Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostova soukromá firma účtuje městu Cheb statisíce korun ročně

  13:30aktualizováno  13:30
Služby za 1,8 milionu korun naúčtoval za poslední čtyři roky starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD) svému městu coby podnikatel. Soukromě totiž provozuje Hygienické a ekologické laboratoře Cheb, které v rámci dlouhodobé zakázky pro město kontrolují kvalitu ovzduší.

Starosta Chebu a zároveň podnikatel Pavel Vanoušek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vanouškovi hygienici na základě jednotlivých objednávek městského úřadu zkoumají i vzorky vody a měří hluk, osvětlení nebo mikroklimatické podmínky.

Za prolínání podnikání a veřejné funkce kritizují Pavla Vanouška někteří opoziční zastupitelé i občanské sdružení Oživení, jež hlídá transparentnost na radnicích. Podle Lenky Petrákové z Oživení sice starosta neporušil zákon o zadávání veřejných zakázek, ale ocitl se na hraně střetu zájmů. A možná i za ní.

"Veřejné funkcionáře si platíme proto, aby se věnovali naplno výkonu své funkce. Bylo by vhodné, aby zanechali podnikatelských aktivit, zvlášť pokud jsou navázané na město a na veřejné zakázky od města," řekla Petráková.

Faktury starostovy firmy

Kolik fakturovaly Hygienické a ekologické laboratoře městu Cheb (provozovatelem je starosta Pavel Vanoušek):

2010 979 977 Kč

2011 326 017 Kč

2012 202 820 Kč

2013 302 850 Kč

Vanoušek odmítá, že by se nějak provinil. "Necítím se být ve střetu zájmů. Faktury za Hygienické a ekologické laboratoře nevystavuji ani nepodepisuji. A objednávky za město Cheb rovněž ne."

Na žádost MF DNES sice Pavel Vanoušek spočítal, kolik jeho laboratoře fakturovaly městu v letech 2010 až 2013. Ale suma 1,8 milionu korun zjevně není úplná a konečná. Nezahrnuje totiž služby pro městské firmy a příspěvkové organizace.

"Informace o zakázkách pro organizace zřizované městem nejsou na městském úřadě k dispozici a jako provozovatel laboratoří nejsem schopen bezúplatně manuálně nechat zkontrolovat více než 10 000 faktur vystavených za dotazované čtyři roky," vysvětlil starosta.

Tak například Chebské technické služby (Chetes) si u Vanouškových laboratoří nechávají dělat rozbory vody ve dvou studnách a v plaveckém bazénu. "Netuším, v jakém finančním objemu tyto práce jsou. Jde o tisícové položky, nic zvláštního," řekl jednatel Chetesu Tibor Dobrovolný.

Je tu riziko, že úředníci budou chtít starostovi vyhovět

Největší zakázkou pro město byl průzkum areálu kasáren Zlatý vrch. Vanoušek ji získal v dubnu 2010 ještě v roli opozičního zastupitele. Kromě něho se soutěže zúčastnil už jen Zdravotní ústav Plzeň. Komise doporučila vybrat nejlevnější nabídku Hygienických laboratoří Cheb v ceně 980 tisíc korun.

Lenka Petráková z Oživení připomíná, že starosta se na radnici ani nemusí přímo podílet na rozhodování o zakázce či objednávce pro svou firmu. "I tak panuje pochybnost a riziko, že úředníci, kteří o objednávce služeb rozhodují, budou vůči panu starostovi - podnikateli loajální."

Opozičnímu chebskému zastupiteli Václavu Jaklovi se promíchané Vanouškovy role nelíbí. Považuje je za morální problém. Pravomoci získané v politice nemohou podle něho ani vzdáleně ovlivňovat podnikání. Platí to i obráceně. "Já bych to na jeho místě nedělal. Člověk buď podniká, nebo působí v samosprávě. Když se tyto dvě věci proplétají, je to problém," uvedl Jakl.

Například radní v Lokti Lubomír Stehlík vloni na funkci rezignoval, když jeho firma vyhrála soutěž o městskou zakázku na zimní údržbu ulic.

Pavel Vanoušek přišel k hygienickým laboratořím, když je chebská nemocnice v roce 2004 privatizovala. Převzal tehdy od špitálu zároveň i všechny smlouvy a závazky. Včetně smlouvy na kontrolu ovzduší pro město.

Starosta platí městu za pronájem nebytových prostor pro hygienické laboratoře v Hradební ulici v centru pouze 7 korun za metr čtvereční měsíčně.

Vyplývá to ze seznamu, který vyvěsil na úřední desce odbor správy majetku města, když starosta a další podnikatelé požádali o prodloužení končícího nájmu už na dobu neurčitou.

Vanoušek totiž platí podle starého sazebníku a se dvěma slevami - za 3. poschodí a za více než pět let trvání nájmu. Při pohledu do cenové mapy je zajímavé, že zatímco celé centrum Chebu je zařazeno do I. nebo II. kategorie podle atraktivity adresy, tak Hradební ulice, kde právě laboratoře sídlí, v seznamu chybí.

Vanouškovy prostory tudíž automaticky spadly až do III., a tedy nejlevnějšího pásma. Přitom všechny okolní ulice jsou v dražším II. pásmu. Rozdíl je velký. V nejméně atraktivní lokalitě se platí za pronájem pro zdravotnické činnosti podle nového sazebníku 180 korun za metr ročně, ale v té atraktivnější už 252 korun.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz