Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo pozastavilo projekty, stavba obchvatu Sokolova nabírá zpoždění

  15:08aktualizováno  15:08
Nepříjemné zpoždění nabírá stavba silničního obchvatu Sokolova. Zatímco první dva úseky se už za státní peníze dokončují a mají být hotovy v červenci a v září, zahájení poslední, třetí části je ještě v nedohlednu. Ta přitom první dva úseky propojí. Stavba má navíc trvat dva roky.

Obchvat pomůže Sokolovu dostat těžkou nákladní dopravu z centra. Musí se ale vybudovat třetí část. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ministerstvo financí, které státní program pro zahlazení následků po těžbě řídí, pomoc pro postižené regiony, nyní přibrzdilo. Rozhodlo se zkontrolovat všechny připravované zakázky, včetně obchvatu města Sokolov.

Ten přitom už loni v prosinci schválila meziresortní komise a je na něj vydané platné stavební povolení. Ve fondu známém jako 15 miliard na likvidaci ekologických škod dokonce zbylo na sokolovský obchvat i dost peněz. Měly by pokrýt náklady odhadované na 222 milionů korun.

"Ministerstvo financí mělo připravit do dubna letošního roku dokumentaci pro zadání veřejné zakázky na 3. etapu obchvatu Sokolova. Se zahájením se počítalo letos v září. Ministr financí Andrej Babiš odpověděl na dotaz hejtmana, že nechává prověřit všechny podobné zakázky ministerstva. Jeho postupu rozumím, stavbu to ale zřejmě zdrží," uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Nový obchvat má odvést nákladní dopravu mimo centrum

Otálení vyvolává v Sokolově mírnou nervozitu. Předseda Hospodářské a sociální rady Sokolovska Luboš Orálek žil v domnění, že dokončení obchvatu je schváleno a stavba může začít.

Pokud by ministerstvo projekt stoplo, zmařilo by celou investici do předchozích dvou etap obchvatu. Stály 153 a 147 milionů korun. "Nevím, co se na ministerstvu děje. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a třetí část se dodělá. První dvě etapy bez té třetí nemají totiž smysl," poznamenal Orálek.

Obchvat odvede hlavně těžkou nákladní dopravu od silnice R6 směrem na Kraslice a Německo mimo centrum Sokolova i sousedního městyse Svatava. Řidiči objedou Sokolov za dvě minuty.

Navíc tato trasa přinese i napojení napouštěného rekreačního jezera Medard. Původně měla být nová silnice dokončena v červnu 2016. To se nyní zdá jako utopie.

Budovaný západní obchvat začíná za gymnáziem v Chebské ulici, na opačném konci se napojí mimoúrovňovou křižovatkou na severní část obchvatu v Kraslické ulici. Šestisetmetrový úsek se jeví jako technicky nejsložitější část obchvatu, protože zhruba polovina povede po mostní estakádě. Most dlouhý přes tři sta metrů překlene silnici ze Sokolova na Citice, říčku Svatavu a dvě železnice.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz