Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové se bojí o evropské dotace. Systém jim dá málo bodů

  19:45aktualizováno  19:45
Budou se peníze z Evropské unie rozdělovat průhledněji a spravedlivě? Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová před spuštěním problémového programu ROP Severozápad pochybuje. Zjistila totiž, jak dotační úřad nastavil kritérium "finanční zdraví".
Horní Slavkov na Sokolovsku by rád evropské dotace na hřiště, opravu tělocvičny či bezbariérové vstupy do městských budov. Starostka se však bojí, že kvůli systému na peníze nedosáhne.

Horní Slavkov na Sokolovsku by rád evropské dotace na hřiště, opravu tělocvičny či bezbariérové vstupy do městských budov. Starostka se však bojí, že kvůli systému na peníze nedosáhne. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přestože zadluženost Horního Slavkova je poměrně nízká (dluhová služba 12 procent) a hospodaří v posledních letech s přebytkem 15 milionů korun, dostane od dotačního úřadu nevalnou známku D na stupnici od A do F.

"Nikdo přitom není schopen mi říct, z jakých údajů a jak se finanční zdraví vypočítává a za co se tedy body dávají," diví se Vildumetzová. Na stejný problém narazil starosta Božího Daru Jan Horník.

Zajímavé podle Vildumetzové je, že nová kalkulace je ušitá spíš na míru projektům, které do ROP Severozápad budou podávat kraje. Kdyby totiž hodnocení zůstalo stejné jako před dvěma lety, než Evropská komise program zastavila, měl by Ústecký kraj hodnocení F a Karlovarský E. Ústecký by tak vůbec nebyl schopen o dotace žádat. A Karlovarský jen s odřenýma ušima.

"Měla by se hlavně brát v úvahu kvalita a prospěšnost projektů. Zvláštní je, že v jiných dotačních programech se nás nikdo na finanční zdraví neptá. A je to logické, protože město stejně musí zaplatit akci nejdříve ze svého a dotaci získá až poté. Musí si tudíž vzít úvěr v bance a ta velmi pečlivě zkoumá, jak na tom finančně jsme, a zda umíme své závazky hradit," uvedla Vildumetzová.

Pozastavuje se nad tím, že vedení ROP Severozápad se nejdříve inspirovalo v jihozápadních Čechách. Karlovarský a Ústecký kraj by podle této tabulky skočily ze špatného hodnocení až do skupiny A. Horní Slavkov by ale stále zůstal mimo hru v kategorii F. Ale podle tabulky platné na střední Moravě, kde se Severozápad nakonec inspiroval, už je Slavkov aspoň v D a oba kraje stále v A.

Hodnocení přihraje málo bodů, bojí se starostka

"Ale budeme mít i tak nízké bodové hodnocení. Kritérium je diskriminační. ROP se má po potížích znovu rozběhnout, ale zase zavádí kritérium, které je netransparentní," míní starostka Horního Slavkova.

Předsedu regionální rady ROP Severozápad Petra Navrátila tím překvapila. Potvrdil ale, že nový výpočet finančního zdraví posunul oba kraje výrazně vzhůru.

Stejně tak však pomohl i Hornímu Slavkovu z F do D. "Slavkov díky nové metodice vyhovuje. Ale jestli paní starostka chce, může zůstat ve staré," poznamenal Navrátil.

Změněná metoda podle něho lépe zohledňuje, že žadatelé o dotace si berou úvěry na předfinancování svých projektů a peníze takzvaně točí. Navrátil tvrdí, že na výpočtu není nic tajného a že není problém zjistit, z čeho se finanční zdraví města zjišťuje.

"I města se díky tomu dostala do výhodnější pozice. Rozhodně to není nic proti Hornímu Slavkovu," ujistil Navrátil.

O hodnocení se zajímal i Boží Dar. Vzorec je prý příliš složitý

Pochybnosti má ale i starosta Božího Daru Jan Horník. Také on se zajímal, na co se jeho město má připravit.

"Bohužel jsem se nedozvěděl nic. Jen to, že jde o složitý vzorec. Jasné je, že oběma krajům čísla nevycházela dobře, a tak se hledal jiný způsob, jak jim pomoci. Ale je to dobře, protože Severozápad měl oproti jiným regionům až příliš tvrdě nastavené podmínky," řekl Horník.

Údaje o finančním zdraví považuje Navrátil za důležité, protože mluví o tom, jestli jsou žadatelé schopni splnit podmínku - zajistit udržitelnost projektů pro příštích pět let. Navrátil neví o žádných obcích, které by měly výhrady. Podle starostky Vildumetzové je to ale proto, že její kolegové starostové o tom ještě nevědí.

Města, obce, kraje, podnikatelé a neziskové organizace mohou znovu od září o dotace z ROP žádat (více čtěte zde). Například města do 50 tisíc obyvatel by mohla čerpat celkem 1,1 miliardy korun. Nejvíce peněz, 2,3 miliardy, půjde do oprav silnic a dalších 845 milionů do památek a cestovního ruchu. Pro oba kraje je celkem k dispozici ještě 6 miliard korun.

Horní Slavkov usiluje o stavbu nového hřiště, opravu tělocvičny a bezbariérové vstupy do městských objektů

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Další z rubriky

VIDEO: Trojice mužů okradla hosty karlovarských restaurací o milion a půl

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádali hosty karlovarských restaurací....

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádají hosty karlovarských restaurací. Přestože policisté zatím vědí jen o dvou...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Najdete na iDNES.cz