Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj stárne. V roce 2050 bude každý třetí obyvatel senior

  8:54aktualizováno  8:54
Už v roce 2050 by měli lidé starší 65 let tvořit třetinu všech obyvatel Karlovarského kraje. Mnohým vzhledem k nízkým platům nezbude nic jiného než dál pracovat. Někteří zaměstnavatelé už se na to připravují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Sehnat mladé perspektivní lidi bude už v dohledné době pro zaměstnavatele problém, starších uchazečů bude podle všeho dostatek. Obyvatelé regionu totiž stárnou.

Podle Jaroslavy Šenitkové, ředitelky Krajské správy Českého statistického úřadu, je už dnes 17,5 procenta obyvatelstva starší 65 let. A v blízké budoucnosti se jejich procento ještě zvýší.

Jak stárne kraj

  • Za posledních deset let se podíl věkové kategorie 65 let a více zvýšil téměř o pět procent. Ze 12,6 na 17,5 procenta.
  • V letech 2010 až 2014 stoupl počet lidí pobírajících starobní důchod o 4,5 procenta. Loni jich bylo 66 216.
  • Za stejné období se rapidně zvýšil počet osob, které v regionu odešly do předčasného starobního důchodu. Jak vyplývá ze statistik, v roce 2014 jich bylo 17 532, což je o 31,9 procenta více než v roce 2010.
  • Nejvíce seniorů (48,6 procenta) umírá v Karlovarském kraji na nemoci oběhové soustavy.

„Podle výsledků projekcí statistického úřadu budou senioři v roce 2050 tvořit v Karlovarském kraji třetinu všech obyvatel,“ potvrdila Šenitková.

Společně se zvýšeným počtem důchodců bude přibývat i lidí, kteří jsou aktuálně na trhu práce jednou z nejhůře umístitelných věkových kategorií - 50 a více let. Tomuto trendu se budou muset zaměstnavatelé přizpůsobit.

V nejdeckém podniku Witte, který patří k největším zaměstnavatelům kraje, jsou připraveni.

„Firma má zájem vytvořit pracovní podmínky pro zaměstnance nad 50 let,“ potvrdila personalistka společnosti Monika Řeháčková. „Je to naše strategie do budoucna. Lidé u nás mají šanci. K této kategorii zaměstnanců přistupujeme individuálně,“ dodala personalistka.

Momentálně ovšem ve Witte průměrný věk zaměstnanců spíše klesá. Zatímco v roce 2013 byl 37,74 let, letos je to rovných 37 let.

O zapojení uchazečů o zaměstnání ve věku nad 50 let se snaží i úřady práce. „Je několik způsobů, jak je podpořit v rámci aktivní politiky zaměstnanosti,“ konstatovala Veronika Dankanicsová, vedoucí oddělení trhu práce krajské pobočky Úřadu práce ČR.

Zaměstnavatelé mohou například získat příspěvek na podporu zaměstnávání takových lidí. „Máme k dispozici i rekvalifikace. Těmi se rozumí získávání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení těch dosavadních. Zaměstnavatel ale může využít i možnosti vzdělávat své zaměstnance za finanční podpory úřadů práce,“ nastínila další z možností Dankanicsová.

V celé republice podle jejích slov podpořily úřady práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti do konce září už téměř 25 tisíc lidí starších padesáti let.

Ani důchodci samotní ovšem nezahálejí. V kraji jich je i v důchodovém věku ekonomicky aktivních více než 10 procent. „V případě mužů je toto číslo dokonce druhé nejvyšší po Praze,“ podotkla ředitelka karlovarského statistického úřadu.

To, že senioři pracují i v důchodovém věku, je dané i tím, že v rámci republiky pobírají čtvrté nejnižší důchody. „U mužů je to průměrně 11 984 korun, u žen pak 9 833,“ upřesnila Šenitková. Starobní důchod přitom vloni v celém regionu pobíralo více než 66 tisíc lidí.

Senioři jsou ovšem aktivní i na politickém kolbišti. Ve volbách do obecních zastupitelstev bylo téměř 11 procent kandidátů starších 65 let. „Jejich úspěšnost dosáhla sedmi a půl procenta,“ dodala Jaroslava Šenitková.Nejčtenější

Důl Svornost nabízí výlet k pramenům vody, která napršela v době mamutů

Jáchymovský důl Svornost, exkurze na 12. patře, 500 metrů pod zemí. Průvodce...

Pětkrát zazvonit v těžní kleci a začíná pouť do hlubin země i minulosti. Cesta do pětisetmetrové hloubky, kde se...

VIDEO: Pivo či dvě k plavbě patří, shodnou se vodáci. Kontrolou prošli

Policejní kontrola ve vodáckém tábořišti na Ohři.

Většina táborníků ještě dospávala, když se dopoledne v kempu Hubertus objevila hlídka ostrovských policistů. Jedním z...Porvali se psi i jejich majitelky. Seniorka utrpěla otřes mozku

Ilustrační snímek

Z ublížení na zdraví a výtržnictví obvinili policisté agresorku, která na Sokolovsku při venčení svého psa zaútočila na...

Kolabujícího řidiče zachránilo, že se vřítil na policejní parkoviště

Služebna Policie ČR

Muže v Karlových Varech, kterého za volantem přemohla nevolnost, zachránilo, že se s autem vřítil na parkoviště před...

Neznámý vandal opět zaútočil na stromy, navrtal je a polil naftou

Poškozený javor u obchodního domu

Stromy v okolí Dolní Kamenné ulice v Karlových Varech soustavně ničí už delší dobu neznámý vandal. Kmeny navrtává a do...

Další z rubriky

Zloděj si nechal kořist namarkovat, od kasy pak utekl bez placení

Z drogerie utekl se zbožím bez placení

Drogistické zboží za téměř osm tisíc korun ukradl v jedné z chebských drogerií šestatřicetiletý muž ze Sokolovska. Až...

Domovy pro seniory v Karlovarském kraji čeká reforma, některé i sloučení

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj zahajuje změny v oblasti domovů pro seniory. Cílem je spravedlivé rozložení jejich lůžek po celém...

Vnuk sebral doma klíče, babičce z bytu pak ukradl šperky a platební kartu

Ilustrační snímek

O šperky a platební kartu obral svou babičku osmnáctiletý mladík z Chebska. Do bytu se jí vkradl poté, co doma ukradl...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz