Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové se bojí o evropské dotace. Systém jim dá málo bodů

  19:45aktualizováno  19:45
Budou se peníze z Evropské unie rozdělovat průhledněji a spravedlivě? Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová před spuštěním problémového programu ROP Severozápad pochybuje. Zjistila totiž, jak dotační úřad nastavil kritérium "finanční zdraví".
Horní Slavkov na Sokolovsku by rád evropské dotace na hřiště, opravu tělocvičny či bezbariérové vstupy do městských budov. Starostka se však bojí, že kvůli systému na peníze nedosáhne.

Horní Slavkov na Sokolovsku by rád evropské dotace na hřiště, opravu tělocvičny či bezbariérové vstupy do městských budov. Starostka se však bojí, že kvůli systému na peníze nedosáhne. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přestože zadluženost Horního Slavkova je poměrně nízká (dluhová služba 12 procent) a hospodaří v posledních letech s přebytkem 15 milionů korun, dostane od dotačního úřadu nevalnou známku D na stupnici od A do F.

"Nikdo přitom není schopen mi říct, z jakých údajů a jak se finanční zdraví vypočítává a za co se tedy body dávají," diví se Vildumetzová. Na stejný problém narazil starosta Božího Daru Jan Horník.

Zajímavé podle Vildumetzové je, že nová kalkulace je ušitá spíš na míru projektům, které do ROP Severozápad budou podávat kraje. Kdyby totiž hodnocení zůstalo stejné jako před dvěma lety, než Evropská komise program zastavila, měl by Ústecký kraj hodnocení F a Karlovarský E. Ústecký by tak vůbec nebyl schopen o dotace žádat. A Karlovarský jen s odřenýma ušima.

"Měla by se hlavně brát v úvahu kvalita a prospěšnost projektů. Zvláštní je, že v jiných dotačních programech se nás nikdo na finanční zdraví neptá. A je to logické, protože město stejně musí zaplatit akci nejdříve ze svého a dotaci získá až poté. Musí si tudíž vzít úvěr v bance a ta velmi pečlivě zkoumá, jak na tom finančně jsme, a zda umíme své závazky hradit," uvedla Vildumetzová.

Pozastavuje se nad tím, že vedení ROP Severozápad se nejdříve inspirovalo v jihozápadních Čechách. Karlovarský a Ústecký kraj by podle této tabulky skočily ze špatného hodnocení až do skupiny A. Horní Slavkov by ale stále zůstal mimo hru v kategorii F. Ale podle tabulky platné na střední Moravě, kde se Severozápad nakonec inspiroval, už je Slavkov aspoň v D a oba kraje stále v A.

Hodnocení přihraje málo bodů, bojí se starostka

"Ale budeme mít i tak nízké bodové hodnocení. Kritérium je diskriminační. ROP se má po potížích znovu rozběhnout, ale zase zavádí kritérium, které je netransparentní," míní starostka Horního Slavkova.

Předsedu regionální rady ROP Severozápad Petra Navrátila tím překvapila. Potvrdil ale, že nový výpočet finančního zdraví posunul oba kraje výrazně vzhůru.

Stejně tak však pomohl i Hornímu Slavkovu z F do D. "Slavkov díky nové metodice vyhovuje. Ale jestli paní starostka chce, může zůstat ve staré," poznamenal Navrátil.

Změněná metoda podle něho lépe zohledňuje, že žadatelé o dotace si berou úvěry na předfinancování svých projektů a peníze takzvaně točí. Navrátil tvrdí, že na výpočtu není nic tajného a že není problém zjistit, z čeho se finanční zdraví města zjišťuje.

"I města se díky tomu dostala do výhodnější pozice. Rozhodně to není nic proti Hornímu Slavkovu," ujistil Navrátil.

O hodnocení se zajímal i Boží Dar. Vzorec je prý příliš složitý

Pochybnosti má ale i starosta Božího Daru Jan Horník. Také on se zajímal, na co se jeho město má připravit.

"Bohužel jsem se nedozvěděl nic. Jen to, že jde o složitý vzorec. Jasné je, že oběma krajům čísla nevycházela dobře, a tak se hledal jiný způsob, jak jim pomoci. Ale je to dobře, protože Severozápad měl oproti jiným regionům až příliš tvrdě nastavené podmínky," řekl Horník.

Údaje o finančním zdraví považuje Navrátil za důležité, protože mluví o tom, jestli jsou žadatelé schopni splnit podmínku - zajistit udržitelnost projektů pro příštích pět let. Navrátil neví o žádných obcích, které by měly výhrady. Podle starostky Vildumetzové je to ale proto, že její kolegové starostové o tom ještě nevědí.

Města, obce, kraje, podnikatelé a neziskové organizace mohou znovu od září o dotace z ROP žádat (více čtěte zde). Například města do 50 tisíc obyvatel by mohla čerpat celkem 1,1 miliardy korun. Nejvíce peněz, 2,3 miliardy, půjde do oprav silnic a dalších 845 milionů do památek a cestovního ruchu. Pro oba kraje je celkem k dispozici ještě 6 miliard korun.

Horní Slavkov usiluje o stavbu nového hřiště, opravu tělocvičny a bezbariérové vstupy do městských objektů

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz