Starosta Brantl se brání zavřít hernu nebo herny proto, že prý od policie ani od přestupkové komise nemá důkazy, kterými by radikálnější návrh odůvodnil. Ilustrační snímek

Starosta Brantl se brání zavřít hernu nebo herny proto, že prý od policie ani od přestupkové komise nemá důkazy, kterými by radikálnější návrh odůvodnil. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Starosta Kraslic dal za zády svých kolegů zelenou hazardu ve městě

  • 0
Kvůli omezování hazardu v Kraslicích na Sokolovsku se rozklížilo vedení města. Radikálně naladěný místostarosta Otakar Mika dokonce hrozí rezignací, když zastupitelstvem neprojde v červnu vyhláška, která aspoň jednu ze sedmi heren zruší. Ta je blízko školy a scházejí se u ní pochybné party.

Otakar Mika se tak dostal do klinče se starostou Zdeňkem Brantlem, ten je proti bezdůvodnému zavírání heren.

Starosta Brantl navíc naštval některé radní včetně Miky, když se ukázalo, že v letech 2012-2013 bez jejich vědomí poslal na ministerstvo financí souhlas se vznikem nových videoloterijních terminálů na šesti místech v Kraslicích. Terminály bývají kvůli neomezeným sázkám považovány za ještě nebezpečnější než obyčejné automaty.

Herny v Kraslicích

  • na sedmi místech 
  • hrací přístroje - 15, videoloterijní terminály - 54 
  • město z nich má ročně příjem 5,5 milionů Kč 
  • od roku 2012 ministerstvo financí povolilo umístění videoterminálů (se souhlasem starosty a bez vědomí rady) na šesti místech ve městě 
  • vyhláška má od června hazard omezit, politici se ale nemohou shodnout

"Starosta nás obešel. Cítím úkorně, že jsem o tom jako radní nevěděl," prohlásil dotčeně Mika. Brantl vysvětlil, že sice mohl poslat na ministerstvo financí nesouhlas, ale bez vyhlášky omezující hazard (město ji nemá) by to stejně nebylo nic platné.

"Nesouhlas bych musel o něco opřít. Neměl jsem o co. Vyhlášku jsme měli jen chvíli v roce 2012, pak byla brzy zase zrušena a město tím tehdy deklarovalo, že hazard regulovat nechce," řekl Brantl.

Jeho argument, že ani nic jiného tedy dělat nemohl, se Mikovi nelíbí. Mika považuje omezení hazardu za důležité a zásadní téma. "Do věcí, jako jsou zbraně, drogy nebo závislosti, by měl stát a město zasahovat. Měli bychom mít vůli zredukovat podnikání se sociální tísní," apeluje místostarosta.

Má podporu neziskových organizací, které se setkávají s problémy lidí v chudých čtvrtích. Třeba vládní Agentura pro sociální začleňování vítá, že přibývá měst, která hazard ruší.

"Je to správná cesta. Herny bývají prostředím, kde dochází k nekalé činnosti spojené s drogami a alkoholem. Problémoví lidé se tu snaží přijít k rychlejšímu výdělku a vede to k tragédiím," řekl za agenturu Milan Greineder.

Starosta Brantl se snaží spory uvnitř vedení Kraslic zamaskovat větami o rozdílném pohledu na věc a o hledání přijatelného kompromisu. Vyslovil se aspoň pro mírnější regulaci - pro zákaz viditelné reklamy, která k hazardu láká lidi z ulice. A pro omezení provozní doby v hernách, aby nefungovaly non stop.

Pracovní skupina v Kraslicích navrhla dvě varianty vyhlášky. První - nic nerušit, jen zatrhnout majitelům reklamu a noční provoz a nařídit zavést kamerový systém u vstupu do provozovny i uvnitř.

Přísnější varianta navrhované vyhlášky, kterou prosazuje Mika, má ze seznamu heren vyškrtnout, a tím i zrušit hernu Macao stojící blízko Základní školy praktické a speciální v Kraslicích. Scházejí se tu party, kolem kterých se lidé bojí procházet.

Když se herna Macao padesát metrů od školy asi před čtyřmi lety otevírala, učitelku Renatu Valenovou to velmi dopálilo. Devadesát procent dětí chodí kolem podniku na vyučování, blízko je i mateřská škola. "Já i děti vidíme ráno vycházet z herny různé mátožné postavy."

"Školáci tam někdy zajdou na limonádu nebo na kulečník, ale nevíte, jestli neskončí u automatu," upozornila Valenová. Děti zrovna z této školy a z problémovějších rodin bývají náchylnější vyzkoušet leccos.

Z hazardu mají Kraslice miliony ročně

Starosta Brantl se brání zavřít hernu nebo herny proto, že prý od policie ani od přestupkové komise nemá důkazy, kterými by radikálnější návrh odůvodnil.

"Musel bych mít vnitřní jistotu, že konám správně. Přesto hledáme nějakou společnou cestu, která by byla přijatelná. Není to ještě uzavřené. Já se regulaci nebráním," dodal Brantl.

Roli hraje i to, že Kraslice loni získaly do svého rozpočtu od provozovatelů automatů 5,5 milionu korun. Peníze pak putují například do sportu. Podle Miky jde o celospolečenský problém a o to, jestli se město přihlásí ke zkulturňování prostředí nebo k asociálnímu chování.

Reklamu na hazard zakázal letos třeba Sokolov. Zároveň sokolovské zastupitelstvo vyškrtlo pět heren ze seznamu těch povolených.

Ministerstvo financí na základě toho už zahájilo s podnikateli správní řízení o odejmutí licence. "Během měsíce tyto herny skončí," odhaduje místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček.

Vietnamští provozovatelé si stěžují, že přijdou o jediný zdroj příjmů. "Jsme šestičlenná rodina s dětmi a máme vůči nim vyživovací povinnost. Pokud bychom byli zbaveni možnosti provozovat sázkové hry a loterie, budeme nuceni ukončit podnikání," uvedl Van Than Nguyen. Politiky se snaží obměkčit i větami o tom, že s rodinou ve městě žije už dvacet let.