Václav Sloup svou koncepci hájí, přestože před pár dny ustoupil a vyjmul z ní návrh zrušit osmileté gymnázium v Mariánských Lázních. (ilustrační foto)

Václav Sloup svou koncepci hájí, přestože před pár dny ustoupil a vyjmul z ní návrh zrušit osmileté gymnázium v Mariánských Lázních. (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na plánu rušení škol v Karlovarském kraji se neshoduje ani koalice

  • 12
Pokud se nic zvláštního nestane, nemá návrh reformy škol v Karlovarském kraji z dílny KSČM šanci na úspěch. Plán počítal mimo jiné s rušením tří škol. I když žáků výrazně ubylo, politici o razantnější změny nestojí.

Podle průzkumu MF DNES mezi politiky se plán náměstka hejtmana pro školství Václava Sloupa těší jen chabé podpoře koaličních krajských zastupitelů. Přitom už tento čtvrtek o něm má hlasovat krajské zastupitelstvo. Pro jsou pouze komunisté, kteří se práce svého kolegy Sloupa zastávají.

Návrh stabilizace školství

Které školy se mají rušit

Gymnázium a OA Chodov
gymnázium 162 žáků, ekonomické lyceum 52 žáků Od 1. 9. 2014 nenabírat žáky Úspora: 885 tisíc Kč ročně

SOŠ a SOU Nejdek
278 žáků v oborech jako například veřejnosprávní služby, nástrojář Úspora: asi 1,6 mil. Kč ročně

SPŠ Loket
241 žáků (jen 4 přímo z Lokte), 50 procentní kvalifikovanost učitelů Úspora 1,6 mil. Kč

Přijímat méně studentů:
SPŠ Ostrov (obor autotronik), Hotelová škola M. Lázně (obor hotelnictví, obor kuchař, číšník-servírka), SOU stravování a služeb K. Vary (obor kuchař, obor cestovní ruch), Gymnázium Ostrov (snížit počet prvních ročníků 8letého gymnázia ze dvou na jeden)

Jejich hlasy ale zdaleka nestačí. Proti je naopak spousta sociálních demokratů. A nedá se čekat, že by koncepce kontroverzního náměstka získala nějakou významnější podporu u opozice, i když i tam se asi mohou najít hlasy pro změny ve školství.

Zvlášť když studentů v posledních letech výrazně ubylo, školy jsou poloprázdné a podle Sloupa budou mít brzy existenční starosti.

O návrhu reformy škol se v pondělí budou bavit kluby koaličních zastupitelů ČSSD a KSČM. Nejdřív odděleně a hned vzápětí se přesunou na společnou koaliční schůzku. Rýsuje se ostrý střet v levicové krajské vládě.

Někteří politici (i z KSČM) naznačují, že nejlepší by bylo materiál stáhnout, odložit a přepracovat. Vyvolává pochybnosti a vášně, protestují učitelé, žáci, rodiče i starostové měst, odkud mají školy zmizet. Mnohým vadí, že míří i na rušení dvou prim osmiletých gymnázií v Ostrově a Chodově.

Sloupovi uškodilo, že stabilizaci školství, jak svůj plán nazval, dlouho tajil, na poslední chvíli předělával. Když se ocitl pod silným tlakem veřejnosti, vyzval až minulý týden ředitele škol, aby tedy přišli s vlastními návrhy, jak situaci řešit.

Jak návrh vidí koalice

Průzkum MF DNES mezi zastupiteli

KSČM:
pro: 7
spíše pro: 1
neřekli: 5
spíš proti: 1

ČSSD:
pro: 0
proti: 6
neřekli: 5
spíš proti: 2

Zapotřebí je nadpoloviční většina ze 45 hlasů (tedy 23). Opozice bude zřejmě až na nějaké výjimky proti.

"Na to už je pozdě," pronesla třeba ředitelka Gymnázia a obchodní akademie v Chodově Eva Temňáková. Ředitelé se sejdou v úterý. O lecčems vypovídají názory šéfů obou stran před pondělní schůzkou.

"Situace je velmi nepřehledná. Naši lidé čekají na pondělní jednání, že si vydefinujeme nějaký zásadní návrh," prohlásil krajský předseda ČSSD a šéf klubu zastupitelů ČSSD Miloslav Čermák.

Zavřením škol ušetří čtyři miliony

Chápe protesty ředitelů škol a starostů. Ale i vnímá, že držet poloprázdné školy je ekonomicky složité. "Zajímalo by mě, kolik by kraj stálo, kdyby měl všechny školy dál financovat ze svého. To jsem se nedozvěděl a zřejmé to není ani ze stabilizace," dodal Čermák. Podle koncepce má kraj zavřením tří škol ušetřit ročně 4 miliony korun.

Náměstek hejtmana za KSČM Jaroslav Borka se stabilizací naopak souhlasí. Očekává spíš věcnou než bouřlivou debatu s kolegy z ČSSD. "Byl bych radši, kdybychom byli jednotní, ale to se u tohoto problému asi nepodaří. Rozpad koalice je to poslední, tak daleko ještě nejsme."

Starostovi Ostrova a zastupiteli kraje Pavlu Čekanovi (ČSSD) vadí, že se zavírání škol řeší v době, kdy si děti vybírají, kam půjdou studovat. Nemají jistotu, že škola, kterou si zvolili, bude dál existovat.

"Buď to rozhodněme teď, nebo to nechme na další volební období. Ideální by bylo shodit materiál ze stolu a ať školy samy prokážou, jestli přežijí bez dotací od kraje, nebo zda odumřou," řekl Čekan. Dodal, že kvůli zachování dvou prim gymnázia v Ostrově bude muset vůči KSČM ještě přitvrdit.

Václav Sloup svou koncepci hájí, přestože před pár dny ustoupil a vyjmul z ní návrh zrušit osmileté gymnázium v Mariánských Lázních.

Počty dětí v kraji

(věk dětí / počet)

16 (15) let / 2 673 (2 670)
14 (13) let / 2 743 (2 641)
12 (11) let / 2 725 (2 730)
10 (9) let / 2 791 (2 700)
8 (7) let / 2 723 (2 859)
6 (5) let / 3 180 (3 409)
4 (3) roky / 3 550 (3 431)
3 (2) roky / 3 431 (3 301)
1 rok / 2 961

Zdroj: ČSÚ

Argumentuje tím, že počet žáků nastupujících do víceletých gymnázií by se měl podle požadavků ministerstva snížit na 5 až 10 procent. V kraji jich je nyní 12 procent. Jiní to vnímají jako nesmyslný trest pro nadané děti.

V kraji zaniklo 97 tříd

V regionu za posledních pět let ubylo na středních školách 3 115 žáků, což představuje 97 tříd. "Z těchto údajů musí být i laikovi jasné, že je nezbytné upravit nabídku studijních a učebních oborů tak, aby odpovídala současné situaci."

Pokud se podle Sloupa něco nezmění, hrozí brzy finanční kolaps mnohých středních škol.

Z údajů Českého statistického úřadu ale vyplývá, že dál už počty dětí nastupujících do středních škol neklesnou a naopak brzy začnou mírně růst. Zatímco dnes žije v kraji 2600 patnáctiletých, tak za deset let jich v tomto věku bude 3400.

"Vypadá to, že potomci Husákových dětí - tedy silných ročníků - dorostou do věku středoškoláků," míní vedoucí pobočky statistického úřadu v Karlových Varech Jaroslava Šenitková.