Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek Mostov poslal ke dnu a hluboce zadlužil. Teď chce zpátky miliony

  7:20aktualizováno  7:20
Podnikatel a někdejší majitel zámku Mostov Zdeněk Uhlíř se pokouší získat miliony korun z firmy, kterou v roce 2011 přivedl ke krachu. Do insolvenčního řízení přihlásil svoji pohledávku ve výši 3,7 milionu korun, firma přitom dluží skoro 60 milionů jinde. Insolvenční správkyně nárok odmítla, a tak podal žalobu.

Zámek Mostov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Neobvyklý spor o dluhy mostovského zámku již delší dobu zaměstnává soudy.

Uhlíř tvrdí, že v roce 2008 z vlastních peněz půjčil své firmě Zámek Mostov s. r. o. sumu 3,7 milionu a nedostal ji už zpět. Jenže podle Krajského soudu v Plzni pro to nemá žádné věrohodné důkazy. Kromě zápisu z inventury, který podepsal jen on a hned dvakrát - jednou za věřitele a jednou za dlužníka.

Plzeňská soudkyně Ivana Žánová, která sporný případ řešila, zamítla žalobu, v níž se podnikatel domáhal zaplacení údajného dluhu. "Je nepochybné, že žalobce, vystupující na obou stranách, uzavíral tento úkon velice záměrně a účelově," komentovala soudkyně v rozsudku inventurní zápis.

Fotogalerie

Podle ní nemůže být řeč o relevantním důkazu, že Uhlíř půjčku Zámku Mostov na překonání finanční tísně opravdu poskytl.

Žánová zmínila, že údajná půjčka se nikdy neobjevila v účetnictví firmy Zámek Mostov a ani na jejím účtě vedeném u Komerční banky. A i kdyby ano, tak stejně by podle soudkyně souhlas valné hromady firmy (Uhlíře) s uzavřením smlouvy o půjčce nebyl platný a v souladu s obchodním zákoníkem. Souhlas se totiž vztahoval k jednorázové půjčce maximálně do výše 7 milionů a nikoliv k úvěru s postupným čerpáním.

Uhlíř se soudního jednání nezúčastnil a připravil se tak o možnost soudkyni přesvědčit. Proti nepříznivému verdiktu se však hned odvolal k Vrchnímu soudu v Praze. A celkem úspěšně - dosáhl zrušení rozsudku a vrácení kauzy k novému jednání zpět do Plzně. Pokračování je naplánováno na červen.

"Pro mě je to jasné, já peníze Zámku Mostov dal. Jestli se někdo nechce podívat do účetnictví, tak je to problém," řekl Uhlíř v narážce na soudkyni. Suma 3,7 milionu se podle něho skládala z menších částek. "Z půjčky se platily faktury a mzdy, aby zámek zůstal v provozu," uvedl podnikatel.

Menší věřitelé se bojí, že se na ně nedostane

Jde o jeden z nedořešených případů, které brání tomu, aby insolvenční správkyně Hana Müllerová mohla vyhlásit dražbu zámeckého areálu, nemovitosti prodat a aspoň částečně tak uspokojit pohledávky věřitelů. Celkem se v konkursu přihlásilo více než třicet firem, institucí a osob, jimž Zámek Mostov dluží 59 milionů korun.

Například finančnímu úřadu 1,1 milionu a České správě sociálního zabezpečení 1,5 milionu. Müllerová vyhlásila dražbu s vyvolávací cenou 33,6 milionu korun už třikrát, ale vždy ji musela odvolat. Naposledy loni na podzim, když licitaci na poslední chvíli opět zmařili dva věřitelé.

Ti podali žalobu k soudu, protože se jim nelíbila hlavně nízká vyvolávací cena. Obávali se, že z výnosu dražby bude uspokojen jen největší zajištěný věřitel - banka Sberbank (původně Volskbank) s pohledávkou ve výši 34,8 milionu. A na ně že se už nedostane.

"Z toho důvodu je třeba dražbu zrušit a uspokojit všechny věřitele jiným způsobem. Výše posudku je značně podhodnocená," uvedl Michal Hloucha a žalobou se domáhal, aby soud z konkursní podstaty vyjmul samotný zámek. Nezaplatil však soudní poplatek 5 tisíc korun, a řízení tak bylo zastaveno.

Hloucha působil v letech 1997-1998 jako jednatel a společník firmy Zámek Mostov. Řídil i slavkovskou porcelánku Haas a Czjzek, která zpustošenou památku v Mostově v roce 1997 jako bývalé sídlo rodu továrníka Haase koupila a opravila ji. Incidenční spory dobíhají v odvolacích řízeních.

"I zdravé podniky bojují o klienty"

Správkyně Hana Müllerová tak dál provizorně už třetím rokem řídí památku s hotelem a restaurací. Správkyně věří, že v dražbě se podaří vyvolávací cenu 33,6 milionu (33 milionů za nemovitosti a 600 tisíc za movitý majetek) vyšroubovat výš.

Několik zájemců přišlo na prohlídku zámku, což vypadá slibně. Je ale možné, že někteří odpadnou, když už potřetí byla licitace zrušena.

"Snažíme se ze všech sil a celkem úspěšně udržet provoz, aby nemovitost neztrácela hodnotu. Nemůžeme však dělat žádná zásadnější výhledová rozhodnutí, provádět opravy a rozsáhlejší údržbu. Bývalí majitelé nadělali větší dluhy, než je hodnota majetku. My nyní děláme, co umíme. Není snadné řídit hotelový provoz. I zdravé hotelové podniky mají problémy a těžko bojují o klienty. Chtělo by to co nejdříve najít nového majitele," zdůraznila Müllerová.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Další z rubriky

Karlovy Vary opraví provizorní dřevěné krámky, které slouží už sto let

Dřevěné tržní krámky v lokalitě na předělu Lázeňské ulice a Tržiště v Karlových...

Kompletní obnova čeká letos dřevěné krámky v lázeňském centru Karlových Varů. Stejně jako Tržní kolonáda vznikly coby...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Grafton Recruitment Praha
Specialista/Specialistka ISO

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz