Porcelánka Haas&Czjzek ukončila výrobu, 110 lidí se ocitlo bez práce.

Porcelánka Haas&Czjzek ukončila výrobu, 110 lidí se ocitlo bez práce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Správce má prodat zkrachovalou slavkovskou porcelánku v zahraničí

  • 9
Insolvenční správce zkrachovalé slavkovské porcelánky Haas a Czjzek Pavel Tatíček má od věřitelského výboru za úkol zkusit ji udat zájemcům ze zahraničí. Nejstarší porcelánovou manufakturu má nabízet především v Německu, Indii, Rusku a Číně.

"Pokusím se rozšířit informaci o výběrovém řízení i do těchto zemí. Třeba prostřednictvím plzeňské hospodářské komory, která s Čínou spolupracuje," řekl Pavel Tatíček.

Neumí si moc představit, že podává inzerát do čínských novin.

Porcelánka zkrachovala začátkem letošního roku. Její ruský majitel Ruslan Sayfullin ji zavřel kvůli ztrátám. O práci tehdy přišlo téměř 120 zaměstnanců.

Firma dluží desítky milionů korun - například bankám, zdravotním pojišťovnám, správě sociálního zabezpečení, ale i úřadu práce, který vyplatil dlužné mzdy 117 zaměstnancům (5,6 milionu). Na majetku společnosti váznou exekuce nařízené soudem.

V porcelánce pracují už jenom čtyři lidé

Momentálně se odborný znalec snaží ocenit majetek firmy. Už tu pracují jen čtyři lidé - účetní, ostraha a zaměstnán zůstává ředitel Zdeněk Uhlíř. Tatíček zatím neví, jestli ho tu ponechá.

Už se objevilo několik pokusů o krádeže v areálu závodu. Ten leží u silnice, ale je obklopen lesy.

"Optimální by bylo, kdyby po uspokojení věřitelů mohla fabrika znovu vyrábět porcelán. Pracovní síly by se asi našly, řada propuštěných zájemců je stále bez práce," míní insolvenční správce.
 
Do 19. prosince má připravit podrobný návrh na prodej majetku ve veřejném výběrovém řízení. Rozhodující bude nabídnutá cena. Žádnou minimální sumu ale správce zřejmě neurčí.

Budova je památkově chráněná. Podle Pavla Tatíčka památkáři naznačili, že nebudou novému majiteli klást "nadměrné překážky".