Návštěvníci budoucí exkurzní trasy se ocitnou v podzemí pod tryskou, kterou stříká na kolonádu Vřídlo do výšky až 12 metrů.

Návštěvníci budoucí exkurzní trasy se ocitnou v podzemí pod tryskou, kterou stříká na kolonádu Vřídlo do výšky až 12 metrů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidé se na chystané trase v podzemí Vřídla nově dostanou až pod pramen

  • 0
Návštěvníci Karlových Varů se mohou časem těšit na další lázeňský fenomén - novou prohlídkovou trasu v podzemí minerálních pramenů. Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád totiž plánuje exkurze přímo pod Vřídlem. První turisté by se mohli do zpřístupněného podzemí vydat možná už příští rok.

Termín platí v případě, že na technickou atrakci budou peníze v městském rozpočtu a všechno půjde bez zádrhelů.

"Návštěvníci budoucí exkurzní trasy se ocitnou v podzemí pod tryskou, kterou prýští na kolonádu Vřídlo do výšky až 12 metrů," nastínil Milan Trnka, ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád.

Dosud je zpřístupněná prohlídková trasa ve staré části vřídelního podzemí. Vede vedle koryta říčky Teplé a od května do září ji každoročně navštíví kolem deseti tisíc turistů. Jenže při stavbě Vřídelní kolonády v letech 1969 až 1975 vznikl nový suterén, což je železobetonová vana. Oba suterény jsou oddělené protipovodňovými lodnímu dveřmi, instalovanými v roce 2008.

"Mají čtyřbodové uzavírání. Stejné dveře používají lodě, které se plaví na mořích. Dveře oddělují starý suterén, kudy vede dosavadní exkurzní trasa Vřídla, od suterénu Vřídelní kolonády" vysvětlil Milan Trnka.

Dveře v době povodní zabraňují průniku vody z říčky Teplé. Jinak by mohly vzniknou v podzemí Vřídla škody na technologiích v řádech milionů korun. Než ale lidé projdou přímo pod Vřídlo, zbývá udělat spoustu věcí. V železobetonové vaně - suterénu, jsou dvě akumulační nádrže, ze kterých se rozvádí léčivá vod do balneoprovozů ve městě.

LIdé uvidí pozůstatky starých vrtů

V současné době dělníci svařují nerezové plechy pro novou akumulační nádrž. Také druhá má za sebou čtyřicet let provozu, takže ji s největší pravděpodobností čeká po diagnostice výměna. Počítá se také s určitou kultivací prostor vedle nádrží, aby se tam veřejnost cítila dobře.

Už samotný příchod k protipovodňovým vratům bude pro lázeňské hosty, pacienty i samotné obyvatele Karlových Varů podle Milana Trnky pořádný zážitek. "Když návštěvník těsně před dveřmi pohlédne doprava, tak uvidí místo, kde se po staletí jímalo Vřídlo. Jde o magický prostor, prošpikovaný pozůstatky starých vrtů."

Karlovarský historik Stanislav Burachovič vidí v iniciativě Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád dobrou věc. "Procházka pod Vřídlem bude technologická atrakce," těší se.

Dosud může veřejnost vidět prostor pod mísou výstřiku Vřídla jen na modelu, vystaveném v ochozu Vřídelní kolonády. Po otevření exkurzní trasy spatří zájemci vše na vlastní oči.