Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta obce na Karlovarsku se domnívá, že mu nabízeli úplatek

  16:38aktualizováno  16:38
Starosta obce Hájek na Karlovarsku Vít Hromádko se domnívá, že v obálce, kterou mu loni chtěl dát podnikatel V. D., byly peníze. Měly pomoci rozhodnutí, že zemědělské parcely se změní na stavební. Případ teď rozplétá soud.
Starosta obce Hájek na Karlovarsku, si myslí, že mu loni v červenci podnikatel nabízel v obálce úplatek. (Ilustrační snímek)

Starosta obce Hájek na Karlovarsku, si myslí, že mu loni v červenci podnikatel nabízel v obálce úplatek. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Víta Hromádka pozval loni v červenci šéf stavební společnosti na schůzku do obchodního centra Varyáda v Karlových Varech. Starosta měl neblahé tušení, protože podnikatel zastupoval lidi, kteří by rádi, aby se jejich zemědělské pozemky v novém územním plánu obce Hájek změnily ve stavební parcely.

Proto se na setkání po poradě s policií vyzbrojil nahrávacím zařízením. Vznikl tak zřejmě klíčový důkaz, se kterým starosta okamžitě odjel na policii a podal trestní oznámení.

"Došlo k nabídce všimného na dovolenou. A to ve formě obálky založené v katalogu firmy," řekl MF DNES starosta. Vše zjevně v souvislosti s přáním, aby nový územní plán dopadl podle představ podnikatele a jeho klientů.

Rozsudek padne až začátkem května

Podnikatel je teď obžalovaný z podplácení. Státní zástupce pro něho navrhl u karlovarského soudu podmíněný trest a pokutu sto tisíc korun. Verdikt padne až začátkem května. "Vina byla prokázána," tvrdil v úterý ve své závěrečné řeči žalobce.

Podnikatelův obhájce naopak na první pohled jasné důkazy zpochybnil. Podle něho je tajně pořízený audio nebo video záznam u soudu nepoužitelný. A to prý proto, že podnikatel nedal starostovi k natáčení schůzky souhlas.

"Není zřejmé, jaký úplatek měl být nabídnut. Starosta Hromádko se pouze domnívá, že to byly peníze. Obálku ale neotevřel," uvedl podnikatelův obhájce.

Dodal, že obálka podle tvrzení klienta obsahovala smlouvu o spolupráci při stavbě rodinných domů a také nabídku příspěvku na vybudování infrastruktury.

Otázkou je, proč do akce výrazněji nevstoupila policie a nenasadila vlastní techniku, když už se jí starosta s podezřením předem svěřil.

"On nesdělil, že by se mohlo jednat o korupci. Měl obavy z diskreditace. Takhle jsme to vyhodnotili," vysvětloval soudci vyšetřovatel Jiří Chmiel.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz