Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to nereálné, říká starosta Jáchymova k Zemanově myšlence těžit uran

  9:04aktualizováno  9:04
Starosta Jáchymova Bronislav Grulich považuje obnovení těžby uranu na Jáchymovsku za spíše nereálné. Reagoval tak na myšlenku prezidenta Miloše Zemana nadnesenou během jeho turné po Karlovarském kraji.

Jáchymovská štola číslo 1, v níž se těžil v padesátých letech uran. Dnes se do štol v Jáchymově chodí dívat turisté. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Světová cena uranu stoupla desetinásobně. Jsme jediná země v Evropě, která má vlastní ložiska. To nám dává výhodu," pronesl ve středu Miloš Zeman ve Žluticích.

Starosta však o obnovení těžby pochybuje. "Podle mého názoru je to nereálné. Správcem hald je státní podnik Diamo, a pokud by na Jáchymovsku ještě byly nějaké těžitelné zásoby uranu, tak by o tom zřejmě uvažoval. Žádný takový signál jsem však nezaznamenal," řekl Bronislav Grulich.

Cena uranu je nejnižší za 8 let

Pokud prezident Zeman tvrdí, že světová cena uranu stoupla desetinásobně, má pravdu. Ovšem pouze pokud se píše rok 2007. Podle statistik serveru Infomine.com tehdy skutečně cena kolísající v předchozím desetiletí okolo 30 dolarů za kilogram vystoupala až k 300 dolarové metě. Poté však uran opět prudce ztrácel a nyní se jeho cena pohybuje okolo 77 dolarů za kilo, což je nejméně od roku 2006.

-nev-

Graf cen uranu v dolarech za kilogram.

Graf cen uranu v dolarech za kilogram.

S prezidentem chtěl spíš než obnovu těžby probrat jinou věc. Uranová ruda se v Jáchymově začala těžit v padesátých letech minulého století a v šedesátých pak byly doly uzavřeny. Společně s nimi se zavřela voda i nad Jáchymovem, který přestal být pro stát zajímavým.

"Když byl Miloš Zeman premiérem, objevil se dotační titul se zhruba patnácti miliardami korun, určenými k odstranění následků těžby hnědého uhlí. U nás v regionu se týkal jen Sokolovska. Ptal jsem se, proč tam nebyla zahrnutá i těžba uranu," uvedl starosta.

Úložišti v Jáchymově brání zákon

Pokud se podobný program znovu otevře, rád by, aby pomohl i oblastem, kde se těžila uranová ruda. S čím by jako nejvyšší představitel města problém neměl, je úložiště. Jedno funguje ve městě od 70. let a nachází se v něm radioaktivní materiál, který pochází ze zdravotnictví. Uzavřeno bude v roce 2020.

Podle starosty je tisíckrát bezpečnější než vyhořelé jaderné palivo. S prezidentem nyní probral hlubinné úložiště. "Myslím si, že tady může klidně být, lidé jsou tady zvyklí žít s uranem. Nevadilo by mi, pokud by s sebou přineslo pozitiva, a to peníze, pracovní místa a podobně," prozradil Bronislav Grulich.

Hlubinnému úložišti však v Jáchymově brání legislativa, která požaduje například to, aby fungovalo minimálně padesát kilometrů od hranic, což není případ Jáchymova.

Prezidentova myšlenka o obnově těžby uranové rudy některé lidi už pořádně nadzvedla. Prohlášení vydal na webu Strany zelených její předseda Ondřej Liška.

"Po škodách za desítky miliard korun způsobených dřívější těžbou uranu v ČR, stejně jako zamoření podzemních vod v objemu Slapské přehrady, může dnes přemýšlet o otevírání nových ložisek uranu jedině člověk v deliriu," uvedl Liška.

Současně připojil poznámku, že výrok o desetinásobném stoupnutí světové ceny uranu není pravdivý. 

"Těžba by zdevastovala turistiku"

Kritiku si Miloš Zeman vysloužil i od učitele Antonína Jalovce z Chebu. Upozorňuje, že ceny uranu dosáhly vrcholu v letech 2007 až 2008, kdy zcela krátkodobě cena stoupla z 10 dolarů za libru až na 135 dolarů.

"V důsledku odklonu od jaderné energetiky v SRN, Japonsku a dalších zemích, ale poté cena výrazně klesla a v současnosti se pohybuje kolem 40 dolarů za libru. Ložiska uranu v ČR opravdu jsou. Kdyby se ale měla těžit, výhodněji než v Jáchymově, kde byl uran téměř zcela vydrancován již v padesátých letech, by jeho těžba vycházela v okolí Ralska či na Vysočině," poznamenal.

Česká republika navíc podle něj není jedinou zemí v Evropě, kde se uran nachází. Mnohem větší zásoby má prý Ukrajina, Portugalsko či Itálie. Hypotetická těžba by navíc podle něj měla devastující vliv na turistiku v Krušných horách i Karlových Varech.

Jáchymov proslul během komunismu jako pracovní tábor. Podívejte se na dokument Abeceda komunistických zločinů - Jáchymovské uranové peklo:Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz