Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové spojili síly proti teplárně. Zlobí se, že zbytečně zdražuje

  13:17aktualizováno  13:17
Starostové Sokolova a pěti měst a obcí v okolí se bouří proti zdražení tepla, které na příští rok navrhl výrobce a dodavatelská firma ČEZ teplárenská. Domácnosti by měly za odpadní teplo z elektrárny Tisová platit o téměř osm set korun ročně víc.

Elektrárna Tisová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do protestu se zapojil Sokolov, Habartov, Březová, Citice, Bukovany a Královské Poříčí. Tedy vlastně všechna sídla centrálně zásobovaná teplem z hnědouhelné elektrárny. Bouří se proti novému ceníku, který počítá s navýšením poplatků za odpadní teplo z elektrárny Tisová o 5,9 %. Tak prudký skok podle starostů neodpovídá nákladům a inflaci.

Starostové ve středu poslali energetickému gigantu dopis a snaží se na něj vyvinout tlak, aby ustoupil. Radnice argumentují i tím, že nejméně od roku 2002 se nezvýšila cena uhlí, které elektrárna spotřebovává. A že ČEZ ani příliš neudržuje rozvodné potrubí.

Jak rostly ceny

tepla v Sokolově a okolí

(za 1 gigajoule, včetně DPH)

1998 - 203 Kč

2002 - 280 Kč (z toho 180 Kč jsou náklady firmy ČEZ, zbytek městských distribučních firem)

2012 - 537 Kč (z toho 367 Kč jsou náklady firmy ČEZ, zbytek městských distribučních firem)

2013 - 572 Kč? (z toho 392 Kč by byly náklady ČEZ) Pro průměrnou domácnost by to znamenalo zvýšení o 787 Kč ročně.

"ČEZ se o ceně s nikým nebaví, jeho propočty nemůžeme zkontrolovat a takový přístup se nám nelíbí," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Podle jeho kolegy Ladislava Sedláčka už bude zdražení pro spoustu lidí finančně neúnosné. Do problémů se mohou dostat společenství vlastníků bytů, která už teď jen tak tak hradí splátky úvěrů na zateplení panelových domů.

Protest koordinuje starosta Habartova Ivo Zemek. Ten se nechal slyšet, že města a obce nesouhlasí s růstem ceny byť jen o jedinou korunu.

"Jinak nepodepíšeme s ČEZ teplárenskou smlouvy na příští rok. Cena už teď je tak vysoko, že by měla ČEZ pokrývat všechny náklady včetně zisku. V posledních letech rostla nepřiměřeně a další navýšení se nám zdá vysoké," uvedl Zemek.

Spor tak zřejmě dostane na stůl Energetický regulační úřad. Ten ale v drtivé většině případů stížnosti tohoto druhu prozkoumá a odmítá. Odpojení domácností od dodávek tepla nehrozí.

Hlavním důvodem zdražení je podle mluvčího ČEZ Martina Sobotky klesající spotřeba tepla. "Dodávky jsou nižší, vliv má i zateplování objektů. Náklady přitom rostou," vysvětlil.

Tvrdí, že do údržby rozvodů firma investuje. Příští rok to bude zhruba stejná suma jako letos. Jednání o ceně na rok 2013 se ČEZ teplárenská nebrání.

"Mluvit se starosty budeme, uvidíme. Průběh schůzek ale nebudeme komentovat," dodal Martin Sobotka.

Zemek se obává toho, že spolumajitelé panelových domů v Habartově se začnou kvůli neúnosně drahé energii od centrálního vytápění hromadně odpojovat a přejdou na plynové zdroje. To by cenu tepla v budoucnosti ještě zvýšilo. V sousedním Sokolově to možné není, stavební úřad přechod na jiný typ topení nedovoluje. "Zákon nám to umožňuje," je si jistý místostarosta Jakobec.

Politici považují za zajímavé, že elektrárna patřící ČEZ zdraží v příštím roce teplo pro dceřinnou firmu ČEZ teplárenská jen o 3,5 procenta. Ale ČEZ teplárenská zvýší cenu pro města o 5,9 procenta. "ČEZ teplárenská nakupuje teplo od elektrárny asi za 140 korun, ale nám ho prodává o 200 korun dráž. A já se ptám proč," zlobí se habartovský Ivo Zemek.

Spor starostů s firmou se vleče už delší dobu. Zatím se nedomohli toho, aby jim ukázala kalkulaci a vysvětlila, proč zdražila teplo pro Sokolov a okolí od roku 1998 už dvapůlkrát, když nakupuje uhlí od Sokolovské uhelné za stále stejnou cenu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz