Císařské lázně v Karlových Varech.

Císařské lázně v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nemocné Císařské lázně pomůže uzdravit stomilionová injekce od státu

  • 0
Možná nejzásadnější rozhodnutí posledních let mají za sebou Císařské lázně v Karlových Varech. Na opravu národní kulturní památky přispěje stát 100 miliony korun. Začít by mohla už v příštím roce.

S takovou zprávou se vrátili z Prahy zástupci karlovarské radnice a kraje. Sto milionů korun pošle příští rok ministerstvo kultury zájmovému sdružení právnických osob Císařské lázně, které se bude starat o jejich opravu. Ta přitom bude o 300 milionů levnější, než byl původní plán.

„Podle současných propočtů by měla vyjít na 600 milionů korun,“ uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Obnova Císařských lázní

Rekonstrukce národní kulturní památky by podle současných propočtů měla vyjít na 600 milionů.

Stát na obnovu přispěje 100 milionů korun, město 100 milionů, 200 milionů korun dá kraj. O zbývajících 200 milionů bude město a kraj usilovat z evropských fondů nového programovacího období. Variantou také může být rozložení obnovy do dvou etap.

Opravené Císařské lázně se mají stát zázemím Karlovarského symfonického orchestru, který by měl zároveň s ním dostat i nový koncertní sál. Místo v nich bude i pro výstavní prostory a Karlovarský kraj by tam měl mít své informační centrum. Zanderův sál, jehož interiér je vyzdobený dřevěnými řezbami, by měl sloužit jako prostor reprezentativní. Část budovy by mohl využívat také Balneologický institut Karlovy Vary.

Stát dá na rekonstrukci památky zhruba o polovinu méně peněz, než primátor navrhoval. Původně totiž žádal o 200 až 250 milionů. Na prohlídku přijel na sklonku ledna i ministr financí Andrej Babiš.

„Samozřejmě kdybychom dostali tu částku, o které jsme se bavili při jeho návštěvě, byla by situace daleko lepší. Na druhou stranu je pro mě pozitivní, že stát změnil přístup k této problematice a k Císařským lázním se přihlásil, byť menší měrou. Proto nemůžu být zklamaný, můžeme být jedině vděční, ale jak říkám, je to polovina,“ uvedl primátor.

Projekt na opravu Císařských lázní nyní čekají úpravy, které rekonstrukci zlevní. Památka přijde o plány vestavby víceúčelového sálu do půdorysu budovy, vystačit si bude muset se stávajícím atriem. Podle primátora to však nic nemění na vizích, jak Císařské lázně v budoucnu využít.

Pokud vyjde nezbytné administrativní kolečko, v němž sehrají roli i žádosti o peníze z nově otevřených dotačních fondů, začnou opravy příští rok. Kraj a město mají před sebou úkol dostat na ně 200 milionů z Evropské unie.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla se je pokusí získat z takzvaného Integrovaného regionálního operačního programu, který ale zatím nebyl spuštěn. Krajský náměstek pro oblast kultury Petr Zahradníček odhaduje, že by k tomu mohlo dojít v závěru letošního roku.

„Podíl státu je docela na hraně, přesto si myslím, že je dobře, že peníze uvolní a my bychom se měli pokusit celou věc dořešit,“ uvedl.

Majitelem Císařských lázní je totiž od roku 2008 kraj, kterému je převedlo město s podmínkou, že do 4. července 1016 proinvestuje 99 procent jejich kupní ceny. Tehdejší vedení kraje věřilo, že se mu podaří získat na opravu dotace, jenže to nevyšlo.

Kraj ale památku v rámci svých možností udržuje a v minulosti nechal prostřednictvím příspěvku ministerstva kultury opravit část střechy. Některým krajským zastupitelům už ale dochází s Císařskými lázněmi trpělivost a chtějí, aby se vrátily zpátky městu. Peníze, které do nich kraj investuje, by rádi viděli jinde - například v opravených silnicích, regionálním zdravotnictví nebo školství.

Primátor, který je rovněž krajským zastupitelem, očekává v následujících dnech potvrzující dopis ministra financí a věří, že jeho kolegové pak schválí dodatek smlouvy mezi městem a krajem. Mají se jím prodloužit lhůty, které počítají se společným postupem při opravě Císařských lázní.

Karlovarští zastupitelé už před podzimními komunálními volbami prodloužení lhůty pro kraj schválili, a to do konce roku 2019. Jejich krajští kolegové ovšem neodhlasovali nic. Pokud by se kraj rozhodl budovu vrátit, musí ji podle smlouvy, která je ovšem poměrně složitá, město přijmout.