Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

  16:36aktualizováno  16:36
V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat rozpočet, který stál za odvoláním starosty Antonína Jalovce (VPM) v minulém týdnu. Na internetu koluje ve prospěch bývalého vedení petice a mluví se o demonstraci.

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná, starosta Zdeněk Hrkal a místostarosta Michal Pospíšil. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přepracovaný rozpočet by mělo nové vedení města předložit zastupitelům 11. ledna. Pokud se to podaří, čekalo by Cheb rozpočtové provizorium jen přibližně první dva týdny nového roku.

Hospodařit s minimálními výdaji bude radnice muset poté, co minulý čtvrtek zastupitelé odmítli schválit připravený rozpočet a v reakci na to odvolali starostu Antonína Jalovce i místostarostku Gabrielu Lickovou (Koalice pro Cheb).

Jak řekl nový starosta Hrkal, důvodem změn ve vedení města byly také spory uvnitř tehdejší koalice. „Ta měla ve třicetičlenném zastupitelstvu 16 členů, takže rozhodování bylo občas na hraně. V některých chvílích byla atmosféra třaskavá,“ uvedl s tím, že rozhodující pro neschválení rozpočtu byl v první řadě nesouhlas finančního výboru s navrženou variantou.

„Při investicích přes 300 milionů korun bychom vyčerpali veškeré rezervy města, do rozpočtu přitom nebyly zahrnuty některé projekty, které jsou podle nás důležité,“ řekl. Na otázku, zda členové místního ANO rozbili koalici na popud krajského vedení, odpověděl, že o ničem takovém neví.

Odvolaný starosta Antonín Jalovec však míní, že neschválení rozpočtu bylo jen zástupným důvodem. „Je zajímavé, že po celou dobu ANO nemělo vůči rozpočtu jedinou výhradu. A také je s podivem, že nebyl odvolán tehdejší místostarosta Hrkal. Vždyť i ten na rozpočtu pracoval a v radě návrh podpořil,“ konstatoval Jalovec.

Strany chtějí být u prodeje pozemků, tvrdí odvolaný starosta

Nový starosta Hrkal svůj prvotní souhlas zdůvodnil tím, že s rozpočtem odborů, které měl jako místostarosta na starosti, byl až na výjimky spokojen. Podle Jalovce však vedení města udělalo chybu, když ponechalo zástupcům tehdejší opozice křesla ve výborech.

„Pak se nesouhlas finančního výboru s naším rozpočtem dal očekávat. Přece nás opozice nebude podporovat, to je logické,“ dodal. Argumentaci, že rozpočet nebyl řádně připraven, odmítl a za pravý důvod označil rostoucí popularitu bývalého vedení radnice.

„Tradiční strany včetně ANO si byly vědomy, že pokud ve vedení zůstaneme, tak mohou příští komunální volby prohrát. Přitom právě v dalším volebním období se budou rozprodávat pozemky z průmyslového parku Cheb ll. Může se jednat o částku až 700 milionů korun a ty strany rozhodně chtějí být u toho,“ řekl Jalovec.

Internetovou petici proti odvolání bývalého starosty už do dnešního dne podepsalo přes 900 lidí. Na podporu bývalého vedení se také chystá demonstrace, která se má uskutečnit 30. prosince na náměstí krále Jiřího z Poděbrad. 
Nejčtenější

První liga: Budějovice těsně zdolaly Litoměřice, Vary uspěly ve Frýdku

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Největší aspiranti na postup do extraligy ve 40. kole první hokejové ligy uspěli. Vedoucí České Budějovice měly na...

O replice Vřídelní kolonády rozhodovalo málo voličů, referendum neplatí

Vřídelní kolonáda - reprodukce z kalendáře ´Karlovy Vary v minulosti aneb zbytečně zbořené stavební skvosty vřídelního města´ pro rok 2011.

Historicky první referendum v Karlových Varech týkající se podoby Vřídelní kolonády je neplatné. Hlasovat o obnově...Jsem v lese a zraněná, nemůžu chodit, volala žena policistům

Ilustrační foto.

Policisté na Chebsku pátrali v lese po ženě, která se na procházce se psem zranila a nemohla chodit. Nevěděla ani, kde...

Prameny mají už jen jednoho věřitele, zbavily se státního závazku

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Zadlužená obec Prameny, kde se před nedávnem konaly mimořádné volby, má už jen jediného věřitele. Těsně před volbami se...

Kultura ve Varech je, jen o ni není zájem, říká provozovatel klubu

David Rudolf z karlovarského klubu Crux.

Karlovarský klub Crux, netradiční prostor spojující hudební klub s lezeckou stěnou a dětským koutkem, již neotevře....

Další z rubriky

U Ostrova zablokoval silnici sypač, doprava stála i kvůli kamionům

Sníh komplikoval dopravu na silnicích v Karlovarském kraji.

Sníh ráno komplikoval dopravu v Karlovarském kraji. Problémy byly především na silnici I/13 na Karlovarsku, kde uvázl...

Pod zem i k obchodním centrům. Radnice řeší, kde mohou lidé parkovat

Přeplněná parkoviště na sídlišti v Ostrově.

Aut takřka geometrickou měrou přibývá, míst, kde by mohla zaparkovat, se nedostává. Problém s parkovišti už netrápí...

Referendum o Vřídlu půjde před soud, advokát podal návrh na neplatnost

Nejteplejší karlovarský pramen Vřídlo opět tryská na novém místě před kolonádou.

Historicky první referendum v Karlových Varech ohledně nahrazení Vřídelní kolonády litinovou replikou z konce 19....

Najdete na iDNES.cz