Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plakáty nesmí na sloupy. Souboj o radnici se ve Stříbrné přiostřil

  12:03aktualizováno  12:03
Novotu okoukanou ve městech chtělo vnést hnutí Stříbrná harmonie do předvolební kampaně ve vesnici Stříbrná v Krušných horách na Sokolovsku. Politici už připevňovali deset plakátů na tvrdé podložce ke sloupům veřejného osvětlení. Ale tvrdě narazili u starosty Borise Jirsíka.
Kandidáti Stříbrné harmonie tvrdí, že starosta reklamu na sloupech zakázal naschvál, aby konkurence nemohla v přesvědčování voličů získat náskok. (ilustrační snímek)

Kandidáti Stříbrné harmonie tvrdí, že starosta reklamu na sloupech zakázal naschvál, aby konkurence nemohla v přesvědčování voličů získat náskok. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Obecní úřad reprezentovaný starostou Jirsíkem reklamu na lampách zakázal a k předvolební agitaci nabídl pouze autobusové zastávky. Stříbrnou harmonii tím vyvedl z míry. Její kandidáti tvrdí, že to starosta udělal naschvál, aby konkurence nemohla v přesvědčování voličů získat náskok.

„Kartonové plakáty přichycené ke sloupu páskou bývají všude jinde úplně běžné. Třeba jako pozvánky do cirkusu nebo jako upoutávky na reklamní akce. Obecní úřad nám je nepovolil proto, že jsme konkurenční sdružení,“ řekl lídr Stříbrné harmonie Karel Hlavsa. Nijak se netají úmyslem sesadit po 24 letech Jirsíka z křesla starosty.

Boris Jirsík oponuje, že zaběhlá praxe ve vsi je taková, že plakáty se připínají jen na dřevěné zastávky. „Sloupy veřejného osvětlení jsou díky dotaci od kraje úplně nové, mohly by být poškozeny a korodovat. Není to nic proti žádné straně. Všechny tři mají stejné podmínky,“ řekl.

Hlavsa starostovu rozhodnutí nerozumí. Lepení nebo připínání plakátů podle něj poničí zastávky rozhodně víc, než by karton s páskou poškodil sloupy. „Atmosféra je tu napnutá jako struna. Starostovi se nelíbí, že vznikají nová volební sdružení. Chceme jeho starostování ukončit.“

Stříbrné harmonii se líbí, že Jirsík vesnici nezadlužil. Nic kloudného se prý v ní ale jinak neděje. „Udělali kanalizaci, plyn, silnici. Ale ukažte mi obec, která tohle v 21. století nemá. Chybí tu třeba pořádné dětské hřiště,“ poukázal devětatřicetiletý Hlavsa.

Má za sebou na 2. místě kandidátky známého gynekologa Josefa Bolena, u něhož doma pořádají mítinky s pohoštěním pro občany. Těch už k Bolenovi přišlo celkem asi 120.

„Pan starosta má asi strach, aby volby nedopadly jinak, než bývalo dosud zvykem. Pořádat setkání s lidmi, to není ve Stříbrné běžná věc,“ míní Bolen.

Boris Jirsík znovu kandiduje za nezávislé pod zkratkou Č1. Za poslední čtyři roky obec se 444 obyvateli pod jeho vedením zvládla další část kanalizace, nové veřejné osvětlení, veřejný rozhlas a opravu 80 procent místních silnic za 7 milionů korun.

„Bude mi 61 let a cítím únavu. Pokud nebude zbytí, tak do starostování ještě půjdu. Ale jsou tu mladší a docela jim fandím. Včetně pana Hlavsy,“ řekl Jirsík.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz