Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Nejdku řeší, jak dál naložit se spornou zakázkou na svoz odpadů

  • 0
Jak dál naložit se zakázkou za více než půl miliardy korun, řešili ve středu zastupitelé v Nejdku na Karlovarsku. Týká se svozu odpadu a úklidu města po maximální dobou dvaceti let a ve výběrovém řízení ji vyhrál dosavadní dodavatel služeb - nejdecká společnost AVE.

Jenomže kvůli výběrovému řízení dorazilo antimonopolnímu úřadu několik stížností, a ten nakonec vyměřil městu pokutu 750 tisíc korun. Hrozilo ale až 50 milionů.

„Úřad pro ochranu veřejné soutěže nás vyzval, abychom k zakázce dodali veškeré podklady,“ uvedl starosta Nejdku Lubomír Vítek. Radnice se chce pokutě s takzvanou péčí řádného hospodáře bránit a bude se snažit, aby byla co nejnižší. Na pomoc přizvala advokáta Libora Čiháka.

„Nejdek nebyl jediným, kdo se na výběrovém řízení podílel. Bude nutné podívat se také na společnosti Allotender a Allowance,“ uvedl. Firmy přitom podmínky zakázky pro město vypracovávaly. Libor Čihák zastupitelům podrobně vysvětlil všechna úskalí, která mohou v případném soudním sporu nastat.

Radnice spolupracovala, úřad byl proto shovívavý

Antimonopolní úřad totiž konstatoval, že výběrové řízení, které zadalo ještě bývalé zastupitelstvo, bylo diskriminační a tím pádem ostatní společnosti, které by měly o zakázku zájem, neměly příliš velkou šanci lukrativní zakázku vyhrát.

Podle advokáta byl ÚOHS k Nejdku s pokutou shovívavý i proto, že s ním vedení radnice spolupracovalo. Libor Čihák také naznačil, že bude zkoumat právní odpovědnost, která v případě výběrového řízení připadá v úvahu.

Vzhledem k tomu, že jde v případu o svoz odpadu a úklid města, bude podle něj důležitým dokumentem právní analýza. Ta má městu ukázat, jakou cestou se vydat dál.

„V případě potřeby bych se nebál ani požádat o názor zástupce ministerstva vnitra. Podařilo se mi už dohledat jednu diplomovou práci, kterou vedl jistý profesor z Brna, a doporučil bych s ním konzultaci, než se pustíme do dlouhého boje o hodně peněz,“ řekl.

Bývalí zastupitelé jen těsně souhlasili s vypsáním tendru před rokem a točila se kolem toho bouřlivá debata. Na diskriminační podmínky výběrového řízení tehdy upozorňovali jak opoziční zastupitelé, tak jeden koaliční.

Pozdvižení mezi nimi vyvolal i samotný podpis smlouvy s vítězem, který se uskutečnil dvaačtyřicet hodin po podzimních komunálních volbách. Starostu k němu pověřili přítomní dosluhující radní, do nového zastupitelstva se dostali jen dva z nich (více čtěte zde).