Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

  16:36aktualizováno  16:36
V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat rozpočet, který stál za odvoláním starosty Antonína Jalovce (VPM) v minulém týdnu. Na internetu koluje ve prospěch bývalého vedení petice a mluví se o demonstraci.

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná, starosta Zdeněk Hrkal a místostarosta Michal Pospíšil. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přepracovaný rozpočet by mělo nové vedení města předložit zastupitelům 11. ledna. Pokud se to podaří, čekalo by Cheb rozpočtové provizorium jen přibližně první dva týdny nového roku.

Hospodařit s minimálními výdaji bude radnice muset poté, co minulý čtvrtek zastupitelé odmítli schválit připravený rozpočet a v reakci na to odvolali starostu Antonína Jalovce i místostarostku Gabrielu Lickovou (Koalice pro Cheb).

Jak řekl nový starosta Hrkal, důvodem změn ve vedení města byly také spory uvnitř tehdejší koalice. „Ta měla ve třicetičlenném zastupitelstvu 16 členů, takže rozhodování bylo občas na hraně. V některých chvílích byla atmosféra třaskavá,“ uvedl s tím, že rozhodující pro neschválení rozpočtu byl v první řadě nesouhlas finančního výboru s navrženou variantou.

„Při investicích přes 300 milionů korun bychom vyčerpali veškeré rezervy města, do rozpočtu přitom nebyly zahrnuty některé projekty, které jsou podle nás důležité,“ řekl. Na otázku, zda členové místního ANO rozbili koalici na popud krajského vedení, odpověděl, že o ničem takovém neví.

Odvolaný starosta Antonín Jalovec však míní, že neschválení rozpočtu bylo jen zástupným důvodem. „Je zajímavé, že po celou dobu ANO nemělo vůči rozpočtu jedinou výhradu. A také je s podivem, že nebyl odvolán tehdejší místostarosta Hrkal. Vždyť i ten na rozpočtu pracoval a v radě návrh podpořil,“ konstatoval Jalovec.

Strany chtějí být u prodeje pozemků, tvrdí odvolaný starosta

Nový starosta Hrkal svůj prvotní souhlas zdůvodnil tím, že s rozpočtem odborů, které měl jako místostarosta na starosti, byl až na výjimky spokojen. Podle Jalovce však vedení města udělalo chybu, když ponechalo zástupcům tehdejší opozice křesla ve výborech.

„Pak se nesouhlas finančního výboru s naším rozpočtem dal očekávat. Přece nás opozice nebude podporovat, to je logické,“ dodal. Argumentaci, že rozpočet nebyl řádně připraven, odmítl a za pravý důvod označil rostoucí popularitu bývalého vedení radnice.

„Tradiční strany včetně ANO si byly vědomy, že pokud ve vedení zůstaneme, tak mohou příští komunální volby prohrát. Přitom právě v dalším volebním období se budou rozprodávat pozemky z průmyslového parku Cheb ll. Může se jednat o částku až 700 milionů korun a ty strany rozhodně chtějí být u toho,“ řekl Jalovec.

Internetovou petici proti odvolání bývalého starosty už do dnešního dne podepsalo přes 900 lidí. Na podporu bývalého vedení se také chystá demonstrace, která se má uskutečnit 30. prosince na náměstí krále Jiřího z Poděbrad. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...Mladá řidička se u Chebu čelně srazila s kamionem, na místě zemřela

Řidička se chtěla vyhnout stojícímu vozu a přejela do protisměru. Tam se...

Mladá řidička zahynula při čelní srážce s kamionem u Jesenické přehrady nedaleko Chebu. Tragická dopravní nehoda na...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Tourfilm zavede návštěvníky i za exotikou, prim ale bude hrát Slovensko

Zuzana Kronerová

O 51. ročník karlovarského Tourfilmu, nejstarší přehlídky filmů s tematikou cestovního ruchu, je nebývalý zájem. Své...

Policisté letos odebrali víc zbrojních průkazů, většinou odsouzeným

Pistole (ilustrační foto)

Snižující se počet držitelů zbrojních průkazů a více zbraní mezi těmi, kteří jej vlastní. Takový je už několik let...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Najdete na iDNES.cz