Vladimír Vizina, jeden ze správců informačního systému karlovarského filmového...

Vladimír Vizina, jeden ze správců informačního systému karlovarského filmového festivalu u rackové skříně se síťovými prvky a kabely v hotelu Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na filmovém festivalu začínali jako brigádníci, teď řídí jeho systémy

  • 0
Rozsáhlý informační systém karlovarského filmového festivalu spravuje od roku 2001 trojice IT specialistů, kteří na přehlídce původně začínali jako brigádníci a spolupracovníci produkce. Možnost ukázat, co v nich je, tehdy dostali v podstatě náhodou.

"Kolega David Kopřiva pracoval v systému distribuce filmových kopií, já jsem jako brigádník prodával akreditace a jen třetí kolega Radomír Lučan byl už tehdy spolupracovníkem IT týmu," zavzpomínal Vladimír Vizina z festivalového IT.

Příležitost zajistit informační systém festivalu na plný úvazek dostali v roce 2001, když se pořadatelé karlovarské přehlídky nedohodli s původními správci IT. Tehdy nastartovaná spolupráce funguje dodnes a festivaloví informatici v podstatě ve stejné sestavě jako tehdy zajišťují i aktuální 49. ročník.

Jejich tým sdružený pod pod značkou Vivalogic má na starosti stovky počítačů, serverů, pokladních terminálů, síťových prvků, desetitisíce metrů kabelů a veškerý ostatní hardware a software nezbytný pro samotné fungování festivalu.

Mimo jiné také společně vyvíjejí a spravují systém festivalové databáze, který shromažďuje velké množství dat nezbytných k přípravě a realizaci festivalu.

"V databázi jsou například údaje o všech filmech, kdo je hostem filmu, kdy kdo přijede, kdy se hraje představení. Je také základem pro prodej lístků, správu webových stránek, souvisejících textů na web, rezervace a tak dále. Obsahuje skutečně velké množství dat," přiblížil Vizina. Z údajů v databázi se tisknou také všechny plakáty, katalogy a ostatní tiskoviny.

Festivalová síť se každoročně rozrůstá

Správci informačního systému do Karlových Varů každoročně přijíždějí už v polovině června, aby prověřili fungování místní infrastruktury, stihli vše do zahájení festivalu zapojit a zprovoznit a také zaučit velké množství brigádníků.

"Zároveň do sítě také každý rok připojujeme nová místa, jako je například letos nově otevřená pokladna ve stanovém městečku na Rolavě," doplnil Vizina.

Práce ve festivalovém IT není jen záležitostí dvou červnových týdnů a samotných devíti festivalových dnů. "Je to celoroční proces zahrnující vymýšlení strategie pro další ročníky, nákupy techniky, investice do vývojů dalších informačních systémů a podobně."

Filmový festival má tři hlavní IT centra. Jedno funguje v pražských kancelářích festivalu, další dvě jsou v karlovarských hotelech Thermal a Pupp. Do sítě je aktivně zapojených přibližně 250 počítačů, řada přístupových bodů bezdrátové sítě, pokladních terminálů a další prvky.

Stihne tedy vůbec festivalový "ajťák" při správě takového množství hardware zhlédnout nějaký film? "Já tedy ne, ale není to tak, že bych nenašel čas. Mám jen takovou zásadu nebo řekněme pověru, že nechodím na festivalu do kina a doháním to potom ve zbytku roku," svěřil se Vladimír Vizina.