Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba nádraží ve Varech nabírá zpoždění, do filmového festivalu nebude

  9:03aktualizováno  9:03
Ještě déle než půl roku budou muset obyvatelé a návštěvníci Karlových Varů snášet provizorní podmínky na horním nádraží. Stavba nové odbavovací haly, která měla být hotová v květnu, totiž nabírá výrazné zpoždění. Dokončená by měla být o pět měsíců později než v původně slíbeném termínu.

Až na podzim má být hotová nová odbavovací hala na horním nádraží v Karlových Varech. Návštěvníci 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu, kteří dorazí vlakem, by si měli s sebou pro jistotu vzít i holínky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Nový termín, který nám zhotovitel stavby, společnost Skanska garantuje, je říjen letošního roku,“ konstatoval Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, která je investorem projektu nové odbavovací haly.

Místo moderní haly zeje jenom bahnitá díra. Illiaš bez dalších podrobností dodal, že důvody zdržení jsou na straně zhotovitele.

„Při demolici staré budovy se objevily nové skutečnosti, které v důsledku povedou k prodloužení termínu dokončení stavby,“ řekl za společnost Skanska Marek Pšeničný.

Geologický průzkum, který mohla firma provést až po demolici staré výpravní budovy, podle jeho slov ukázal, že podloží na staveništi je komplikovanější, než se původně předpokládalo.

„Proto musel být přepracován projekt založení nové výpravní budovy i technologického stožáru a upraven postup prací,“ dodal Pšeničný.

Staveniště bude hyzdit město při oslavách i festivalu

„Pokud má být nové nádraží hotové na podzim, je nepříjemné, že stavba zasáhne většinu lázeňské sezony,“ komentoval zdržení mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Bahnitá díra ovšem bude hyzdit město také při oslavách 700. výročí narození Karla IV. i při 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Kvůli tomu loňskému jubilejnímu ostatně začala stavba poprvé nabírat zpoždění, tehdy ovšem ne tak výrazné. Marek Illiaš loni v červenci tvrdil, že jen v řádu dnů.

Důvodem byla žádost města, aby hlučné práce spojené s demolicí původní nádražní budovy začaly až po festivalu.

Kdo ovšem prodlení v dokončení stavby pocítí nejvíce, jsou cestující. Ti musejí snášet nepohodlí provizorních podmínek na nádraží. Chybí čekárna, lístky si lidé kupují ve stavební buňce. Ochranu před deštěm na nástupišti poskytuje pouze staré litinové zastřešení.

„Každý průtah je samozřejmě nepříjemný. Ale u horního nádraží trvalo tolik let, než jeho stavba vůbec začala, že jsme především rádi, že už se na něm pracuje,“ dodal za magistrát mluvčí Kopál.

Náklady činí přibližně 96 milionů korun

Nová odbavovací budova, která vzešla ze studia architekta Petra Franty, nahradí provizorní objekt, který sloužil od roku 1946. Náklady na stavbu moderní prosklené budovy připomínající kávové zrno činí přibližně 96 milionů korun.

Správa železniční dopravní cesty ovšem počítá s tím, že většinu nákladů pokryjí peníze z evropského dotačního programu. „Mělo by to být 70 milionů korun,“ upřesnil ředitel správy Pavel Surý.

Výstavbou odbavovací haly ovšem přerod horního nádraží neskončí. Naváže na ni druhá etapa, která bude zahrnovat rekonstrukci celého kolejiště včetně prvního a druhého nástupiště, i vybudování podchodu, který odbavovací budovy s nástupišti propojí.

Dvaceti miliony se na projektu bude podílet i město Karlovy Vary. Za tyto peníze, s nimiž počítá už letošní rozpočet, město upraví prostor před nádražím a zaplatí výstavbu nové bezbariérové lávky pro pěší, která nádraží spojí s nedalekým sídlištěm Růžový Vrch.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz