Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do náměstka Sloupa se opřeli starostové. Nelíbí se jim rušení škol

  9:28aktualizováno  9:28
Čím dál ostřejší kritika se od starostů v Karlovarském kraji snáší na hlavu komunistického náměstka hejtmana pro školství Václava Sloupa. Kvůli jeho tajnému plánu na zrušení tří středních škol, který v pondělí schválila krajská vláda.
Náměstek hejtmana Václav Sloup počítá ve své koncepci se zrušením tří středních škol. Starostové jsou proti.

Náměstek hejtmana Václav Sloup počítá ve své koncepci se zrušením tří středních škol. Starostové jsou proti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jasný důkaz chaosu ve školství. Loketská průmyslovka zaměřená na stavebnictví a počítače láká budoucí studenty a připravuje na příští školní rok otevření nového oboru stavební obnova s důrazem na opravy památek.

Do toho ale krajská vláda v pondělí díky hlasům komunistů rozhodla a doporučila krajskému zastupitelstvu průmyslovku zrušit. S ní i učiliště v Nejdku a Gymnázium a obchodní akademii v Chodově.

Návrh změn v krajském školství

RUŠENÍ ŠKOL

Gymnázium a OA Chodov
gymnázium 162 žáků, ekonomické lyceum 52 žáků, Od 1. 9. 2014 nenabírat žáky do žádného z oborů, gymnázium přejde pod První české gymnázium K. Vary, ekonomické lyceum přejde pod OA, VOŠ K. Vary, ekonomický přínos - ušetřených 885 tisíc Kč ročně

SOŠ a SOU Nejdek
278 žáků v oborech veřejnosprávní činnost, nástrojař, stravovací a ubytovací služby, strojírenské práce, škola přejde od 1. 7. 2014 částečně pod SPŠ Ostrov a stravovací služby od 1. 9. 2014 pod SOU stravování a služeb K. Vary, úspora asi 1,6 mil. Kč

SPŠ Loket
241 žáků (jen 4 přímo z Lokte), 50procentní kvalifikovanost učitelů, zanikne, žáci a kantoři přejdou 1. 7. 2014 do ISŠTE Sokolov, úspora 1,6 mil. Kč

ZMĚNY VE STRUKTUŘE OBORŮ

SPŠ Ostrov
obor autotronik - přijímat 30 žáků místo 60 (skutečnost letos 45)

Hotelová škola M. Lázně
obor hotelnictví a turismus - přijímat 60 místo 90 žáků (skutečnost letos 59), obor kuchař - přijímat 45 místo 60 žáků (skutečnost letos 49), obor číšník-servírka - přijímat 45 místo 60 žáků (skutečnost letos 49)

SOU stravování a služeb K. Vary
obor kuchař - přijímat 60 místo 75 žáků

OA VOŠ cestovního ruchu K. Vary
obor cestovní ruch - přijímat 40 místo 80 žáků

Gymnázium a OA M. Lázně
nepřijímat už žáky do prvního ročníku osmiletého gymnázia (skutečnost letos v 1. ročníku 30)

Gymnázium Ostrov
snížit počet prvních ročníků osmiletého gymnázia ze 2 na 1. Tedy místo 60 žáků přijímat ročně jen 30 (skutečnost letos - 62)

Do jiných škol a jiných měst se mají od příštího září stěhovat stovky studentů. Oni, jejich rodiče ani ředitelé a starostové do poslední chvíle netušili, k čemu se přesně schyluje. Náměstek hejtmana Václav Sloup označil chystaný plán jako důvěrný a komunisté se rozčilovali, když do něj MF DNES v předstihu nahlédla a zveřejnila ho.

"Koncepce vůbec není koncepční. Proč ji soudruh Sloup utajoval, když se týká dětí a budoucnosti města, které bez školy hlavně v zimě zůstane mrtvé s dalšími prázdnými budovami? Připadám si jako na vojně," běsnil starosta Lokte Zdeněk Bednář. Narážel na to, že Sloup je známý svou kariérou u pohraniční stráže.

Bednář chce 12. prosince vystoupit na zasedání krajského zastupitelstva, které definitivně rozhodne. Městská rada v Lokti přijala ve středu další usnesení, že s rušením školy zásadně nesouhlasí a žádá o schůzku přímo hejtmana Josefa Novotného (ČSSD). Se Sloupem už Loket jednat nechce.

Petici za zachování loketské školy podepsalo zhruba 500 lidí. Archy s podpisy obdrží brzy krajský úřad.

"Jsme poslední klasickou průmyslovkou v kraji. Když ji zavřou, začnou schopní studenti odcházet do Kadaně nebo do Plzně. Připravovali jsme nové obory, třeba pro výchovu rozpočtářů pro firmy, což je potřebná profese," zmínil Jaroslav Čtvrtník, člen petičního výboru a učitel v SPŠ Loket.

Vedení Lokte připustilo, že v krajní variantě uvažuje o tom, že by zavíranou školu od kraje převzalo. Provozovat by ji mohlo město. Ale jen pod podmínkou, že Karlovarský kraj ji bude ještě čtyři roky financovat a přestane házet průmyslovce klacky pod nohy. Potom by město bylo ochotno převzít budovy od kraje za symbolickou jednu korunu a třeba i doplácet ročně 1,5 milionu na jejich provoz.

"Je to zatím jen úvaha, teď bojujeme za udržení školy. Já vám garantuji, že pokud ji kraj zachová a přestane ji špinit, tak bude mít studentů dostatek," prohlásil Zdeněk Bednář.

Úspora za zavřenou školu je směšná, zní z Lokte

Podle loketského radního a krajského zastupitele Petra Zahradníčka kraj zavřením průmyslovky ušetří směšných 1,6 milionu korun. Na druhé straně však platí stovky milionů jako pokuty i za chyby při výběrových řízeních na drahou modernizaci a rozšíření dvou velkých škol ISŠTE Sokolov a CTV Ostrov.

Václav Sloup, náměstek karlovarského hejtmana na jednání krajského

Václav Sloup.

Václav Sloup prý v létě při setkání na loketské radnici odmítal, že by cílem rušení malých škol bylo naplnit ty velké.

Jenže právě o chybějících žácích v Sokolově a Ostrově se dokument, který krajská rada schválila, jasně zmiňuje. "V rámci projektu ROP byla realizována rozsáhlá přestavba ISŠTE Sokolov s cílovou kapacitou 1 200 žáků. V současné době jich má škola jen 655," stojí ve Sloupově zprávě.

A podobně se v ní píše i o novém moderním areálu Střední průmyslové školy Ostrov, kam mají přejít žáci z učiliště v Nejdku. "Velice nešťastný by byl stav, kdy by prostředky investované v Ostrově v budoucnosti nebyly kvůli nedostatku žáků efektivně využity."

Obce si školy zatím přebírat nechtějí

Města Chodov a Nejdek o převzetí ohrožených škol neuvažují. "Do takového dobrodružství se nepustíme," řekl starosta Chodova Josef Hora. Proces likvidace gymnázia a obchodní akademie mu připadá zvláštní. "Už jen proto, že materiál byl utajován. Celá koncepce je úplně špatná."

Nejdek podle starosty Vladimíra Bendy ještě před třemi či čtyřmi lety o záchraně učiliště uvažoval. "Pak jsme byli rádi, že k tomu nedošlo. Neměli bychom v rozpočtu města dost peněz."

I Benda si na náměstka Sloupa stěžuje. Při návštěvě od něj neslyšel jediný rozumný důvod, proč učiliště zavřít. "V podstatě mi řekl, že na Nejdek padl los, aby naplnil kapacity škol v Ostrově a Sokolově. Nic rozumného. Jen arogance moci a síly. Škola povyšuje Nejdek na město. Bez ní zůstaneme jen vesnicí, periferií," uvedl Benda.

Sloup argumentuje čísly. Za poslední čtyři roky ubylo v kraji 2 500 žáků. Převis nabídky nad poptávkou je značný. Třídy se daří naplňovat jen těžko a bývají poloprázdné. Ředitelé dostávají kvůli tomu čím dál méně peněz od státu na provoz, nemohou dostatečně platit kantory a kvalita absolventů klesá. "Stejné obory nabízí třeba tři školy v okruhu dvaceti kilometrů," řekl Sloup.

Plán na rušení škol může ještě víc rozhasit vztahy mezi ČSSD (ta byla při hlasování v krajské vládě proti nebo se zdržela) a KSČM. Bude zajímavé sledovat, zda se sociální demokraté při první příležitosti nepřidají k opozici a neodvolají náměstka Sloupa z krajské rady.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Loučení se sezonou čeká na lyžaře v Krušných horách až po Velikonocích

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Ačkoli byl v úterý první jarní den, změna ročního období zatím není v krušnohorských skiareálech příliš patrná. Díky...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Najdete na iDNES.cz