Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanci, srny i laně. Divoká zvěř často končí na silnici pod koly aut

  15:16aktualizováno  15:16
Cesta za potravou nezřídka končí pro lesní zvěř smrtí. Na toulkách krajinou totiž stáda často křižují frekventované silnice, kde zvěř končí pod koly aut. Jenom v lednu letošního roku řešili policisté v Karlovarském kraji tři desítky srážek vozidel se zvěří.

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

„Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst o více než sto procent,“ konstatovala policejní mluvčí Kateřina Krejčí. V lednu 2014 totiž muži zákona evidovali 13 podobných případů.

Podle Václava Konopíka, jednatele společnosti Lesy Žlutice, je jedním z důvodů tohoto stavu přemnožení zvěře. „Už se to stává skoro neúnosným,“ posteskl si.

Problém vidí v tom, že jediným přirozeným predátorem je člověk. A ten podle jeho slov nemá vždy zájem regulovat stav zvěře. „Honitby jsou vesměs v soukromých rukou a nájemci za ně platí enormní částky. Mají tedy zájem na tom, aby v nich zvěř měli,“ vysvětluje si tento stav.

Sám má jako motorista se střety se zvěří bohaté zkušenosti. „Hlavně brzy ráno, nebo později večer se silnice zvěří až hemží,“ řekl. Jeho pár karambolů naštěstí vždy odnesly jen plechy. To ostatně potvrdila i policejní mluvčí Krejčí. „Při podobných nehodách nedochází většinou ke zranění lidí,“ uvedla.

Srážka se zvěří vyjde motoristy draho

Motoristé ovšem musejí počítat s nemalými částkami na opravu poničených karoserií. „Jenom v lednu činily hmotné škody necelých 900 tisíc korun,“ doplnila Krejčí.

Určit nejrizikovější úseky silnic není podle jejích slov snadné. Zvířata totiž křižují silnice, kdekoliv je napadne. Mapa, kterou zpracovala Technologická agentura České republiky, však jako nejnebezpečnější místa uvádí hlavní tahy na Prahu, Plzeň a Ústí nad Labem.

„Většina sražené zvěře je ze šestky,“ potvrdil Milan Křimský, hospodář Mysliveckého sdružení Sluka Andělská Hora.

Do konce loňského roku řešili myslivci hospodařící podél tahu na Prahu 14 případů sražené zvěře. „V devadesáti procentech to byla srnčí,“ upřesnil Křimský. Jako další rizikový označil úsek mezi letištěm Olšová Vrata a obcí Kolová. „Na okreskách se ale naštěstí nejezdí tak rychle,“ podotkl jednatel Lesů Žlutice Václav Konopík.

Navíc rizikové úseky lemují značky upozorňující na nebezpečí srážky se zvěří. Ty ale podle zkušeností řidičů moc platné nejsou. „Můžete jet třeba dvacítkou, ale když vám znenadání skočí srna přímo pod kola, nic moc s autem neuděláte. Mně se to naštěstí zatím nestalo, ale několik mých kolegů už tu pochybnou čest mělo,“ vylíčil pohled zpoza volantu Marcel, profesionální řidič kamionu.

Co dělat v okamžiku, kdy už motorista nějakou srnku srazí? Může ji naložit do kufru a doma si pak připravit zvěřinové hody? Tento postup policisté nedoporučují. Je totiž v rozporu se zákonem.

„V okamžiku, kdy řidič usmrtí zvíře, stává se tělo majetkem mysliveckého sdružení. Pokud by se někdo rozhodl sraženou zvěř z místa odvézt, mohlo by to být hodnocené jako krádež s až dvouletým trestem vězení, případně jako pytláctví. I v tomto případě je trest až dva roky,“ vysvětlila Kateřina Krejčí.

„Všechny případy, kdy řidiči srazili zvěř, jsme řešili prostřednictvím policie,“ doplnil hospodář mysliveckého sdružení z Andělské Hory Milan Křimský.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz