úklid města za více než půl miliardy korun budou ve čtvrtek rozhodovat nejdečtí zastupitelé. U některých ovšem její zadávací dokumentace budí podezření, že je připravená na míru nynějšímu dodavateli, firmě AVE.
Společnost, která bude v Nejdku svážet odpad a uklízet město, hledá nejdecká radnice. Obří zakázka ale budí podezření. Ilustrační snímek

Společnost, která bude v Nejdku svážet odpad a uklízet město, hledá nejdecká radnice. Obří zakázka ale budí podezření. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Pokud pro nadlimitní zakázku zvednou zastupitelé ruce, odstartují tím výběrové řízení na společnost, která bude ve městě svážet odpad a uklízet dvacet let. Ročně za to vyinkasuje 26 milionů korun bez DPH. Jenže radní Štěpán Cingroš a několik dalších opozičních zastupitelů si myslí, že jsou podmínky tendru ušité na míru společnosti AVE, které letos v Nejdku vyprší desetiletá smlouva.

Starosta Vladimír Benda (ČSSD) neví, co k jejich domněnce říct. "Já jsem to zadání nedělal. Dělala nám jej firma, k tomu se neumím vyjádřit. My jsme měli požadavky jen základní - aby tam byla ona doba, aby se nezhoršila kvalita služeb, na kterou jsme zvyklí, a aby to bylo případně levnější," říká.

Radní a někteří opoziční zastupitelé si to ale nemyslí. K pochybám o nadlimitní zakázce je přivedla zadávací dokumentace s obchodními a technickými podmínkami. V materiálech, které dostali a o kterých mají ve čtvrtek hlasovat, jsou přeskočené některé z bodů, chybějí i poslední krycí listy nabídky.

"Zadání je podle mého názoru tendenční. Pro město by bylo nejvýhodnější vypisovat tendry na kratší dobu, aby se o zakázky společnosti ucházely opakovaně," míní radní Štěpán Cingroš (ČSSD).

Zastupitelé objevili v dokumentaci věci, které je zarazily

Starosta dvacetiletou smlouvu zdůvodňuje tím, že vítěz tendru bude mít možnost investovat a rozvíjet se. Navíc upozorňuje, že nadlimitní veřejnou zakázku již dříve předjednali a přijali všichni zastupitelé. Někteří si však hotovou zadávací dokumentaci důkladně prostudovali a objevili řadu věcí, které je zarazily.

V podmínkách například je, že společnost, která tendr vyhraje, bude platit městu zhruba 8,8 milionu ročně za pronájem sběrného dvora. To by přitom firma AVE nemusela, protože má vlastní, který před lety koupila od města.

Další, podle nich velmi nestandardní záležitostí, je doložka, která zaručuje, že město doplatí vítězné firmě inflaci, čímž by se cena zakázky podle propočtů oponentů výběrového řízení vyšplhala za 20 let nikoli na půl miliardy, nýbrž zhruba na 600 milionů korun.

Inflační doložka však není podle starosty nic neobvyklého, město ji má prý také třeba ve smlouvě se společností Ayin, jež dodává Nejdku teplo. Zastupitel Václav Růžička, který otevřeně mluví o velmi přátelských vztazích lidí z radnice a firmy AVE, objevil i další věci, které jej udivily.

"Když se podívám na specifikaci vybavení, kterou má požadovaná firma mít, to jediné v materiálech požadované je, jakým vozovým parkem má firma disponovat. Vím, že to přesně sedí na vozový park nejdeckého AVE," tvrdí.

Dobrý pocit nemají oponenti ani z pojistky, kterou je vypovězení smlouvy ze strany města bez udání důvodu po deseti až patnácti letech. Štěpán Cingroš se obává, že by pak společnost napadla celý tendr a město by jí muselo uhradit vzniklou ztrátu. Upozorňuje, že výhrady k tendru má i městský finanční výbor, který by raději viděl smlouvu jen na pět let.

"Doporučuje nezávislou ekonomickou a právní analýzu. Za těch pár tisíc to stojí," myslí si.

Zadávací dokumentaci připravila pro město společnost Allo Tender specializující se na veřejné zakázky. Podle obchodního rejstříku sídlí na stejné adrese jako společnost Allowance. Obě byly a ještě jsou personálně propojené. Allowance je známá tím, že organizovala některé sporné losovačky.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz