Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obec utratí polovinu rozpočtu za opěrnou zeď. Slíbená dotace nepřijde

  16:11aktualizováno  16:11
Ve finančních problémech se ocitla obec Stanovice na Karlovarsku. Už před lety postavila za 3,4 milionu korun opěrnou zeď. Jenže při tom udělala řadu podivných chyb a kvůli nim teď Státní fond životního prostředí rozhodl, že slíbenou dotaci - právě oněch 3,4 milionu - Stanovicím nepošle.
Zaplatit zeď z rozpočtu bude velmi nepříjemné, i když ne likvidační, říká stanovický místostarosta Jiří Buček. (ilustrační snímek)

Zaplatit zeď z rozpočtu bude velmi nepříjemné, i když ne likvidační, říká stanovický místostarosta Jiří Buček. (ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pro vesnici, která s penězi od státu najisto počítala, je to tvrdá rána. Dluží dodavatelské stavební firmě Baustav sumu představující polovinu ročního rozpočtu. Opoziční zastupitelé vidí odpovědnost jednoznačně na straně vedení radnice a žádají rezignaci starostky Alice Kondelčíkové.

Porušili podmínky

Kontroly ze Státního fondu životního prostředí zjistily, že obec zásadně porušila dotační podmínky. Zeď postavila v rozporu s původně schváleným projektem. Na fakturách se objevily položky, které chybí ve stavebním deníku. Opoziční zastupitelé poukazují, že zeď měla být dlouhá 73 metrů, ale nakonec měří jen 7 metrů.

Na dotaci čekaly Stanovice a s nimi i firma Baustav, jež opěrnou zeď pro obec v části Dolní Dražov v roce 2010 budovala, celé tři roky. Tak dlouho úředníci váhali, když celou akci prověřovali. Nakonec se obec milionů nedočká. Baustav navíc už od radnice požaduje uhrazení dluhu.

Koncem března se kvůli Stanovicím sešli kontroloři a zástupci ministerstva životního prostředí. A rozhodli, že došlo k tak velkým chybám, že peníze obec nedostane.

"Bude zahájeno řízení o odnětí dotace," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec v odpovědi na interpelaci poslankyně Olgy Havlové, jež se na stanovickou zeď ptala.

Opoziční zastupitelka Soňa Riedlová Puškašová od začátku upozorňovala úřady, že akce probíhala podezřele. Podle ní šlo jen o to vytáhnout ze státního fondu peníze. Radnice musela dokonce na zdi vyměnit informační tabulku s údaji o tom, jaké práce stavba zahrnovala.

"Některé položky byly zhotovitelem fakturovány v rozsahu, v němž ve skutečnosti nemohly být provedeny," stojí v kontrolním protokolu, o který se Puškašová opírá.

Budou muset odložit plánované investice

"Je nutné vyvodit nejen trestněprávní, ale i politickou odpovědnost. Vedení obce by mělo na své funkce rezignovat. Od počátku je zřejmé, že akce byla připravena s cílem získat podvodem finanční prostředky z evropských dotací," řekla Riedlová Puškašová. Čelí už dlouho hněvu kolegů, protože do akce šťourala a rozesílala stížnosti. Ona se hájí tím, že se jen nechtěla podílet na korupčních praktikách.

Pro místostarostu Stanovic Jiřího Bučka je zamítnutí dotace zdrcující zprávou. "Myslel jsem, že peníze přece jen dostaneme. Představují polovinu ročního rozpočtu obce. Zaplatit zeď z rozpočtu bude velmi nepříjemné, i když ne likvidační."

Podle Bučka zvládne vesnice dál platit provoz veřejného osvětlení i důležité opravy. Už ale zřejmě ne plánované investice - opravu střechy obchodu, dokončení kanalizace, rozšíření dětského hřiště, vybudování cyklostezky.

"To vše bude mrtvé," konstatoval místostarosta. Žádné chyby si není vědom, argumentuje tím, že opěrná zeď plní svůj účel. "Myslím, že jako obec jsme nepochybili."

Firma Baustav chce své peníze, ale strategii neprozradí. "Strašně dlouho jsme nedostali zaplaceno a už strašně dlouho se ty věci řeší. Spějeme k nějakému řešení, ale do tisku bych o něm nechtěl mluvit," uvedl šéf společnosti Petr Novák.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz